Parazitárna infekcia, ktorá sa týka rovnako detí ako aj dospelých, môže spôsobovať príznaky podobné depresii, únavu, nadúvanie, bolesť žalúdka, kožné problémy, hnačku, zápchu a nutkanie na vracanie, avšak uvedomelým a cieleným stravovaním môžeme parazitárnej infekcii zabrániť.
Črevné parazity aspoň jeden cyklus svojho života prežijú v žalúdku a črevách hostiteľa a sú rizikom nie iba pre dospelých, ale aj pre deti. Či je reč o priamej infekcii parazitmi z kontaminovanej vody alebo jedla, alebo spôsobia ochorenie toxické látky produkované parazitmi, ktoré žijú v našom tele, príznaky hovoria sami za seba. Podľa výskumov, ktoré sa robili v Spojených štátoch Amerických, patria medzi najčastejšie črevné parazity okrem iných pásomnie a machovce, avšak premysleným stravovaním máme šancu odstrániť ich z nášho organizmu: mnoho jedál a korenín má antiparazitárny účinok, ktoré môžu znížiť riziko vzniku parazitárnej infekcie.
O blahodarných účinkoch cesnaku by sme mohli napísať veľa strán, výborne posilňuje imunitný systém, dezinfikuje a čistí krv, ale môže byť účinným riešením aj proti parazitárnej infekcii. Podľa výskumov, ktoré sa robili na Univerzite v Marylande, môže táto obľúbená korenina ľudového liečiteľstva pomôcť zabrániť vzniku parazitárnej infekcie, preto odporúčajú denne skonzumovať 2-4 gramy čerstvého, surového cesnaku. Podľa článku, ktorý sa objavil v časopise Trends in Parasitology, prispieva esenciálny olej cesnaku k prevencii vzniku parazitýrnej infekcie. Je však dôležité vedieť, že cesnak ovplyvňuje účinok liekov, ktoré riedia krv, preto pred tým, ako sa rozhodnete pravidelne konzumovať cesnak, konzultujte so svojim lekárom!
Kurkuma s vysokým obsahom antioxidantov, je najobľúbenejšou korenienou Indie a zároveň najlepším prírodným liekom proti parazitárnym infekciám. Konzumácia koreniny so sviežou žltou farbou môže znížiť výskyt ochorení spôsobených črevnými parazitmi a červami. Laboratórne výskumy dokázali, že pomáha zotaviť už infikovaný organizmus.
Zázvor, podobne ako cesnak, nie je len korenina s charakteristickou chuťou, ale je zároveň výborným „dopingom“ pre imunitný systém a prírodným dezinfikantom. Keď budeme zázvor konzumovať pravidelne, môže pomôcť nabudiť látkovú výmenu a zachovať zdravie žalúdka a črevného systému, navyše zabráni aj rozmnoženiu príživnkov, parazitov.
Univerzita v Marylande odporúča v rámci prevencie vzniku parazitárnych infekcií namiesto bravčového mäsa konzumáciu rýb a tofu, takiež potravín s vysokým obsahom antioxidantov a vitamínu C. Citrusové plody, paradajky, paprika, jahody a brokolica, čučoriedky, figy, čerešne, mrkva, cvikla a špenát prispievajú k zdraviu črevného systému a k zamedzeniu vzniku parazitárnych infekcií.
Zdroj:
http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/parasites-diseases-infections-directory