Koniec obdobia fašírok, rýchle občerstvenia lákajú hladných hostí „zdravým“ grilovaným mäsom. Márna je však ilúzia dokonalosti, harmónia pohľadu, chute a vône, v skutočnosti ponúkajú vždy len mleté mäso, pravda, priemerný človek si z toho veľa nevšimne. Prečo sú tak lákavé menu v reštauráciách s rýchlym občerstvením?
Skutočnosť je taká, že dnes už priemysel dokáže vytvoriť zdanlivo prirodzené mäso. Toto sa nazýva znovu vytvoreným mäsom, ktoré pripravujú tak, že šľachy, kúsky kože a aj kosti obsahujúcu masu, použitím špeciálnej metódy vedia znova pretvoriť na „mäso“. Nielen z vizuálneho hľadiska a z hľadiska konzistencie, ale vďaka použitým zlúčeným arómam, bude mať aj chuť dokonalú, takto sa stanú pečené kuracie prsia čerstvými, alebo hamburger z novo vytvoreného mäsa, ktoré si môžeme aj my kúpiť v mrazenej forme evidentne vo farbe mäsa.
Stojíme zoči-voči ozajstnej chemickej čarodejníckej kuchyni, ktorá ovplyvňuje naše zmysly a mozog. Navyše úplne úspešne, veď chemikálie vmiešané do jedál rýchleho občerstvenia sú schopné naštartovať chuťovú pamäť, ktorá vyvolá príjemné spomienky, vďaka ktorým sa dobre cítime. Preto je to, že v reštauráciach s rýchlym občerstvením sa stretávame stále s tými istými umelými vôňami a chuťami, ktoré sú v prenesenom význame slova schopné, spôsobiť „závislosť“. Keď si k nim objednáme nejaký osviežujúci nealkoholický nápoj, môžeme si byť istí tým, že sme pribrali aj minimálne 40 gramov cukru, ktorý, okrem toho, že spôsobí nadúvanie, môže spôsobiť aj poruchy prirodzenej detoxikácie organizmu, pretože tak zaťažujú pečeň.
Hoci pečené zemiaky teoreticky mäsom nie sú, predsa do nich primiešajú chuťové prísady. Ako sa nám dostanú do úst krehké hranolčeky, mozog nám signalizuje: treba si objednať aj hamburger. Takto sa ľahko ale isto dostávame do pasce jedál ničiacich zdravie.
Čo sa týka šalátov, rozhodujúca je rýchlosť: ako súčasť jedál rýchleho občerstvenia, alebo ako prílohu k nemu, musia dodávatelia neustále transportovať užívateľovi, preto aplikujú metódu, vďaka ktorej sú isté chemikálie zastúpené v rastline vo väčšej, ale ešte stále v povolenej miere.
Zdroj:
GáborTóth z výskumu výživy