Či už je jej príčinou jedlo, alebo nákaza, hnačka je nepríjemný a nezvaný návštevník. Pozrime sa, čo môžeme proti nej urobiť!
Keď sa pohyb našich čriev spomalí, môže sa stať, že choroboplodné zárodky, parazity sa premnožia v tráviacom trakte, ak je veľmi rýchly, tak zase nevieme dostatočne stráviť potravu a z organizmu sa vylúčia aj cenné živiny. Tento druhý prípad je hnačka, ktorú môžu spôsobiť nielen jedlá, ale aj užívanie liekov na zápal kĺbov, na pálenie záhy a antibiotík. Je dôležité, aby sme v prípade, keď hnačka trvá viac ako dva dni a je sprevádzaná aj horúčkou, vyhľadali lekára! S patričnou starostlivosťou vieme liečenie urýchliť aj my.
V prvý deň hnačky dodržujme podľa možností pôst, aby sa parazity a jedovaté látky mohli z nášho organizmu vylúčiť. Stratu minerálnych látok môžeme v tomto období najlepšie nahradiť konzumovaním slanej, precedenej zeleninovej polievky.
Našou najdôležitejšou úlohou je piť viac tekutín ako zvyčajne! Hnačka vyženie z nášho organizmu nielen minerálne látky, ale aj vodu, a tak ľahko môže spôsobiť dehydratáciu. Pime neperlivé minerálne vody, ovocné šťavy bez pridaných látok a čaje: najlepšie kamilkový a mätový, ktoré upokoja sliznicu.
Na druhý deň už môžeme jesť, ale dbajme o to, aby sme si vyberali nedráždivé jedlá. Radšej jedzme viackrát menšie množstvo, aby sme nezaťažili svoju tráviacu sústavu. Najideálnejšie sú pre oslabený žalúdok ryža, ovsené vločky, či slané varené zemiaky. Z ovocia sú vhodné banány a jablká, ktoré sú výborné na očistu čriev.