Zelená fazuľka patrí medzi zeleninu, ktorá má viacero blahodarných účinkov. Oplatí sa ju jesť často v surovom aj v sušenom stave. Je vynikajúcim antioxidantom, chráni srdce, posilňuje kosti, podporuje chudnutie, v období tehotenstva chráni zdravie plodu, ale dobre nám poslúžiť aj v prípade cukrovky.
V závislosti od počasia, niekedy si už aj v júni vieme kúpiť čerstvú zelenú fazuľku (Phaseolus vulgaris), a jej blahodarné účinky môžeme vychutnávať až do októbra. Zelená fazuľka je nielen veľmi chutná zelenina, ktorú môžeme pripraviť na rôzne spôsoby. Je zároveň aj zeleninou, ktorá dokonale chráni naše zdravie. V tomto období je jednou zo základných surovín zdravej výživy, a pre tých, ktorí chcú schudnúť, alebo trpia cukrovkou, sa vyslovene odporúča.
Zelená fazuľka pochádza z Mexika. Indiáni, ktorí tu žijú, ju konzumujú už tisícky rokov. V Európe je známa od XVI. storočia, napriek tomu sa rozšírila až omnoho neskôr. Z čerstvej zelenej fazuľky konzumujeme struky, po vysušení semená. Existuje viac druhov zelenej fazuľky. Všetky sú však rovnaké v tom, že vo veľkej miere obsahujú antioxidačné vitamíny A a C , kyselinu listovú, vitamíny B1, B2 a vitamín K. Denná potreba vitamínu K je 100 gramov, zelená fazuľka pokryje takmer jednu pätinu tejto dávky. Spomedzi minerálnych látok je bohatá na fosfor, vápnik, draslík, mangán, meď a železo. Nakoľko je vynikajúcim zdrojom živín, zároveň má nízku kalorickú hodnotu – v sušenej zelenej fazuľke je omnoho viac bielkovín ako sacharidov –, a má význačný obsah vlákniny, je výbornou potravou pri chudnutí. Železo, ktoré sa v zelenej fazuľke nachádza, zvyšuje našu energetickú hladinu.
Účinnými antioxidantmi zelenej fazuľky sú vitamíny a mangán. Viažu voľné radikály, ktoré zvyšujú riziko vzniku zápalov, srdcovo – cievnych ochorení a nádorov, a ktoré poškodzujú DNA, čím urýchľujú starnutie. Na jej schopnosti chrániť srdce sa podieľa aj to, že jej zložky – napr. draslík – prispievajú k čisteniu stien ciev, k zníženiu hladiny cholesterolu, a tiež regulujú krvný tlak.
V prvom rade bohatému obsahu vlákniny vďačíme za to, že konzumáciou zelenej fazuľky bude naše trávenie vyrovnanejšie: môže sa napraviť vstrebávanie živín a urýchliť odbúravanie tukov. Tiež vďaka blahodarnému účinku vlákniny zelená fazuľka vyčistí črevný systém, pomôže odstrániť zápchu, napraviť a udržať rovnováhu črevnej flóry.
V období tehotenstva je denná konzumácia zelenej fazuľky odporúčaná minimálne z dvoch dôvodov. V prvom rade zmierňuje napínanie na vracanie, ktoré je v tomto období časté – na tento účel je najlepšie, ak ju konzumujeme dusenú, pokropenú olivovým olejom a citrónovou šťavou. V druhom, ale nie poslednom rade, môže vďaka obsahu kyseliny listovej znížiť riziko vzniku vrodených porúch plodu.
V prvom rade je to zásluha vitamínu K, že zelená fazuľka vyrovnáva proces stavby kostí. Prispieva tým k zdraviu kostí, čo podporuje aj vápnik, ktorý sa nachádza v zelenine. Vďaka protizápalovému účinku môže zelená fazuľka zmierniť aj ťažkosti s kĺbmi.
Nakoľko má nízky glykemický index a je bohatá na vlákninu, zelená fazuľka spomaľuje zvyšovanie hladiny cukru v krvi po jedle, preto sa pre pacientov trpiacich na cukrovku jej konzumácia vyslovene odporúča.
Podľa možnosti kupujme zelenú fazuľku sviežej zelenej farby, pekne tvarovanú a s tvrdou šupkou. Môžeme si ju však vypestovať aj na balkóne v nádobke. Je pravda, že úroda nebude veľmi bohatá, ale na jeden obed pre rodinu určite postačí. Oberajme ju približne po 8 týždňoch po zasiatí.
Odvolávky:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17584169
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC366170/pdf/plntphys00247-0049.pdf