Žiadalo si Vaše dieťa už dávno psíka, alebo mačičku a teraz ho konečne aj dostalo? Určite sa veľmi teší, ale k radosti sa pridáva aj starosť, keď sa dieťa od neho nakazí parazitmi. Parazity sa u detí objavujú častejšie, ako by sme si mysleli, a predchádzanie nákazy je jednoznačne úlohou rodiča.
Či domáce zvieratko spôsobuje radosť ani otázkou nie je. Úprimne a bezvýhradne lipne na svojom majiteľovi. Často až tak, že s ním spí, a v prípade detí nebýva zriedkavosťou ani spoločná hra. Niekedy sa stáva, že sa dieťa podelí aj o obľúbenú maškrtu s domácim miláčikom, napríklad ponúkne psa keksíkom, z ktorého si odhryzlo.
Úzky kontakt poskytuje priestor na to, aby sa parazity u detí bleskurýchlo zjavili, deti sa môžu nakaziť parazitmi aj hladkaním zvieraťa, veď na srsti zvieraťa sa nachádza množstvo takých parazitov, ktoré sa v dôsledku zanedbaného umývania rúk dostanú z rúk do úst, a potom do črevného systému. Nehovoriac o tom, že štvornohí priatelia s veľkou obľubou svojho pána olizujú a do slín sa môžu dostať parazity získané olizovaním srsti. Ďalším zdrojom nebezpečenstva je aj podstielka, kam sa spolu s výkalmi zvieraťa dostanú aj parazity. Nezabúdajme ani to, že parazity nemusia byť prítomné iba v tele zvieraťa, ale aj na jeho srsti, tu sa myslí na blchy, kliešte, vši a roztoče. Pokiaľ sú viditeľné voľným okom, dá sa ich aj ľahšie zbaviť.
Žiaľ, parazity spôsobujú nielen hnačku, bolesti brucha, chudnutie, príznaky na pokožke, únavu alebo záchvaty zlosti, môžu produkovať aj bolesti hlavy u detí, alebo aj závažnejšie príznaky. Je hrozné si len pomyslieť, že mrle sa prilepia na stenu tenkého čreva, spôsobujú vznik vredov, a nie je zriedkavosťou ani bakteriálna nákaza. Putujúce larvy hlíst - dorastajúcich aj do polmetrovej dĺžky prechádzajú aj cez steny čriev a dostanúc sa do krvného obehu, môžu skončiť aj vo vnútorných orgánoch, v pečeni, srdci, hltane, hrtane a pažeráku. Larvy potom môžu putovať aj do pľúc, kde poškodzujú pľúcne kapiláry. Následkom poškodenia nastupuje u postihnutého zvýšená teplota, triaška, kašeľ a ťažkosti s dýchaním. Tento parazit môže spôsobiť aj zväčšenie pečene, môžu sa vyskytnúť problémy so srdcom a obličkami, poruchy veku adekvátneho vývoja dieťaťa, prípadne veľký úbytok hmotnosti. Parazity spôsobujú u detí mnohé, často zavádzajúce príznaky, preto je veľmi dôležité čím skôr vyhľadať detského lekára.
Dieťa by mohlo emocionálne veľmi zraniť, keby sme sa v záujme vyhnutia sa parazitom zbavili domáceho zvieratka. Nebezpečenstvo nákazy parazitami môžeme redukovať adekvátnou starostlivosťou o zviera, či už ide o vonkajšiu opateru rôznymi prípravkami na srsť, kvapkami, šampónmi, tabletkami na zničenie parazitov, prípadne ochrannými očkovaniami. Je veľmi dôležité, aby sme pravidelne vymieňali posteľné prádlo dieťaťa, najmä vtedy, keď s ním domáce zvieratko aj spáva. Nejde o zriedkavý jav, často pozorujeme, že prítomnosť psa alebo mačky poskytuje dieťaťu pocit bezpečia, pomáha mu zaspať, a ľahšie znáša chorobu, keď je nútené ostať v posteli. Nemožno dosť prízvukovať ani význam umývania rúk a ide v podstate aj o to, naučiť dieťa nedávať si ruky do úst. Keď tieto bezpečnostné opatrenia dodržiavame, parazity sa u detí ani neobjavia, alebo nimi budú trpieť oveľa zriedkavejšie.