head

Sladidlá: šokujúca pravda o sladkých jedoch

Sladidlá: prečo sú nebezpečné?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Odborné články dietetičky

Sladidlá sa tešia celosvetovej obľube, ale bolo by omylom si myslieť, že ich konzumáciou by sme sa zbavili nadbytočných kilogramov.  Ich umelé formy naozaj neobsahujú extra kalórie, ale nachádzajú sa medzi nimi aj také, ktoré obdobne ako aj aj prídavné látky spôsobujú pocit silného hladu, práve preto ich pridávajú za účelom zvyšovania apetítu aj ošípaným. 
Vyznať sa vo svete sladidiel vôbec nie je jednoduché, existujú totiž ich prirodzené aj umelé formy.  Veľa ľudí si nie je celkom načistom, že použitie sladidla ho neochráni pred nadváhou, dokonca z nich bude ešte hladnejší.

Podvod

Väčšina ľudí obľubuje sladké chute, veď cukor stimuluje tvorbu dopamínu a serotonínu v mozgu, preto jeho konzumácia spôsobuje dočasné pocity šťastia, a okrem toho samozrejme aj priberanie. Preto siahajú mnohí po sladidlách, mysliac si, že tým zabijú dve muchy jednou ranou, jedia niečo sladké, predsa sa nemusia obávať nadváhy. Sladidlá však v prvom rade neslúžia tomuto cieľu, oni boli vyvinuté pre ľudí, trpiacich cukrovkou. Mimochodom, sacharín primiešavajú  do stravy pre ošípané, lebo zvyšuje apetít.  Túto vlastnosť si zachováva aj u ľudí, tak nech sa nikto nečuduje, že bude cítiť vlčí hlad po jeho konzumácii, ktorá vedie k zvýšenému príjmu kalórií.

Chemická kuchyňa schopná všetkého

Najrozšírenejšie syntetické sladidlá sú cyklamát, sacharín a aspartám. Sladiace účinky aspartámu dosahujú dvestonásobok kryštáľového cukru a sladiaci účinok sacharinu až päťstonásobok.  .  Xylitol sa stal obľúbeným ako prirodzené sladidlo, v skutočnosti dnes už zďaleka nie je extrahovaný z brezovej kôry, skôr ho vyrábajú chemicky použitím kukurice, pričom používajú aj etanol a niklový alumíniový prášok.  Cyklamát , ktorého časť zmenia baktérie nachádzajúce sa v žalúdku na cyklohexamín, je často pridávaný k sýteným osviežujúcim nápojom. Na základe niektorých pokusov na zvieratách sa považuje práve táto látka zodpovedná za vznik rôznych nádorových ochorení. 

Vyberme si radšej pravé

Medzi prirodzené sladidlá patrí med, alebo ovocný cukor, odporúča sa aj agáva, ale dobrou voľbou je aj stévia, ktorá je extrahovaná z listov rastliny Stevia rebaudiana.  Jej výhodou je, že je tristonásobne sladšia od cukru, v podstate neobsahuje kalórie, takže si ju smelo možno zaradiť aj do diétneho jedálnička. Inulín, ktorý skrýva 160 kalórií na 100 gramov, má dvakrát také sladiace účinky ako cukor, a disponuje viacerými zdraviu prospešnými vlastnosťami, medzi nimi možno vyzdvihnúť priaznivý vplyv na tráviacu sústavu .  Inulín, nachádzajúci sa sa v koreni omana pravého, čakanky a v slnečnici hľuznatej navyše pomáha udžiavať rovnováhu črevnej flóry.
Stále viac fanúšikov má erythritol, nedvíha hladinu krvného cukru a inzulínu, má nulový glykemický index, a v neposlednom rade obsahuje iba 0,2 kalórií na gram. Má 60-80 násobne vyššiu sladivosť ako biely cukor, chutí dobre, a je vyrobený z kukuričného alebo pšeničného škrobu.

Zdroj:

Zdroj:

Gabriel Tóth výskumník výživy
 – Zóna bez éčka Class FM

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu