Ochranné účinky bambuckého masla na pokožku sú mimoriadne a nie náhodou ho pridávajú do mnohých kozmetických prípravkov. Pokožku napína, hydratuje, redukuje vrásky, navyše zmierňuje zápaly. Obzvlášť v letnom období sa odporúča jeho používanie, pretože chráni aj pred škodlivým UV žiarením. Mimochodom, vedeli ste, že ho možno aj konzumovať?
Všestranné bambucké maslo sa používa ako jedna zo základných zložiek kozmetických prípravkov už niekoľko storočí. Vďaka vysokej koncentrácii vitamínov a mastných kyselín, spolu s ľahko spracovateľnou konzistenciou, bambucké maslo vynikajúco poslúži pri zmiernení vrások, upokojenie pokožky a udržanie jej sviežeho vzhľadu.
Bambucký orech, plod stromu karité (maslovník africký), obsahuje takmer 56-60% tuku, veľké množstvo kyseliny olejovej a linolénovej. Z plodu získané rastlinné tuky účinne vyživujú pokožku, zmäkčujú stvrdnutú kožu, či už na päte, alebo v oblasti lakťa, preto ho možno použiť na ošetrenie zrohovatenej pokožky. Bambucké maslo by si mala zaobstarať každá žena, pretože prispieva k zachovaniu sviežej a napnutej pokožky, vyhladí vrásky a zabraňuje vzniku nových. Zvláštnosťou masla je, že je schopné odolať škodlivým UV lúčom a vode, nakoľko vytvára ochrannú vrstvu na pokožke. Takto zadržiava vlhkosť a znižuje riziko vysušenia pokožky. Vzhľadom na to, že obsahuje kyselinu linolénovú a olejovú, a tieto dve kyseliny sú schopné navzájom udržať rovnováhu, bambucké maslo sa veľmi ľahko vstrebáva do pokožky a nezanecháva po sebe pocit mastnoty.
Jeho triterpény zabraňujú činnosti takých enzýmov, ktoré sú zodpovedné za odbúranie kolagénu, preto môže používanie masla minimalizovať vznik jemných vrások.
Prospešné účinky bambuckého masla rozpoznali a využívajú aj vo farmaceutickom priemysle, preto ho pridávajú do rôznych produktov na liečbu kožných ochorení. Zistilo sa, že urýchľuje hojenie rán, zmäkčuje stvrdnuté, odumreté vrstvy pokožky, preto je vhodné aj na svrbivú, zhrubnutú kožu postihnutú psoriázou. Nakoľko obsahuje významné množstvo vitamínov A a E s protizápalovým účinkom, pomáha pri regenerácii buniek, ale môže sa použiť aj na liečbu popálenín, rán, jaziev a strií, ale môže pomôcť aj v prípade ekzému, pri uštipnutí hmyzom, kožnej alergii, alebo pri spálení sa slnkom.
V rámci aplikácie formou nosných kvapiek môže bambucké maslo prispieť k zmierneniu opuchu sliznice, ktorý vedie k upchatiu nosa. Z toho dôvodu môže byť prospešné v prípade alergie, zápalu prínosových dutín (sinusitis), alebo prechladnutia.
Bambucké maslo možno naniesť priamo na pokožku, kde ho jemným pohybom rozotrieme, dohliadajme však na to, že vzhľadom na konzistenciu nie je vhodné pod make-up. Práve preto je najlepšie ho naniesť na pokožku večer pred spaním, aby svoje účinky nerušene rozvinulo naplno.
Pokiaľ sú naše vlasy od prírody kučeravé, prípadne suché, prehodnoťme použitie masla namiesto balzamu. Prospieva polámaným končekom vlasov, avšak aplikáciou na vlasovú pokožku môže spôsobiť zvýšené mastenie vlasov.
Bambucké maslo nie je len prírodným krémom, ale aj zdravou superpotravinou. Smelo ho môžeme vyskúšať na prípravu pokrmov. V Afrike, odkiaľ pochádza, ho používajú ako olej, tuk, a pri výrobe čokolády nahradzuje kakaové maslo. Olej z bambuckého orecha je mimoriadne výživný, 100 ml oleja obsahuje až 900 kalórií. Keďže je bohaté na esenciálne mastné kyseliny, dodáva energiu, preto si z neho pridajme za čajovú lyžičku do raňajšieho koktejlu. Je veľmi dôležité, aby sme na stravovacie účely používali iba čisté, nerafinované, surové maslo, ale oplatí sa aj na ošetrenie pokožky zvoliť si také, pretože čím viac je bambucké maslo spracované, o to viac stráca na svojich prospešných vlastnostiach.
I napriek tomu, že nie sú známe a zdokumentované prípady alergickej reakcie, ukončime používanie bambuckého masla, pokiaľ spozorujeme podráždenie pokožky, zápal, resp. sťažené dýchanie. I keď je bambucké maslo považované za bezpečné pre všetky typy pokožky, do jednotlivých prípravkov sú pridané aj iné zložky, ktoré môžu spôsobiť už spomínané podráždenie pokožky.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/what-is-shea-butter
https://www.supergreens.sk/co-je-to-superpotravina/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Bambuck%C3%A9_maslo