Keď používame koreniny, predovšetkým tým chceme svoje jedlo a nápoje urobiť ešte chutnejšími, voňavejšími a lahodnejšími. Na to, že koreniny sú vo väčšine prípadov liečivé rastliny a sú účinné proti mnohým zdravotným ťažkostiam a nevoľnostiam, myslíme o niečo menej. Keď si dáte napríklad zemiakový prívarok s kôprom, zmiernite tým žalúdočné problémy, ak to bude ryžový nákyp so škoricou, znížite tým hladinu cukru v krvi alebo príznaky prechladnutia. Samozrejme, najlepší spôsob využitia týchto korením je ich príprava vo forme čaju, čím si ich pozitívne účinky môžeme užívať ešte viac.
Ak vás bolí brucho, máte kŕče, ste naplnení vodou alebo ste si pokazili žalúdok, dajte si kôpor. Uvoľňuje kŕče, uľaví od bolesti a upokojí rozdráždený žalúdok, znižuje zápaly a zvýšením produkcie tráviacich štiav urýchľuje trávenie. Keďže podporuje činnosť čriev, vedie k odstráneniu zápchy a k detoxikácii. Najúčinnejší je vo forme čajového odvaru: zalejte horúcou vodou niekoľko semiačok a prikryté lúhujte päť minút. Po precedení pite odvar pomaly po dúškoch, kým je teplý. Môžete ho dochutiť medom.
Škorica dezinfikuje a je účinný antioxidant, povzbudzuje krvný obeh, znižuje hladinu zlého cholesterolu (LDL), ničí baktérie, odstraňuje hnačku a nadúvanie a napravuje trávenie. Škorica je okrem toho jednou z najdôležitejších korenín jesene a zimy: posilňuje imunitný systém, preto je vhodná na zníženie príznakov prechladnutia a chrípky, medziiným aj bolesti hrdla. Vo vode nechajte zovrieť tri lyžičky škorice, trocha medu a čierneho korenia. Čaj pite ešte za horúca – onedlho pocítite liečivé účinky. V prípade bolesti žalúdka prevarte tyčinku škorice, pite za tepla, po jedle.