Posteľné matrace, posteľné prádlo, záclony, ozdobné vankúše, koberce a plyšové hračky, tieto miesta s obľubou obsadzujú roztoče, a zbaviť sa ich je takmer nemožné. Keďže roztoče voľným okom nevidieť, všimneme si iba, že nás ustavične bolí hlava, máme alergické príznaky, kýchame, škriabeme sa, kašleme a svrbia nás oči. Čo môžeme proti nim urobiť a ako nám môže pomôcť priadka morušová?
Však ani vy neuveríte, že vo Vašom byte prebývajú milióny roztočí? Predtým, ako by ste rozhorčene protestovali, Vás musím upokojiť, že tieto bytosti mikroskopických rozmerov sa nasťahujú aj do tých najčistejších domovov.
Dĺžka života roztočov je osem týždňov. Ak si však myslíte, že sa ich za takýto čas zbavíte, máme pre Vás zlú správu. Za tento čas sa samičky roztočov starajú o potomstvo, denne zložia 1-3 vajíčka, ktoré sa 3 týždne po vyliahnutí stávajú plodnými, a všetko začína odznova. Navyše my roztoče doslova kŕmime, veď sa živia predovšetkým odumretými časťami ľudských a živočíšnych tkanív, a zjedia takmer každé organické zvyšky, vrátane chĺpkov, nechtov, resp. spóry plesňových húb v kúpeľni.
Zaujímavým spôsobom 1 gram prachu obsahuje aj 15,000 roztočí, z nich každá sa denne zbaví zhruba dvadsiatich guličiek výkalov, ktoré doslova lietajú vo vzduchu, a my ich jednoducho vdychujeme, ale radi sa usalašia aj na našej pokožke. Roztoče neobľubujú slnečné svetlo, aj preto majú najradšej spálňu, posteľné prádlo a matrace, radi sa rozmnožujú v našich teplých posteliach, a my ležíme na posteli plnej výkalov. Neznie to dobre, o tom ani nehovoriac, že kto je na roztoče alergický, presnejšie na jednu bielkovinu z ich výlučkov, tomu poriadne strpčia život.
Alergia na roztoče sa prejavuje svrbením hrdla, stálymi záchvatmi kašľa, a svrbením očí, môže sa objaviť žihľavka, tečenie z nosa, ale roztoče môžu spôsobiť aj ekzém, bolesti hlavy a poruchy spánku, v závažnejšom prípade aj astmu. Bojovať proti nim je veľmi ťažké, v prvom rade pomáha časté vysávanie, čistenie tapiet, pranie záclon a výmena posteľného prádla. Doporučuje sa hodiť do práčky aj plyšové hračky detí, prípadne ich dať na 24 hodín do mrazničky, pretože roztoče neznášajú mráz. Žiaľ matrace či vankúše sa perú ťažšie, ale dobrou správou je, Že roztoče neznášajú bezprostredné slnečné svetlo, dokonca ani svetlo, preto raz týždenne vyložme spomínané veci bezprostredne na slnko, resp. ich ošetrujme eukalyptovým, alebo čajovníkovým esenciálnym olejom.
Tí, ktorí už oddávna trpia alergiou na roztoče z prachu, ale radi by sa vyhli vedľajším účinkom liekov ako je napr. ospalosť, alebo iné prípravky proti alergii, ktoré oslabujú imunitu, pre nich môže znamenať pomoc enzým serrapeptáza. Tento enzým sa nachádza v tráviacej sústave priadky morušovej, a tvorí sa pomocou jednej baktérie. Bol vytvorený prírodou z dôvodu, že keď nastane čas, aby sa priadka práve jeho pomocou zbavila svojej pomerne tvrdej kukly.
V porovnaní s liekmi, ktoré dostať v lekárni je serrapeptáza prírodného pôvodu, nespôsobuje otupelosť či ospalosť, čo je veľmi dôležité pre tých alergikov, ktorí užívajú liek proti alergii viackrát denne. Pravda, mesačná dávka serrapeptázy je vyššia ako dávkovanie liekov proti alergii, spôsobujúcich rôzne vedľajšie účinky, ale tento enzým nelieči iba symptómy. Je schopný zriediť hlien, nachádzajúci sa v dýchacích cestách, vďaka ktorému sa ho ľahšie zbavíme. Liečenie alergie je najefektívnejšie vtedy, keď serrapeptázu aplikujeme preventívne, a započatie užívania nastane 2-3 týždne pred začiatkom alergizujúceho obdobia.
Zdroj: