head

Praktiky na ošetrovanie pleti: opatrne s domácimi metódami!

Domáce ošetrovanie pleti môže byť nebezpečné
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Stálou témou žien je ošetrovanie pleti doma, nečudo, že sa ústne rozšírujú pritom rôzne recepty. Žiaľ, nie každý z nich je aj dôveryhodný. Niektoré suroviny používané na prípravu jedla však nemusia byť zaručene dobré, ale to si mnohé z nás uvedomia, až keď to doslova zažijú na vlastnej koži.
Je pravdou, že medzi radami na ošetrovanie pleti od kamarátok sa nájdu veľmi účinné, ale aj také, s ktorými nezaškodí trochu opatrnosti. Keď tak neurobíme, poškodíme si pleť, a môžeme utekať k dermatológovi, aby veci napravil.

Kyseliny

Lacný jablčný ocot je vynikajúcou domácou kuchynskou surovinou, vhodný na dochucovanie šalátov, dnes je však obľúbený aj ako tonikum na tvár. Je faktom, že účinne čistí a dezinfikuje - aj preto je odporúčaný na zapálenú, aknóznu pokožku - ale príliš silným, t. j. 20 %- ným jablčným octom môže dôjsť k poleptaniu, iritácii pokožky, spôsobujúcej pľuzgiere a začervenanie. V neposlednom rade naruší prirodzenú ph-rovnováhu pokožky, preto sa po jeho aplikácii stáva pleť citlivou na vonkajšie vplyvy. Ak chceme použiť na ošetrovanie pleti jablčný ocot, vyberme si 5 % - nú, podľa možnosti bio-variantu.

Veľa produktov na ošetrenie pleti obsahuje vitamín C, ktorý ako silný antioxidant zabraňuje vytvoreniu zápalov, spomaľuje starnutie pokožky, pomáha proti vráskam a na zmatnenie pigmentových škvŕn, ale doma sa nepokúšajme dávať si na pleť neriedenú citrónovú šťavu!  Kým v krémoch sa nachádza kyselina citrónová vo vhodnej koncentrácii, šťava z čerstvo lisovaného citrónu svojím silným kyselinovým účinkom dráždi a poškodzuje pokožku, zmení jej hodnotu ph, vyvoláva podráždenie, a znižuje prirodzenú schopnosť filtrácie UV - žiarenia, čím sa stáva bezbrannejšia voči škodlivým slnečným lúčom.

Nebezpečné peelingy

Ako peeling, na odstránenie odumretých častí pokožky možno síce použiť hrubozrnnú kuchynskú soľ, mletú kávu, pšeničnú krupicu alebo cukor, ale na veľmi citlivých partiách, napr. okolo očí alebo na krku sa to neodporúča. Zrnká totiž môžu poraniť povrch pokožky, medzi nimi aj tvár a časť pod ňou, a cez tieto mini- poranenia sa môžu dostať potom baktérie a huby do vnútorných častí pokožky.

Zelenina a ovocie

Existuje veľa článkov o pleťovej maske zo zeleniny alebo ovocia, ale buďme opatrní, keďže v mnohých prípadoch nevieme, odkiaľ daný produkt pochádza, a aké chemikálie sa nachádzajú na jeho povrchu. Na ošetrovanie pleti, ako aj na konzumáciu si podľa možnosti zaobstarávajme radšej bio-produkty.

Krátka doba trvanlivosti

Myslime aj na to, že o krémoch či pleťových maskách, ktoré samy pripravíme, nevieme, ako dlho ich možno skladovať a dokedy je nutná ich spotreba. Použitím domácky pripraveného prípravku na ošetrovanie pleti, v ktorom sa už začali hnilobné procesy, môžeme docieliť aj opačný účinok.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu