head

Liečivá zelenina: Ako chráni naše zdravie?

Ako chráni liečivá zelenina naše zdravie?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Mnohí o tom nevedia, no aj zelenina má svoje liečivé účinky. Viaceré štúdie potvrdili, že ich konzumáciou môžeme s väčšou pravdepodobnosťou vyhnúť  niektorým ochorenia a prinavrátiť svoje zdravie. Zaradením liečivej zeleniny do svojho jedálnička si môžeme byť istí, že tým zabezpečíme svojmu organizmu dôležité živiny potrebné pre jeho zdravé fungovanie.

Liečivá zelenina prijímaná v dostatočnom množstve a kvalite obsahuje životne dôležité živiny, pomocou ktorých sa môžeme vyhnúť stavov nedostatkov a s nimi súvisiacimi ťažkosťami, či chorobami.

Zelenina a jej účinok na organizmus

Antioxidačné účinné zložky liečivej zeleniny sa považujú za bojovníkov proti voľným radikálom spôsobujúcim srdcovo-cievne ochorenia, rakovinu, predčasné starnutie  buniek a vráskavenie pokožky. Za svoj účinok na ochranu zdravia a prevenciu chorôb vďačí predovšetkým tomuto, ďalej flavonoidom, ktoré sa nachádzajú v šupkách a jadrách ovocia a zeleniny. Strava bohatá na flavonoidy posilňuje imunitný systém, chráni srdcovo-cievny systém, zabraňuje oxidácii mastných kyselín a znižuje hladinu cholesterolu. Okrem toho majú flavonoidy protizápalový účinok, chránia pred vírusovými a bakteriálnymi infekciami a disponujú aj antialergénnymi účinkami.

Liečivá zelenina

Jedzme čo najviac zeleniny zelenej farby, akým je špenát, brokolica, ružičkový kel, uhorky, šalát, rukola a kučeravý kel. Napríklad liečivé účinky špenátu sa vďaka jeho flavonoidom s antioxidačným účinkom využívajú aj ako prevencia proti rakovine. Kapusta znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, každý plátok cesnaku sa považuje za liek. Paradajky sú bohatým zdrojom lykopénu, ktorý má schopnosť posilniť imunitu. Cvikla je vynikajúcim detoxikantom, podporuje funkciu  pečene, pomáha pri chudokrvnosti a má alkalizujúci účinok.  Petržlen je výborným prostriedkom v boji proti infekciám, vďaka veľkému množstvu v ňom obsiahnutého chlorofylu sa zúčastňuje na neutralizácii škodlivých mikroorganizmov (huby, baktérie) a pomáha predchádzať infekciám močových ciest. Konzumujme čiernu reďkovku a cviklu - bohaté na selén, strukoviny s vysokým obsahom medi a svojimi liečivými účinkami pomôžu telu aj pšeničné klíčky nabité vitamínom E.

Vedeli ste?

Liečivá zelenina je nielen účinným prostriedkom detoxikácie, ale vďaka svojmu protizápalového účinku dokáže pomôcť aj v liečbe zapálených častí organizmu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu