Je hrôzostrašné si čo len pomyslieť na to, že nezdravá výživa vedie už aj u štvorročného dieťaťa ku vzniku rakoviny pečene, a to aj vtedcy, keď sú rodičia presvedčení o tom, že dieťaťu poskytujú najkvalitnejšie jedlo. Spoznajte aj Vy nebezpečné jedlá a zamyslite sa nad tým, či ich budete mať odteraz zaradené v jedálničku, a či sa vystavíte nebezpečenstvu zúženia žíl a cukrovky.
„Čo učia deti v škole?” – pýta sa Campbell T. Collin vo svojej knihe: „Štúdia o Číne”, a hneď na ňu aj odpovedá. Malé deti sa už na prvom stupni základnej školy učia, že mliečne produkty sú zodpovedné za silné kosti a zuby, mäso posilňuje svaly, zelenina pomáha vidieť dobre za tmy, ovocie napomáha hojeniu rán a obilniny dodávajú energiu. Ale je to všetko pravda a naozaj sa tam nachádzajú aj nebezpečné jedlá?
Mnohé školské programy nabádajú deti k tomu, aby pili mlieko, ale evidentne tak deti, ako ani ich rodičia nevedia, ako súvisí mlieko s diabetom mellitom typu 1, s rakovinou prostaty, s osteoporózou, sklerózou multiplex ako aj s inými autoimúnnymi ochoreniami. Určite nemajú informácie ani o tom, že o najdôležitejšej bielkovine mliečnych produktov – o kazeíne vedecké výskumy potvrdili, že napomáha vzniku rakoviny, zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, a priaznivo vplýva na vznik nánosov pri kôrnatení ciev, a tak si tieto produkty zaslúžili byť na listine nebezpečných jedál.
Vo svojej knihe Campbell analyzuje, že viaceré výskumy potvrdili, že mäsá bohaté na nasýtené tuky majú podobnú súvislosť so sklerózou multiplex ako aj mlieko, kým ryby bohaté na mastné kyseliny omega-3 sa spájajú s nižším výskytom choroby. Spracované chudé mäsá obsahujú tiež konzervačné chemické látky, ktoré ničia baktérie a prepožičiavajú slaninám a konzervovaným mäsám ružovkastú farbu a príjemnú chuť. Úžitkové zvieratá sú prepchávané hormónmi a antibiotikami, a ich konzumáciou sa tieto látky dostanú aj do ľudského organizmu. Konzumácia živočíšnych bielkovín sa spája s nádorovými ochoreniami, kardiovaskulárnymi chorobami, cukrovkou, nadváhou, preto ich možno zaradiť medzi nebezpečné jedlá. ŽIvočíšne bielkoviny neobsahujú fytonutrienty, a ich nedostatok znižuje efektivitu trávenia. Dôsledkom toho sa v našom organizme ukladajú odpadové látky, vstrebávanie živín je nedostatočné, poškodzuje sa črevná flóra, ďalej sa oslabuje imunitný systém.
Väčšinu prijatých sacharidov mnohých ľudí tvoria tak spracované obilniny, že je už potrebné ich obohacovať vitamínmi a minerálnymi látkami. V procese spracovania melú obilie na jemný prášok, a tak sa v ňom stráca potravinová vlákniny, oleje, bielkoviny a vitamíny skupiny B, proste značná časť živín. Hladká múka sa bieli chlórom, a potom sa spracuje brómom. Z hľadiska nášho organizmu sú obe tieto látky toxické, ich konzumácia môže spôsobovať zmeny v činnosti štítnej žľazy a iné organické poruchy, ich konzumácia vedie k nadváhe a chorobám z nedostatku. Keďže si predstavitelia potravinárskeho priemyslu uvedomili, že zákazníci uprednostňujú výber tmavšieho chleba, zafarbujú pečivo sladom, aby budili dojem, akoby bolo pečené z tmavej múky.
Počas spracovania bielej ryže je zo semienok odstránený kíčok, a vonkajší obal – otruby, čím je ryža oberaná o hodnotné živiny, navyše ju podobne ako múku bielia, pomocou glukózy leštia , preto ju možno zaradadiť medzi nebezpečné jedlá.
Čo jesť namiesto takýchto obilnín? Správne by bolo, keby sme konzumované sacharidy prijímali z takých obilnín, ktoré sú nespracované, nerafinované a v prirodzenom stave, napr. z celozrnnej múky, ovsených vločiek, hnedej ryže, amarantu, pohánky, koreňa žeruchy peruánskej (maca), z quinoi.
„Výhody prijímania rastlinnej potravy sú omnoho širokospektrálnejšie a pozoruhodnejšie, ako aplikácia akéhokoľvek lieku alebo chirurgického zákroku. Srdcovým ochoreniam, zhubným nádorom, cukrovke, mozgovým príhodám, vysokému krvnému tlaku, zápalom kĺbov, sivému zákalu, Alzheimerovej chorobe, impotencii a kope iným chronickým ochoreniam sa dá predchádzať. Tieto choroby (ktoré prichádzajú ruka v ruke so starnutím a tkanivovými degeneráciami) nás predčasne zabíjajú” – štylizuje Campbell, a v zmysle tohoto nech sa rozhodne každý sám, či sa vystaví nebezpečenstvu a bude konzumovať nebezpečné jedlá.
Pokračovanie nabudúce!
Zdroj: Dr.T. Colin Campbell – The China Study