head

Paradajky: vynikajúce liečivé rastliny

paradajky
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dobré jedlo-Dobrý život

Človek, ktorý by nemal rád paradajky, snáď ani neexistuje. Samozrejme, že teraz nemyslíme na tie predražené, v skleníkoch dopestované varianty, ale na tú šťavnatú, chutnú zeleninu z vlastnej záhrady, alebo z trhu, ktorá vlastne ani zeleninou nie je, skôr ovocím.

Nie sú jedovaté | Zbavujú toxínov

Paradajky (Lycopersicum esculentum) sa podľa botanického delenia zaraďujú medzi ovocie, pretože majú bobuľovité plody obsahujúce semená. Napriek tomu ich vnímame skôr ako zeleninu. Ich pôvodným domovom je Južná Amerika, ale pestujú ich už na celom svete. Aztékovia pripisovali týmto lahôdkam schopnosť vzbudzovať túžbu. V Európe sa stali známymi v XVI. storočí, dlho boli považované za liečivé a okrasné rastliny, dokonca nejaký čas boli obavy, že sú jedovaté, preto ich aspoň tri hodiny varili, aby z nich odstránili jedovaté látky. Paradajky sú však vynikajúcim detoxikantom, vďaka svojím diuretickým účinkom prečisťujú obličky, dokonca napomáhajú aj čisteniu krvi.

Chránia pred chorobami

Paradajky obsahujú také antioxidanty, ako vitamíny A, B1, B2, C a E, okrem toho sa v nich vyskytuje značné množstvo minerálnych látok, veľké množstvo horčíka, vápnika, fosforu, železa a draslíka. Vďaka obsahu draslíka znižuje vysoký krvný tlak. Paradajke prepožičiava jej červenú farbu protizápalová chemická zlúčenina lykopén, ktorá posilňuje imunitný systém, účinne pomáha predchádzať rôznym kardio-vaskulárnym chorobám, chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva a pankreasu. Rajčinu možno aplikovať aj proti zápche, keďže disponuje bohatým obsahom vlákniny a čistí črevá. Vďaka svojmu obsahu kyseliny podporuje trávenie. Vzhľadom na to, že je chudobná na kalórie, hodí sa aj do diétneho jedálnička tých, ktorí chcú schudnúť.

Lieči rany a skrášľuje

Paradajka je vynikajúcim liekom na problémy s pokožkou, aplikujúc vo forme obkladov dezinfikuje a čistí rany, pomáha v prípade spálenia pokožky na slnkú a bodnutí hmyzom, skrášľuje mastnú pleť plnú pupienkov. V nej obsiahnutá kyselina zmatňuje pehy, pečeňové škrvny, má jemne olupujúce účinky, sťahuje široké póry, a tým osviežuje pokožku.

Účinná nielen v surovom stave

Lykopén nachádzajúci sa v paradajkách sa počas spracovania nevytráca, naopak, pôsobením tepla sa trikrát znásobuje jeho vstrebávanie do organizmu. Môžeme z nich pripraviť omáčku, polievku, lečo, rajčinovú kapustu, fazuľu s rajčinami, ryžu s rajčinami, zdobiť ňou teplé sendviče, jesť plnené rajčiny, skúsme z nich pripraviť lekvár. Dôležité je konzumovať ich pravidelne.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu