Dnes sú už dobre známe škodlivé účinky klasického, rafinovaného repného cukru, mnohí sa však napriek tomu neradi zbavujú sladkých chutí. Pre nich môže byť riešením inulín, ktorý je prírodným sladidlom, a navyše disponuje aj mnohými vlastnosťami, ktoré prispievajú k ochrane zdravia.
Jedzte čím menej cukru – takto znie dobrá rada, ktorú sa oplatí brať vážne, pretože rafinovaný repný cukor naozaj nerobí dobre Vášmu zdraviu. Práve preto, ak chcete predísť nepríjemným následkom, predovšetkým detoxikujte a namiesto cukru zvoľte prírodné sladidlá.
Existuje viac druhov zdravých náhrad cukru, avšak ak zoberieme do úvahy aj ich blahodarné účinky, najviac vyniká inulín. Tento polysacharid, ktorý je v skutočnosti vláknina, sa nachádza najmä v sladkých zemiakoch, omane, čakanke a v menšom množstve aj v cibuli, špargli, banánoch, artičokách, jeho zvláštnosťou je, že je to z 95 % je fruktóza. Inulín je prebiotikum, čiže slúži ako potrava pre dobré baktérie v hrubom čreve (probiotiká ), čím zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy črevnej flóry, alebo – v prípade potreby – jej napravení.
Vďaka prebiotickým vlastnostiam môže inulín ďakovať za to, že dokáže chrániť zdravie a je účinný v prevencii proti vzniku chorôb. Pretože chráni črevnú mikroflóru (podporuje tvorbu a množenie bifidových baktérií a laktobacilov), inulín pomáha odstrániť tráviace poruchy, zápchu a chronickú bolesť brucha, napraví správny pohyb čriev, reguluje hladinu cholesterolu, prispieva k prevencii vzniku rakoviny hrubého čreva. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu, čo je dôsledkom toho, že 70 percent buniek imunitného systému sa tvorí v hrubom čreve a ich činnosť črevná flóra priamo ovplyvňuje. Pre ochranu črevnej flóry je inulín vyslovene odporúčaný pri antibiotickej liečbe, hladinu cukru v krvi však neovplyvňuje, preto ho môžu konzumovať aj diabetici.
Denne konzumujte 3- 10 gramov inulínu, čo zodpovedá jednej – dvom lyžiciam prášku zo sladkého zemiaku alebo z čakanky. Nadmerné užitie môže spôsobiť nadúvanie a hnačku!