Kto by si pomyslel o dobre stavanom človeku, že hladuje? Nikto. V tomto prípade sa v skutočnosti nejedná o nedostatok kalórií, ale o to, že jeho organizmus stravovaním neprijíma dôležité živiny. Je obeťou kvalitatívneho hladovania.
O kvalitatívnom hladovaní hovoríme vtedy, ak prijímame dostatok kalórií, no náš organizmus nedostane potrebné živiny v správnom pomere. Kvalitatívne hladovanie prináša so sebou riziká vzniku mnohých ochorení a častokrát môže viesť aj k nadváhe.
Kvalitatívne hladovanie je charakteristické predovšetkým pre obyvateľov vyspelých krajín, ktorí prijímajú nevyváženú, jednostrannú stravu a konzumujú nezdravé jedlá s nízkym obsahom živín. Ich jedálniček je bohatý na uhľohydráty a nasýtené tuky, ktoré síce poskytujú dostatok energie, ale organizmu neposkytujú dostatok vitamínov a minerálov potrebných pre jeho zdravé fungovanie. Tento druh výživy môže viesť k ochoreniam v dôsledku stavov z nedostatku a takáto hladovka má mnohé škodlivé účinky na naše zdravie. Kvalitatívne hladovanie môže ohrozovať aj tých, ktorí sa stravujú správne, ale trpia poruchou vstrebávania živín. Tieto poruchy absorbcie môžu spôsobiť parazity a odpadové látky v črevnom systéme, ako aj niektoré ochorenia čriev, akými sú aj ulcerózna kolitída a Crohnova choroba.
Ideálny, vyvážený pomer kalórií pre zdravého, dospelého človeka predstavuje 45 % sacharidov- uhľohydrátov, 30% tukov a 25% bielkovín. Posunutie pomerov (väčšinou smerom k jednoduchým uhľohydrátom), vedie v dôsledku zbytočných kalórií k nadváhe. Nadmerný príjem uhľohydrátov prináša so sebou mnoho zdravotných problémov. Nekontrolovaná spotreba cukru zvyšuje hladinu inzulínu v krvi, krvný tlak a tep, vyradenie cukru zo stravy preto prispieva k zníženiu rizika srdcových ochorení, chudnutiu , zníženiu hladiny LDL cholesterolu a triglyceridov.
Rafinovaný cukor výrobcovia pridávajú do množstva potravinových výrobkov, nájdeme ho v nealkoholických nápojoch, ovocných džúsoch, müsli, mliečnych výrobkoch, rôznych omáčkach, chlebe a pečive, salámach, slaných chipsov a dokonca aj v sterilizovanej zelenine. Mrazené polotovary, zmrzliny a sušienky obsahujú veľké množstvo nezdravého palmového oleja, zatiaľ čo jedlá rýchleho občerstvenia, hotové šalátové dresingy, instantné prášky (polievky, omáčky) sú plné nasýtených tukov.
Príliš veľa tuku zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky, zvyšuje hladiny triglyceridov, hladiny LDL cholesterolu, znižuje ochranný HDL cholesterol, čo môže mať za následok vznik aterosklerózy, či trombózy. Transmastné tuky tiež zohrávajú úlohu vo vývoji Alzheimerovej choroby a niektorých druhov rakoviny.