Zdravému človeku vypadne denne približne 100 vlasov a toto vypadávanie vlasov je prirodzený proces. Pokiaľ je však počet vypadaných vlasov na Vašom hrebeni, či vankúši vyšší, je potrebné hľadať príčinu a následne aj riešenie.
Na jar a hlavne v zime sa počet vypadaných vlasov môže aj zvýšiť – netreba však panikáriť. 90% vitamínu D totiž získavame vďaka slnečným lúčom, ich nedostatok v zimných mesiacoch spôsobuje okrem zlej nálady aj vypadávanie vlasov. Za jarné vypadávanie vlasov môže niekedy aj nosenie čiapky, alebo drsné zimné počasie. Nezúfajte, povieme Vám, ako im neuškodiť ešte viac a ako na ich nápravu.
Horúca voda, alebo sušič na vlasy, môžu stav stenčených vlasov zhoršiť. Nebude Vás trápiť „iba“ vypadávanie vlasov, pribudne k nemu aj problém suchých a lámavých končekov. Horúca voda zmyje z povrchu Vašich vlasov popritom aj ochrannú vrstvu mazu, čím môžete spôsobiť aj zbytočné premastenie vlasov.
Rovnako, ako telu, aj vlasom treba dodať potrebnú výživu a ošetrenie. Jednou z možností ošetrovania vlasov sú aj rôzne vyživujúce zábaly a oleje. Zábaly si samozrejme môžeme pripraviť aj doma a čo sa olejov týka, vyberme si len tie najlepšie. Napríklad jedným z najúčinnejších je arganový olej , ktorý dodá Vašim vlasom dokonca dvojstupňovú regeneráciu: obnoví povrch vlasov, vďaka čomu budú vaše vlasy hebké a lesklé. Zároveň je tiež bohatý na vitamín E a na omega 3 mastné kyseliny, ktoré zosilnia Vaše vlasy zvnútra. Regeneruje tak vlasové korienky, vďaka čomu budú Vaše nové vlásky silnejšie a odolnejšie. Vlasová pokožka bude vďaka arganovému oleju hydratovaná. Olej upokojí aj suchú pokožku, dokonca je vhodný aj na vlasovú pokožku postihnutú ekzémom.
Tip: Vmasírujte si do pokožky hlavy malé množstvo arganového oleja a nechajte pôsobiť minimálne 30 minúť. Zábal môžete nechať pôsobiť aj celú noc. Vlasy si ráno dôkladne umyte. Arganový olej sa rýchlo vstrebáva, takže je vhodný pre všetky typy vlasov.
Nadmerné vypadávanie vlasov môže mať viacero príčin: stres, problémy s vlasovou pokožkou, vedľajšie účinky jednotlivých liekov alebo liečby, stratu vlasov však môžu spôsobiť aj hormonálne výkyvy, alebo nevhodná strava. V takých prípadoch, kedy prírodné metódy nepomôžu ani po niekoľkých týždňoch, je potrebné vyhľadať odborného lekára - dermatológa.