head

Liečivé účinky gaštanov | Prečo by sme ich mali jest čo najviac?

Liečivé gaštany | Zdravé sú aj ich listy
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dobré jedlo-Dobrý život

Gaštany  nachádzame na tanieroch ľudí už tisícky rokov, avšak nekonzumujú sa iba pre ich chuť. S ich zdraviu prospešnými vlastnosťami a preventívnymi účinkami sa ľudové liečiteľstvo už dávno zoznámilo. Spomedzi nich sme vybrali tie najdôležitejšie.

Len málo rastlín žije dlhšie ako gaštany (Castanea sativa). Časté sú viac sto ročné stromy, ale môžeme sa stretnúť aj s tisícročnými exemplármi. Ich použitie je mimoriadne mnohostranné, plody sú obľúbené samé, alebo ako surovina na prípravu jedál, a sú obľúbenou lahôdkou hlavne neskorej jesene a zimného obdobia. Majú vysoký obsah živín, čomu vďačia za svoje liečivé účinky. 

Vynikajúci zdroj vitamínov

Gaštany sú skutočnou vitamínovou bombou. Nájdeme v nich vitamín E, B1,B2 a B6, kým ich obsah vitamínu C  je doslova výnimočný, je vyšší ako obsah vitamin C v mnohých druhoch lesného ovocia a citrusových plodoch. Sú bohaté na fosfor, vápnik, draslík, sodík a železo, sú tiež výborným zdrojom kyseliny listovej a potravinovej vlákniny.

Zlepšujú činnosť čriev

Práve vďaka vláknine vďačíme za to, že konzumáciou gaštanov môžeme napraviť činnosť čriev. Obzvlášť účinne ich môžeme použiť v prípade hnačky, ale môžu dobre poslúžiť aj pri detoxikácii  a čistení čriev.

Chránia srdce

Vláknina prispieva aj k zníženiu hladiny cholesterolu, gaštany sú priateľom srdca a cievneho systému. Nakoľko spôsobujú pocit plnosti, podporujú rozmnožovanie probiotických baktérií, ktoré sa podieľajú na tvorbe tráviacich enzýmov, pravidelnou konzumáciou gaštanov sa môžeme rýchlejšie rozlúčiť aj s nadváhou, ktorá je pre obehovú sústavu veľkým rizikom. Pri zostavovaní nášho jedálneho lístka však majme pred očami fakt, že gaštany vo veľkej miere obsahujú bielkoviny a sacharidy.

Zvíťazia nad horúčkou a prechladnutím

Keď sa už zotavujeme z prechladnutia, mali by sme jest pečené gaštany, lebo nás to naplní energiou a môžeme ešte viac urýchliť proces liečenia. Ich energetizujúci účinok môžeme využiť aj proti všeobecnej slabosti.

Čaj uvarený z listov gaštanov je výborným liekom proti ochoreniam dýchacích ciest, účinne podporuje vykašliavanie. Do odvaru osladeného medom pridajme aj troche prášku z kôry gaštanu, čím dostaneme kloktadlo na tlmenie kašľa a riedenie hlienov. Nápoj okrem problémov dýchacích ciest môžeme úspešne použiť aj na liečbu kŕčových žíl, ako obklad zmierňuje príznaky zápalu kĺbov, a tiež uvoľňuje stuhnuté svalstvo.

Majú antioxidačný účinok

V prvom rade ich vitamíny, taktiež taníny, sú dôvodom toho, že gaštany výborne obstoja aj ako antioxidanty. Na toto našli dôkaz  talianski výskumníci, ktorí skúmali výťažok z kôry gaštanu. Zistili, že antioxidačné zložky výťažku z kôry môžu prispieť k prevencii vzniku srdcovo – cievnych ochorení a k zlepšeniu činnosti obehovej sústavy.  

Podporujú tvorbu krvi

Železo je neodmysliteľnou súčasťou prevencie vzniku a liečby chudokrvnosti, rovnako ako kyselina listová a vitamín B6 sú dôležité pre pre tvorbu červených krviniek. Pre tehotné ženy sú obzvlášť odporúčané, nakoľko folát zohráva kľúčovú úlohu pri prevencii vzniku rôznych vrodených chýb chrbtice a nervovej sústavy.

Neobsahujú glutén

Múku vyrobenú z gaštanov používajú okrem iného na výrobu cestovín, chleba a rezancov (v Taliansku gnocci). Tieto môžu pokojne konzumovať aj pacienti s neznášanlivosťou lepku, celiakiou.

Pozor! Jedlé sú výlučne sladké gaštany, pagaštany, ktoré často nájdeme v parkoch a stromoradiach, sú jedovaté.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20564434    

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3600200/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu