Chronická únava, častá bolesť hlavy a opakujúce sa infekčné ochorenia sú prvým príznakom nedostatku vitamínu B12. Oplatí sa tieto príznaky brať vážne, pretože nedostatok tohto vitamínu môže z dlhodobého hľadiska viesť ku chudokrvnosti, prípadne môže spôsobiť vážne ochorenia ciev.
I napriek tomu, že sa nedostatok vitamínu B12 vyskytuje nepopierateľne vo väčšej miere u vegetariánov, obzvlášť u tých, ktorí sú zástancami vegánskeho stravovania, v skutočnosti a môže objaviť u kohokoľvek. Zo začiatku nespôsobuje žiadne závažné ťažkosti, pokiaľ sa však nedostatok vitamínu stane chronickým, môže spôsobiť vážnejšie zdravotné problémy.
Vitamín B12 je potrebný pri delení buniek, zohráva dôležitú úlohu pri zdravom fungovaní nervového a imunitného systému, spomaľuje pokles duševných schopností, zmierňuje stres a je nevyhnutný pre tvorbu krvi.
Z dôvodu nedostatku vitamínu B12 sa môže objaviť chudokrvnosť. Je to preto, lebo sa spomalí delenie buniek kostnej drene a v červených krvinkách sa síce zvýši obsah hemoglobínu, avšak tie odumierajú vo väčšom množstve, ako je to obvyklé. Výsledkom toho je nźka hladina hemoglobínu v krvi. Rovnako je dôsledkom nedostatku vitamínu B12 vysoká hladina homocysteínu - aminokyseliny, čo môže prispieť k vzniku ochorení cievnej sústavy, teda aj k zúženiu ciev, srdcovému infarktu, mŕtvici a trombóze. Homocysteín sa totiž ukladá na stenách ciev a znižuje ich priemer.
Nakoľko vitamín B12 zohráva dôležitú úlohu aj pri tvorbe myelínu, ktorý zabezpečuje správny prenos nervových impulzov medzi nervovými bunkami, pokiaľ sa jeho množstvo zníži, môže to viesť problémom s nervovou sústavou a môže urýchliť vznik stareckej demencie. Ďalej podporuje činnosť imunitného systému, zmierňuje depresiu, dokonca môže prispieť aj ku zdraviu nechtov, pokožky a vlasov a urýchliť liečbu herpesu, seborey a áft.
Nakoľko náš organizmus dokáže získať vitamín B12 - predovšetkým jeho aktívnu formu - výlučne z potravín živočíšneho pôvodu, pokiaľ tieto nekonzumujeme, skôr či neskôr sa nedostatok vitamínu prejaví. Môže sa tak stať aj vtedy, pokiaľ sa v žalúdku netvorí dostatok vnútorného faktoru (intrinsic factor - IF), bez ktorého sa vitamín B12 nedokáže zúžitkovať. Na pozadí tohto problému môže byť zápal žalúdka, nádor, čiastočné odstránenie žalúdka, Crohnova choroba, vredy, ale aj prítomnosť črevných parazitov. K problémom so vstrebávaním vitamínu môže prispieť aj narušenie rovnováhy črevnej flóry, užívanie niektorých liekov (napr. antacidá), alebo zápal pankreasu.
Najčastejšie príznaky:
Často si nedostatok vitamínu B12 ani len nevšimneme, nakoľko jeho prvé príznaky neberieme vážne. Preto je veľmi dôležité, aby sme poznali počiatočné príznaky nedostatku, ktoré sú nasledovné:
Pokiaľ je nedostatok vitamínu B12 spôsobený jeho nedostatočným príjmom, postačí zvýšiť príjem potravín živočíšneho pôvodu. Každý druh červeného mäsa je bohaté na vitamín B12, ale dobrou voľbou sú aj vajíčka, biele mäso, ryby, dokonca aj kaviár. V aktívnej forme ho obsahujú aj mliečne výrobky, predovšetkým kvasené - fermentované syry. Samozrejme, v prípade porúch so vstrebávaním je potrebné nájsť príčinu tohto problému, v opačnom prípade ani príjem väčšieho množstva vitamínu B12 neprinesie želaný účinok.
Tí, ktorí vôbec nekonzumujú potraviny živočíšneho pôvodu, si môžu zabezpečiť potrebné množstvo vitamínu B12 iným spôsobom. Jedným z riešení je vitamín B12 v tabletkách, alebo aj potravinami rastlinného pôvodu obohatené o tento druh vitamínu. Riešením môžu byť aj niektoré druhy divo rastúcich húb. Podľa vedcov japonskej univerzity v Tottori sú huby kuriatko a lievik trúbkovitý najľahšie dostupným zdrojom vitamínu B12 pre európskych vegánov.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23419403
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/
http://www.nhs.uk/conditions/Anaemia-vitamin-B12-and-folate-deficiency/Pages/Introduction.aspx