head

Alergia na srsť mačky: čo s tým má spoločné priadka morušová?

Ako sa zbaviť alergie na srsť mačky?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Alergie

Máte radi pradúceho domáceho miláčika, ale zistili ste, že ste naň alergickí? V žiadnom prípade Vášho miláčika nedarujte  nikomu, veď existujú metódy, ktoré  alergiu na srsť mačky zmierňujú.
Alergia na srsť mačky sa týka oveľa viacerých ľudí, než by sme si mysleli, je to prekvapujúci údaj, že až pätina ľudí má obavy z toho, aby sa do ich blízkosti dostala mačka. Dôvodom je alergia na srsť mačky, ktorú ani nespôsobuje srsť štvornohého miláčika, ale bielkovina, ktorú obsahujú sliny a moč zvieraťa, a pri umývaní sa mu dostanú na kožúšok. Bielkovina, ktorá je na vine, sa nazýva Fel d1 a tá spôsobuje u niektorých ľudí klasické príznaky alergie, kýchanie, kašeľ, tečúci nos, svrbenie a slzenie očí, o začervenaní kože a žihľavke ani nehovoriac. Samozrejme, že sa nájdu takí, ktorí vôbec nevedia o tom, že by trpeli alergiou na srsť mačky, a zistia to až vtedy, keď sa ujmú nejakého mačaťa, alebo ho dostanú do daru. Keďže nám tieto milé zvieratká rýchlo prirastú k srdcu, samozrejme sa ich nechceme zriecť, len preto, že trpíme neznášanlivosťou bielkoviny Fel d1. Vtedy prichádza otázka, aké metódy existujú na liečbu príznakov alergie na srsť mačky? 

Sterilizácia, kúpanie, lieky

Keďže sa ešte, žiaľ, nedostal na trh prípravok, ktorý by blokoval prítomnosť bielkoviny Fel d1 u mačiek, aj keď výskumníci už údajne vynašli účinnú látku,  ale na povolenie používať ju, si môžeme ešte roky počkať, v prvom rade sa oplatí dať si mačku sterilizovať, pretože v takomto prípade produkujú iba pätinu alergénov, ako keď ich tejto operácii nepodrobíme. Je to  síce drina, ale predsa len veľa pomôže v zmiernení prejavov alergie na srsť mačky aj časté vysávanie, ďalej starostlivosť o kožušinu zvieraťa, a hoci to náš miláčik veľmi neznáša, aj kúpanie raz za šesť týždňov.  Keď tieto metódy nepomáhajú, ostávajú žiaľ antihistamínové produkty s vedľajšími následkami, tabletky, spreje do nosa, alebo protizápalové steroidy.

Môže pomôcť aj priadka morušová

Tí, ktorí neradi užívajú produkty proti alergii, spôsobujúce nepríjemné vedľajšie účinky ako napríklad ospalosť, alebo poškodenie obličiek, či oslabenie imunity, môže pomôcť enzým serrapeptáza. Tento zázračný liek sa zvláštnym spôsobom tvorí v tráviacom trakte priadky morušovej pôsobením istej baktérie. Tento enzým príroda stvorila údajne preto, aby sa priadka morušová skôr vedela vykukliť, keď nadíde jej čas.  V Japonsku a v Amerike sa už v súvislosti so serrapeptázou dokázalo, že je účinným liekom proti hlienu, pretože štiepi bielkoviny hlienov uložených v dýchacích cestách. Serrapeptáza v neposlednom rade zmierňuje zápaly, znižuje edémy, a takto bojuje proti tvorbe hlienov, a vlastne aj proti alergii na srsť mačky spôsobujúcej zahlienenie, a upchatie nosa. 

Enzým serapeptáza proti viacerým chorobám: širokospektrálne využívaný doplnok výživy
 

Čím je iný, ako lieky proti alergii?
V porovnaní s liekmi, ktoré dostať v lekárni je serapeptáza prirodzeného pôvodu, nespôsobuje otupelosť či ospalosť, čo je veľmi dôležité pre tých alergikov, ktorí užívajú liek proti alergii viackrát denne. Pravda, mesačná dávka enzýmu serapeptáza je drahšia, ako cena každodenných liekov proti alergii s mnohými vedľajšími účinkami, ale tento enzým sa aplikuje nielen ako symptomatická liečba.  Zrieďuje v dýchacích cestách nahromadený hlien, vďaka čomu sa ho potom ľahšie zbavíme. Pri liečbe alergie je serapeptáza najúčinnejšia, keď ju preventívne začneme užívať 2-3 týždne pred začiatkom alergickej sezóny. 

