Denne ich pripravujeme a konzumujeme, ale nemáme jasno v tom, aký účinok majú na naše zdravie. Pritom by bolo veľmi dobré vedieť, že toto sú jedlá spôsobujúce rakovinu.
Už dávno vieme, že náš spôsob života a stravovacie návyky vo veľkom ovplyvňujú naše zdravie. Niektoré jedlá nám spôsobujú isté ochorenia ako napr. cukrovka - diabetes, vysoký krvný tlak, Dna a iné. Zdravie poškodzujúci účinok jednotlivých jedál ale môže byť nenávratný. Ktoré je tých 5 najnebezpečnejších jedál, spôsobujúcich rakovinu
Mnoho výskumov potvrdilo, že konzumácia mäsa, bohatého na nasýtené mastné kyseliny, súvisí s nádorovými ochoreniami. Konzumácia živočíšnych bielkovín je úzko spojená s rakovinou, kardio-vaskulárnymi ochoreniami, obezitou a cukrovkou, tieto totiž neobsahujú fytonutrienty, ktorých nedostatok podstatne znižuje účinnosť trávenia. Počas procesu varenia mäsa sa tvoria aj rakovinotvorné látky.
Vedecké výskumy potvrdili, že hlavná bielkovina mliečnych výrobkov - kazeín - napomáha vytvoreniu rakoviny, aterosklerotických plakov v žilách, a zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Bielkoviny mlieka silno podporujú autoimúnne procesy, napr. imunitný systém nie je schopný rozlíšiť fragmenty bielkovín kravského mlieka a bunky pankreasu, následne oboje zahubí. Namiesto kravského mlieka preto konzumujme radšej rastlinné mlieko.
Nadmerná konzumácia cukru vedie k vysokému krvnému tlaku, cukrovke, zápalom, zvyšuje hladinu voľných radikálov, oslabuje imunitný systém, urýchľuje proces starnutia, preto sa odporúča cukor vylúčiť z jedálníčka. Cukor je hlavnou živinou nádorových buniek! Nezaškodí byť obozretnými aj v prípade umelých sladidiel, baktérie, nachádzajúce sa v žalúdku premenia cyklamáty na cyklohexylamíny. Niektoré pokusy na zvieratách považujú práve túto látku za zodpovednú za nádorové ochorenia.
Dusičnany a konzervačné látky spôsobujú ochorenia srdca a rakovinu, okrem iného aj vysoký krvný tlak a alergiu. Po tom, čo sa dusičnany dostanú do žalúdka a tráviaceho traktu, premenia sa na nitrozamíny a spôsobujú poškodenie DNA.
Hoci sú rastlinné oleje v podstate zdravé, veď obsahujú vo veľkom množstve viacnásobne nenasýtené mastné kyseliny, počas hydrogenizácie sa premenia na nasýtené a trans-mastné kyseliny. Tieto znásobujú hladinu cholesterolu v krvi, zvyšujú riziko kardio-vaskulárnych ochorení, spôsobujú rôzne zápaly a majú karcinogénny účinok. Počas procesu pečenia v oleji - z dôvodu orievania - sa vytvára rakovinotvorný akrylamid.