V súvislosti s pomenovaním strava pre zdravé srdce nie je reč o tom, že by sme sa mali niečoho zriecť, ale aby sme ho nahradili niečím lepším. Čo by mali konzumovať tí, ktorí chcú spraviť niečo pre svoje srdce a obehovú sústavu?
Väčšina z nás vie, že príčiny kardio-vaskulárnych ochorení sa ukrývajú v prvom rade v strave. Nezdravé jedlá (bohaté na nasýtené tuky, sodík, bielu múku a cukor) , môžu tiež prispieť k tomu, aby sme hazardovali so zdravím nášho srdca. Zavedením stravy pre zdravé srdce môžeme nie len predísť ochoreniam, ale môžeme zlepšiť stav už aj pri vzniknutých ochoreniach.
Strava pre zdravé srdce ani náhodou nemusí byť jednostranná, naopak, môže byť celkom rozmanitá. Doporučuje sa namiesto stuženého tuku použiť repkový alebo olivový olej, namiesto smotanovej zálievky na šalát použiť zálievku z bylinkového octu a oleja, namiesto zemiakov pečených na oleji vyskúšajme zemiaky upečené v šupke – však sú to všetky chutné jedlá? Pokiaľ konzumujeme namiesto zemiakov pečených na oleji, zemiaky pečené v šupke, tak sme už podstatne prispeli k zníženiu rizika kardio-vaskulárnych ochorení. 200 g pečených zemiakov obsahuje 24 g tuku, oproti tomu zemiaky upečené v šupke obsahujú iba 0,2 g tuku. Zníženie príjmu soli pôsobí tiež priaznivo na naše srdce, nadmerné množstvo soli jednoznačne zvyšuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku, mozgovej príhody a infarktu myokardu. Odborníci odporúčajú konzumáciu 3-7 mg soli denne (čo zodpovedá približne 1 čajovej lyžičke).
Zo stravy pre zdravé srdce nie je nutné vynechať tuky, úplne postačí dbať na ich kvalitu. Konzumujme rastlinné oleje bohaté na nenasýtené mastné kyseliny a z nich pripravené rastlinné tuky čo najčastejšie, aby sa náš organizmus dostal k čo najväčšiemu množstvu omega 3 mastných kyselín. Omega 3 mastné kyseliny znižujú krvný tlak a regulujú srdcový rytmus a obsah triglyceridov v krvi, čím nás chránia pred trombózou. Bohaté na nenasýtené mastné kyseliny sú: avokádo, mandle, orechy, oriešky, kešu oriešky, konopné semienka, slnečnicové semienka, tekvicové jadierka a ľanové semienka. Naproti tomu trans tuky zohrávajú dôležitú úlohu nielen pri vzniku zúžených ciev, ale aj pri vzniku Alzheimerovej choroby a niektorých druhov rakoviny. Kojením sa dostanú aj do organizmu dieťaťa.
Sacharidy - uhľohydráty - sú pre nás životne dôležité, bez nich naše telo prakticky nemôže fungovať. Pre naše telo však nie sú dôležité jednoduché cukry (mono- a disacharidy), ale zložené cukry (polysacharidy), ako je napríklad škrob. Po konzumácii jednoduchých cukrov sa hladina cukru v krvi náhle zvýši, ale rovnako rýchlo aj klesne. Triglyceridy sú tiež jedným z druhov tukov, ktorých hladina sa napriek všeobecnej mienke nezvyšuje kvôli jedlám bohatým na tuky, ale kvôli strave bohatej na jednoduché cukry - uhľohydráty. Zložené cukry sa odbúravajú pomalšie, do krvi sa tak dostávajú pomalšie a transportujú energiu oveľa rovnomernejšie. Takéto zložené cukry obsahujú celozrnné obilniny - s vysokým obsahom antioxidantov, fytoestrogénu a fytosterolu - ktoré účinne chránia koronárne tepny. Celozrnné obilniny sú okrem toho bohaté na vlákninu, ich pravidelná konzumácia pomáha pri trávení tukov, čim regulujú hladinu LDL cholesterolu, ktorý poškodzuje cievy. Prečítajte si recepty zaradené do stravy pre zdravé srdce!