Náhrada steroidov
Enzým serapeptáza má dokázateľné protizápalové účinky.  Tieto účinky sa manifestujú tak v prípadoch zápalov čriev, napr. Crohnovej chorobe, vredovom zápale hrubého čreva, pri syndróme dráždivého čreva, ale podporuje aj zníženie gynekologických zápalov, zápalov zubov a ďasien, chronických zápalov svalov a kĺbov (osteoartritída, reumatoidná artritída). Jedinečným spôsobom zabraňuje uvoľňovaniu takých látok (bradykynínov), ktoré spôsobujú bolesť v zapálených tkanivách.

Uvoľňuje hlien
Ako prirodzený uvoľňovač hlienov je serapeptáza schopná účinne zmierňovať príznaky alergie sprevádzanej nadmernou tvorbou hlienu, nachladnutie, chrípku, ale pomáha aj pri postihnutí zápalom prínosných dutín a zápalu stredného ucha, ako aj pri astme.  Zohráva dôležitú úlohu aj pri odstránení podráždenia.  Potvrdzuje to pokus vedcov z nemocnice v Hiroo, ktorí po dobu 4 týždňov podávali denne 30 mg enzýmu serapeptázy chorým bojujúcim s ochoreniami dýchacích ciest. Na konci štvrtého týždňa sa množstvo a hustota hlienu,  nahromadeného v dýchacích cestách značne znížili.

Zabraňuje vzniku plakov
Serapeptáza priaznivo pôsobí aj na cievny systém: podporuje a odstraňuje plaky a nánosy zo stien ciev, ktoré spôsobujú zúženie ciev a kardiovaskulárne ochorenia.  Vďaka tejto vlastnosti enzýmu možno jeho pomocou znižovať riziko kôrnatenia ciev, vysokého krvného tlaku, trombózy, mozgovej porážky a srdcového infarktu.  Pôsobí protizápalovo a to aj pri kŕčových žilách.

Štiepi tkanivá rán
V prípade antibiotickej liečby enzým napomáha liečbe, a to keď ide napr. o opuchy po operácii, alebo o hojenie rán, preto sa odporúča jeho užívanie aj v takýchto prípadoch.  Tento enzým, štiepiaci bielkoviny, rozloží  a skvapalní zjazvené  tkanivo a to bez toho, aby malo negatívny vplyv na okolité zdravé tkanivá.  Aplikácia serapeptázy sa osvedčila aj pri vredoch vzniknutých cukrovkou, ako  aj v liečbe keloidov (prebujnených tkanív rán). 

Chráni prsníky
Milióny žien na svete trpí fibrocystickými ochoreniami prsníkov, v rámci ktorého sa v tkanivách prsníkov tvoria nezhubné, ale bolestivé hrčky a cysty.  Tieto hrčky časom tvrdnú, kým cysty sa zvýšením hladiny hormónov naplnia tekutinou, čo sa ešte zhoršuje prípadným zápalom okolitých tkanív.  So ženami trpiacimi fibrocystickým ochorením prsníkov sa vykonalo niekoľko pokusov, s aplikácou serapeptázy štiepiacej bielkoviny, a v ich prípade enzým serapeptáza zmierňovala opuch prsníkov, napomáhal vstrebaniu sa cýst a to bez vedľajších účinkov.

Ako a v akej dennej dávke užívať serapeptázu?
Pri hmotnosti nižšej ako 80 kg 2x1 kapsula ráno a večer, nalačno, pol hodiny pred jedením, alebo 2 hodiny po jedle. Pri hmotnosti nad 90 kg denne 2x2 kapsule, a v prípade alergie sa doporučuje 3x1 kapsula denne.

Na čo musíme ešte dbať?
Užívanie enzýmu serapeptázy nemá žiadne kontraindikácie, ale ľuďom trpiacim na poruchy zrážanlivosti krvi sa doporučuje konzultácia s lekárom, pretože enzým zrieďuje krv.
Serapeptáza je liek,  rozšírený v Japonsku a v Európe, v Európe a v Spojených štátoch je uznaný ako doplnok výživy.

Hyperlinkové odkazy:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12911824
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2688125
https://www.researchgate.net/publication/283248771_Anti-inflammatory_activity_of_serrapepta
https://www.researchgate.net/publication/283248771_Anti-inflammatory_activity_of_serrapeptase
https://www.researchgate.net/publication/5580458_Effect_of_the_proteolytic_enzyme_serrapeptase_on_swelling_pain_and_trismus_after_surgical_extraction_of_mandibular_third_molars
http://www.serrapeptase.org/serrapeptase-research/serrapeptase-medical-research/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3630196/
http://trufoodsnutrition.com/season-allergy-relief-the-natural-way/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4337734/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3584742
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26177592

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu