Aj keď netreba myslieť hneď na najhoršie, zápal pankreasu je jednoznačne na top zozname najnebezpečnejších ochorení. Preto je dôležité rozpoznať jeho včasné príznaky, možnosti prevencie, resp. metódy medicínskej aj alternatívnej liečby.
Pankreas je životne dôležitý orgán, zúčastňuje sa v endokrinných (vnútorných) a exokrinných (vonkajších) fyziologických procesoch. Endokrinné procesy zabezpečujú produkciu inzulínu, ktorého nedostatok spôsobuje cukrovku, kým exokrinné procesy majú za úlohu vytváranie enzýmov nepostrádateľných pre trávenie.
V prípade, že vznikne zápal pankreasu, naruší sa produkcia inzulínu, tráviace enzýmy sú svojím spôsobom v pasci, v závažnejších prípadoch priam strávia žľazu a okolité tkanivo. Pokiaľ pomoc, či liečba mešká, značne narastá pravdepodobnosť úmrtia.
V podstate existujú dva druhy zápalu pankreasu, akútny a chronický zápal pankreasu. Príčin vzniku ochorenia je mnoho, jej riziko narastá vplyvom zlého všeobecného zdravia, dedičnej predispozície, ale hlavne vplyvom nesprávneho stravovania. Sem patrí napríklad pravidelná konzumácia alkoholu (obzvlášť tvrdý alkohol),opakujúce sa zápaly vplyvom oslabeného imunitného systému, autoimúnne ochorenia (napr. problémy so žlčníkom), ako aj hypercholesterolémia a hypertriglyceridémia, čiže chorobné zvýšenie cholesterolu a triglyceridu.
Hypertriglyceridémiou sa zaoberá aj štúdia University of California a japonskej Gunma University, z ktorej vyplýva, že u pacientov trpiacich touto poruchou sa tvoria také autoantitelieska, ktoré zabraňujú fungovaniu enzýmu lipoproteínová lipáza. Kvôli tomu sa enormne zvýši hladina triglycerínu, čo má za následok nielen ohrozenie zdravia pankreasu, ale hoci aj úmrtie.
Nezabúdajme ani na stres, ktorý značne oslabuje obranyschopnosť nášho tela.
Vyvolávajúcou príčinou zápalu pankreasu je nespozorovaný žlčníkový kameň, niektoré lieky, v prvom rade diuretiká, nadmerné užívanie liekov na báze estrogénov, alebo kortikoidov, alebo nádorové ochorenie orgánu.
Zriedka, ale zápal pankreasu sa môže vytvoriť aj mechanickou cestou, keď je naň vyvinutý silný tlak, alebo úder.
Akútny zápal pankreasu sa objaví náhle a intenzívne, nemá konkrétne predchádzajúce príznaky. Najčastejšie je sprevádzaný veľmi silnými bolesťami v spodnej a strednej časti brucha, nevoľnosťou, vracaním, stupňujúcim sa potením a horúčkou. Vážne poškodzuje tkanivá pankreasu, objavujú sa preudocysty, ktoré po následnej infekcii spôsobujú vredy. V systémovej forme zápalu pankreasu sa môže vytvoriť sepsa, šokový stav, probôéy s dýchaním a s obličkami.
Naproti tomu sú príznaky chronického zápalu pankreasu miernejšie, preto aj mnohí nepripisujú problémom veľkú dôležitosť - aspoň nie na začiatku. Pritom neutíchajúci zápal môže spôsobiť škody, naruší sa činnosť pankreasu, stav tohto orgánu sa časom natoľko zhorší, že už nie je schopný zastávať svoju funkciu.
Na tento proces upozorňuje chronická bolesť chrbta a vystreľujúca bolesť v oblasti pupka, pre ktoré je príznačné, že nie sú intenzívne, resp. po čase ustúpia na krátku dobu. Typickým príznakom možno nazvať napríklad bezdôvodná stata hmotnosti, ako aj tráviace ťažkosti: pokiaľ spozorujeme opakované, ťažko ustupujúce hnačky, zápchu, nadúvanie, majme na mysli, že môže ísť o zápal pankreasu.
Rovnako varovným príznakom môžu byť aj vážne ochorenia vplyvom stavu nedostatku, ktoré vznikajú pretože pankreas nedokáže produkovať dostatočné množstvo tráviacich enzýmov.
K tomu, aby zápal pankreasu nebol liečený len ako príznak, je potrebné zistiť jeho vyvolávajúcu príčinu.
Pokiaľ zápal vyvolá žlčníkový kameň, v záujme priechodnosti žlčovodu sa operačnému zákroku nemožno vyhnúť. Pacient po operácii dostáva výživu v nemocnici väčšinou pomocou sondy cez nos, alebo žalúdok, aby bol pankreas aj takto odľahčený.
Potrebná môže byť medikamentózna terapia, resp. infúzie. Infúzie zabezpečujú takto nielen príjem tekutín, ale aj znižujú zápal, antibiotiká v roztoku zabraňujú rozšíreniu zápalu, a prípadnému odumretiu tkanív. Toto sa môže stať aj pred rozpoznaním ochorenia, vtedy je potrebné odumreté tkanivo odstrániť operatívne.
V každom prípade je potrebná zmena stravovacích návykov, podstatou diéty pri zápale pankreasu je to, aby sme sa vyhýbali ťažkým, mastným jedlám, potravinám obsahujúcim prídavné látky, napr. hotové jedlá a polotovary, alkoholu, silným koreninám, nápojom s obsahom kofeínu, proste všetkému, čo môže vyvolať a obnoviť zápal.
Zamerajme sa na detoxikáciu, odľahčíme takto aj pankreas. Prevencia je v každom prípade odporúčaná, pokiaľ je však už zápal prítomný, pred začatím kúry sa poraďme s ošetrujúcim lekárom.
Užitočný môže byť napríklad odvar z koreňa púpavy, ktorý stimuluje činnosť žlčníka a pečene, pomáha pri regenerácii pankreasu. Aj horec lekársky je relatívne ľahko dostupný, je účinným detoxikantom, zmierňuje podráždenie tkanív, spôsobené zápalom pankreasu, zvyšuje činnosť pečene.
K tomu, aby bol náš imunitný systém účinný a dokázal bojovať so zápalom, je nepostrádateľné udržať si rovnováhu črevnej flóry. Stav črevnej flóry totiž bezprostredne vplýva na imunitný systém, pokiaľ sa jej rovnováha naruší, slabne aj obranyschopnosť organizmu. Ba čo viac, následkom toho klesá aj množstvo tráviacich enzýmov, nakoľko baktérie črevnej flóry zohrávajú dôležitú úlohu pri ich produkcii.
Aby sme sa tomuto stavu vyhli, konzumujme probiotické baktérie, ako aj prebiotické vlákniny, ktoré sú dôležité pre ich rozmnožovanie. Probiotiká obsahuje jogurt so živou kultúrou, kyslá kapusta, kvasené uhorky polievka miso a prebiotikami oplýva väčšinou surová zelenina a ovocie, resp. liečivé huby, obzvlášť shiitake.
Nekonzumujem korenisté jedlá, vyhýbajme sa bielej múke a cukru, alkoholu a kofeinu. Vyraďme zo stravy hotové jedlá a polotovary, bohaté na prídavné látky, konzumujme čo najviac čerstvej zeleniny a ovocia.
Pravidelne sa hýbme, pokúsme sa vyhnúť stresovým situáciám, doprajme nervovému systému oddych. Stravujme sa 5-6-krát denne, v malých porciách. Dve hodiny pred spánkom už nič nejedzme, tekutín si však doprajme veľa. Pokiaľ v noci musíme navštíviť toaletu, množstvo tekutín vylúčených močom okamžite doplňme.
Doplňme chýbajúce tráviace enzýmy, najjednoduchším riešením sú výživové doplnky. Vykonajme detoxikačnú kúru minimálne dvakrát ročne, najlepšie na jar a na jeseň.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5507364
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC334764
https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMoa1611930