Je ťažké prijať tento fakt, napriek tomu, že je to pravda: v ktoromkoľvek z nás môžu byť príživníci. Parazity sa najčastejšie usídlia v hrubom čreve, preto sú v podstate neviditeľné. Ich prítomnosť však má svoje príznaky. Keď ich budeme poznať, ľahšie sa nevolaných hostí zbavíme.
„Je vylúčené, že mám v sebe červy, larvy a hlísty” – toto je najčastejšia reakcia, keď príde reč na parazity. Avšak príživníci sa nezávisle od veku, pohlavia a sociálneho postavenia môžu usídliť v ktoromkoľvek z nás. Najčastejšie sa zahniezdia v hrubom čreve. Podľa výskumov sa najčastejšia infekcia - infekcia mrľou – môže týkať až miliardy ľudí, kým machovec sa nachádza v organizme približne 800 miliónov ľudí. Zväčša výskyt príživníkov nesúvisí s nedostatočnou osobnou hygienou, ich larvy sa do nášho organizmu dostanú nejakou infikovanou potravinou – mäsom, zeleninou, ovocím, vodou. V ešte väčšom nebezpečenstve sú menšie deti, ktoré sa v parkoch, na ihriskách a v lese často dostávanú do kontaktu aj so zvieracími výkalmi.
Tí, ktorí neveria v možnosť parazitárnej infekcie, sa väčšinou odvolávajú na to, že sa ešte nikdy nestretli s príživníkmi, čo nie je žiadna náhoda: tieto črevné parazity sú totiž skutočnými majstrami v utajovaní sa. Dokážu ostať bez povšimnutia, ich prítomnosť môžeme iba predpokladať aj v prípade, že nemajú mikroskopickú veľkosť, veď niektoré exempláre môžu narásť až do dĺžky viacerých metrov. Čo je teda dôležité je to, aby sme si všímali signály svojho tela, lebo náš organizmus nás vždy upozorní na votrelcov.
Keď sa často cítime byť bezdôvodne unavení, necítime sa „vo svojej koži“, trpíme nespavosťou, je možné, že naše problémy spôsobujú príživníci. Infekciu môžu naznačovať aj opakujúce sa, ťažko miznúce zápaly, chronická bolesť hlavy, vyrážky, ekzém, žihľavka, nadúvanie a častá bolesť svalov a kĺbov. Počas látkovej výmeny parazitov sa uvoľňujú toxické látky, ktoré negatívne vplývajú na činnosť nervovej sústavy; napätý psychický stav a agresivita sa tiež často spájajú s ich prítomnosťou. Tieto toxické látky poškodzujú črevnú flóru, čo môže viesť k tráviacim poruchám a nedostatočnej činnosti imunitného systému. Znakom takto zoslabnutého imunitného systému môžu byť časté infekčné ochorenia.
Ešte konkrétnejším príznakom je spravidla nočné svrbenie konečníka, čo sa často vyskytuje preto, lebo parazity si tu kladú svoje vajíčka, ale naznačiť to môže aj striedanie hnačky a zápchy . Uhynuté larvy a vajíčka môžu vytvárať granulomatózne uzlíky, tieto sa môžu okrem tráviaceho systému objaviť aj vo svaloch, pečeni a pľúcach.
V prvom rade sa zmierme s faktom, že príživníci z vlastnej vôle neodídu z nášho organizmu. Napriek tomu nie je ťažké zbaviť sa ich. Najjednoduchšie je, keď si urobíme komplexnú kúru na očistu čreva, ktorej súčasťou je aj vyhnanie parazitov. Príživníci sa totiž s obľubou usadzujú v nahromadených usadeninách na stenách čriev, ktoré zase najjednoduchšie odstránime očistou čriev. Navyše takto bude aj riziko opätovnej infekcie omnoho nižšie. Francúzski vedci to v jednej svoje štúdii doplnili tým, že kúra môže byť užívaním probiotík ešte účinnejšia.
Odvolávky:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2754014/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4403024/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3182331/