Jazyk je jedným z orgánov, ktoré dokážete najľahšie obalamutiť. A práve túto jeho vlastnosť radi využívajú výrobcovia, ktorí dopĺňajú svoje výrobky ochucovadlami a arómami vytvorenými v laboratóriách, a robia tak zo svojich produktov najhľadanejší artikel. Nezaujíma ich ani fakt, že tak ďalej zvyšujú množstvo nahromadených toxínov v organizme človeka.
Každý z nás miluje lahodnú chuť, a preto ani nepomyslíme na to, aké škodlivé následky môže priniesť táto prchavá radosť. Veď sa len zamyslite: väčšina potravinárskych aróm je s určitosťou zaradená do niektorej skupiny chemikálií. Pravdou je, že výrobca je povinný na obale výrobku uvádzať jeho zloženie, problém je len v tom, že mnohí spotrebitelia nevedia, čo ktoré označenie znamená.
Výrobok je vtedy ľahko predajný, ak je atraktívny navonok, má príjemnú vôňu a jeho chuť sa približuje predstave spotrebiteľa. Aj preto je takmer každý produkt obohatený o aromatické látky, zahusťovadlá a dochucovadlá, bez nich by ich predaj nebol taký úspešný. Aj myšlienka na tento fakt je desivá, akú chuť môže mať zdanlivo chutný pokrm bez pridania týchto látok. Možno je lepšie to ani nevedieť! Veci by sa však nemuseli takto diať, veď napríklad v časoch našich babičiek nebolo jedlo a pitie doplnené o žiadne chemické látky. Potravinársky priemysel dnes „nadopuje“ svoje výrobky umelými prísadami a tieto sa spolu s jedlom následne dostávajú do nič netušiaceho organizmu človeka.
Glutamany prostredníctvom manipulácie s chuťovými pohárikmi navodia pocit, že jedlo, ktoré konzumujete, má bohatú chuť a mimoriadne zloženie. V skutočnosti to tak vôbec nemusí byť. Výrobcovia totiž namiesto pridania korenín alebo ďalších reálnych zložiek „obohatia“ svoj výrobok menšou dávkou glutamanu.
Ide o tieto glutamany:
Vyskytujú sa vo viacerých potravinách, väčšinou sa však pridávajú do výrobkov vyrobených z mäsa alebo výrobkov s mäsovou príchuťou. Najväčším výrobcom kyseliny glutámovej je čínska spoločnosť Fufeng Group Limited, ročne jej celosvetovo vyprodukuje cca 300 000 ton.
Koľkí z nás a koľkokrát sme už jedli alebo pili niečo s takou jahodovou chuťou/vôňou, ktorá sa ani náhodou nepodobala skutočnej chuti/vôni ovocia? Tu môžeme pokojne spomenúť napr. „údené“ párky, malinový jogurt alebo dokonca čokoládový piškótový zákusok – „umelé“ prísady sú hojne zastúpené v každom z nich. Väčšina potravín a nápojov obsahuje bez ďalšieho popierania syntetické arómy a prísady.
Preto je dôležité, aby ste si konzumované produkty vyberali vedome, s náležitou pozornosťou a vždy s ohľadom na svoje zdravie. Pomocou vhodnej detoxikačnej kúry dokážete zbaviť svoj organizmus nazhromaždených toxínov.