head

Na čo si dať pozor, pokiaľ máme na tele materské znamienko?

Zmeny materského znamienka berme v každom prípade vážne
Zmeny materského znamienka berme v každom prípade vážne
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Len málo ľudí môže o sebe povedať, že nemá na tele materské znamienka. Aj z tohto je zrejmé, že ide o úplne normálnu zmenu na pokožke, ktorá však niekedy môže byť nebezpečná. Preto je dôležité, aby sme si boli vedomí vlastností materských znamienok, vďaka čomu, pokiaľ by nastal problém, sa môžeme včas obrátiť na svojho lekára.

Materské znamienko sa môže objaviť na ktorejkoľvek časti tela, môže mať rôznu veľkosť, tvar, dokonca aj farbu. Prvé materské znamienka sa môžu objaviť zväčša ešte v útlom detstve, v puberte sa ich počet môže zvýšiť, neskôr sa ich počet už spravidla nemení. 

 

 

Druhy materských znamienok

Menej ako desať percent materských znamienok sú vrodené znamienka, ostatné vznikajú v priebehu života. V menšej miere ide o dedičnú predispozíciu, vo väčšej miere je vznik znamienok ovplyvnený vonkajšími vplyvmi životného prostredia. Je možné povedať aj to, že čím má niekto svetlejšiu pokožku, tým je väčšia šanca na to, že sa mu na tele vytvoria materské znamienka.

Keď sa vplyvom nadmerného UV - žiarenia pigmentové bunky, ktoré chránia pokožku, „spoja“ a nedokážu sa rozdeliť, vytvorí sa znamienko, ktoré obsahuje aj iné bunky. Môže sa stať, že vznikne vplyvom poranenia pokožky, v tomto prípade pri procese ich vzniku zohráva úlohu aj rozmnoženie pigmentových buniek.

Vrodené materské znamienka: spravidla sú väčšie a majú nepravidelný tvar. V mnohých prípadoch sa podobajú na bradavice. Je veľmi dôležité, aby sme si nechali skontrolovať lekárom v prípade, že sa začnú zväčšovať, v opačnom prípade sa zvyšuje riziko vzniku zhubného nádoru.

Získané materské znamienka: väčšina materských znamienok sa objaví po 2 roku života a sprevádzajú nás po celý život. Pribúdajúcim vekom sa ich počet môže stále zvyšovať, avšak vo väčšine prípadov nemajú sklon, aby sa zvrtli na nezhubný nádor.

Materské znamienka môžeme ďalej klasifikovať aj podľa ich umiestnenia. Najčastejší typ sa vytvára medzi najvrchnejšou vrstvou pokožky (epidermis) a vrstvou tesne pod ňou (dermis), zväčša ide o fľak čiernej, alebo tmavej farby, jeho povrch je spravidla úplne hladký, prípadne môže byť minimálne vydutý. Zmiešané typy znamienok viac vyčnievajú z pokožky, majú hlbšie korene, ale existujú aj také, ktoré sú spojené s mazovými žľazami, vlasovými folikulmi, a nevzťahujú sa iba na pigmentáciu. Neprehliadnime varovné signály

Nebezpečné materské znamienka

Napriek tomu, že vo väčšine prípadov sa netreba obávať zvrtnutia materských znamienok, 3-5 percent z nich sa predsa len môže zmeniť na zhubné, vtedy sa z nich v prvom rade stane melanóm. Väčšie riziko je spravidla u tých, ktorí majú viac znamienok, najviac ohrozené sú časti tela, ktoré sú stále vystavené slnečnému žiareniu. Často sa vyskytuje melanóm na chrbte a nohách, podľa jedného zhrňujúceho indického výskumu sa čoraz častejšie potvrdzuje výskyt melanómu na krku a hlave.

Podozrivé príznaky:

Asymetrické znamienko, nepravidelný tvar: nezhubné, získané znamienko, je takmer vždy symetrické. Pokiaľ sa vyskytne asymetria, bezodkladne sa obráťme na dermatológa.

Nerovnomernosť: keď sa okraj materského znamienka “rozstrapatí”, začne podobať na čipku, stane sa nerovnomerným, rozmazaným, „prekročí” svoje dovtedajšie hranice.

Viacfarebné, fľakaté: bežné znamienko je v každom prípade homogénne, v prvom rade hnedej, čiernej alebo červenej farby. Naproti tomu melanóm je často viacfarebný, prípadne fľakatý, na povrchu je voľným okom dobre viditeľných viac farebných odtieňov.   

Veľkosť: pokiaľ je priemer materského znamienka viac ako 5 milimetrov, nie je vylúčená zmena na melanóm.

Zmena veľkosti: pokiaľ znamienko začne odrazu rásť, alebo sa zmenšovať, prípadne sa jedna jeho časť vydurí, je predpoklad rizika jeho zmeny na zhubné.

Krvácanie, svrbenie: melanóm môže naznačiť aj to, pokiaľ spôsobuje materské znamienko svrbenie, natrhne sa, je bolestivé, alebo krváca.

Nezabúdajme, že melanóm je agresívny nádor, ktorý veľmi rýchlo vytvára metastázy, preto zmeny na materských znamienkach berme v každom prípade veľmi vážne.

Chráňme si pokožku

V rámci prevencie si svoje znamienka sledujme, a pokiaľ zistíme nejakú zmenu, obráťme sa na lekára. Ale aj v prípade, že zmeny nespozorujeme, pravidelne absolvujme screening - kontrolu znamienok. V poludňajších hodinách sa podľa možnosti nezdržiavajme na slnku bez ochrany proti slnečnému žiareniu, pokiaľ sa slníme, používajme prípravky na opaľovanie s ochranným faktorom. Slnečné lúče, ktoré sú potrebné pre tvorbu vitamínu D, si „zabezpečme” v dopoludňajších a popoludňajších hodinách, pretože v tomto čase je škodlivé UV – žiarenie minimálne.

Dôležitá je aj životospráva

K prevencii proti vzniku melanómu môže prispieť aj konzumácia potravín bohatých na antioxidanty. Medzi takéto patria  superpotraviny, väčšina červeného ovocia, zelená listová zelenina, liečivé huby (najmä huba shiitake, ktorá obsahuje lentinan), alebo sladkovodné riasy, čiže spirulina a chlorella. Podľa vedcov kalifornskej univerzity University of California, môžu byť účinným liekom proti melanómu aj hroznové jadierka chrániace cievy.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24656410
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3337483
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0024659/
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog-clanok/hroznove-jadierka/
https://www.cas.sk/clanok/343989/nevahajte-s-navstevou-dermatologa-kedy-je-materske-znamienko-nebezpecne/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu