O sladkých zemiakoch sme už veľa počuli, možno aj ochutnali, predsa však vieme o nich len málo. Ako aj ich názov napovedá, majú jemnú, sladkastú chuť (vďaka vysokému obsahu sacharidov), avšak s klasickými zemiakmi nemajú nič spoločné. My ich však obľubujeme nie pre botanické zaradenie, táto zvláštna rastlina totiž výborne chutí a je mimoriadne zdravá.
Sladké zemiaky nemajú s bežnými zemiakmi, okrem svojho názvu, nič spoločné, pretože sú to hľuzy rastliny batáty. A hoci majú podobný tvar, patria do čelade pupencovitých. Sladké zemiaky sú nenáročné na pestovanie, pestujú sa predovšetkým pre svoje jedlé, koreňovité hľuzy, no využívajú sa aj ich jemné a mladé listy.
Sladké zemiaky (Ipomoea batatas) pochádzajú pôvodom zo Strednej Ameriky, chuťovo pripomínajú tekvicu na pečenie a gaštany. V mnohých krajinách sa v gastronómii považujú za základnú surovinu, pripravujú sa rovnako, ako klasické zemiaky. Nadôvažok, ukrývajú v sebe mimoriadne výživné, a cenné vitamíny, takisto aj hodnotné minerálne látky. Pýšia sa vysokým podielom vitamínu C, B a E a beta-karoténu. Zároveň obsahujú aj zinok, horčík, vápnik, sodík, železo a selén. Na rozdiel od väčšiny rastlín sú výnimočné veľkým množstvom proteínu a nízkym obsahom kalórií. Vlákniny v nich obsiahnuté rýchlo vyvolávajú pocit sýtosti, preto môžu byť skvelým pomocníkom aj pri chudnutí.
Vzhľadom na významné množstvo vlákniny majú pozitívny účinok na trávenie, očisťujú črevá a pomáhajú predchádzať zápche. Sladké zemiaky znižujú hladinu cholesterolu a regulujú hladinu cukru v krvi, čím zabraňujú vzniku cukrovky. Draslík podporuje správne fungovanie srdca, jeho antioxidanty bojujú proti škodlivým voľným radikálom, posilňujú imunitný systém a spomaľujú proces starnutia. Beta-karotén účinne chráni zrak, zatiaľ čo sodík pomáha regulovať krvný tlak. Horčík prispieva k zníženiu únavy a zinok podporuje hojenie rán, napomáha syntéze hormónov, vďaka svojmu antibakteriálnemu účinku podporuje hojenie pokožky s akné a ekzémom.