Šošovica bola obľúbenoupotravinou už aj za čias starovekých Grékov, kde ju s obľubou ju konzumovali pre jej zdraviu prospešné vlastnosti.
Podľa ľudových povier sa šošovica spája s bohatstvom, hojnosťou, ale pre jej vzácne zdraviu prospešné vlastnosti a vysokému obsahu bielkovínpatrila v niekdajšej Mezopotámii, Egypte a ázijských krajinách za jednu z najobľúbenejších a najzákladnejších potravín.
Šošovica posilňuje náš imunitný systém, preto ak si v zime, v chrípkovom období, šošovicu zaradíme do svojho jedálneho lístka, aj ambulancii lekára sa môžeme vyhnúť omnoho ľahšie. Táto zelenina bohatá na bielkoviny a kyselinu listovúprispeje k posilneniu obrannej línie nášho organizmu. Bohato obsahuje zinok, vápnik, horčík, železo, ale je bohatá aj navitamín A, ktorý chráni zrak, a tiež vitamín B.
Šošovica kvôli vysokému obsahu kyseliny listovejpriaznivo vplýva na naše zdravie, cievny systém, ale ak ju budeme konzumovať pravidelne, zníži sa aj riziko vzniku nádorových ochorení. Keď náš jedálny lístok obsahuje šošovicu aj počas tehotenstva, môže to prispieť k minimalizácii rizika vzniku vývojových porúch dieťaťa.
Keď nás trápiintolerancia laktózy, čižeprecitlivenosť na mliečny cukor, šošovica môže pomôcť aj v tomto prípade. Je vzácny zdrojom živín nielen kvôli vysokému obsahu bielkovín ale dokáže odstrániť aj nepríjemné príznaky intolerancie laktózy akými sú napríklad hnačka.
Šošovica vďaka vysokému obsahuantioxidantovmôže prospieť k spomaleniu procesu starnutia a odďaľuje vznik vrások. Pomáha viazaťvoľné radikály, čím sa uplatní aj jej účinokna prevenciu proti chorobám, preto môžeme túto rastlinu zaradiť do svojho jedálneho lístka ako jednu zo základných prvkov zdravej stravy.
Šošovicu je možné konzumovať aj v prípade cukrovky, obsahuje pomaly sa vstrebávajúce sacharidy, preto nezdvihne hladinu cukru v krvi drasticky. Táto rastlina snízkym glykemickým indexomje ľahko stráviteľná, po sóji je najbohatším zdrojom bielkovín, preto nie je náhoda, môže ju s obľubou konzumujú vegetariáni a ľudia v ázijských krajinách, ktorí konzumujú najmä stravu rastlinného pôvodu.
Zdroj:https://www.webmd.com/cholesterol-management/news/20140407/beans-lentils-peas-your-recipe-for-lower-cholesterol#1