Prišla očakávaná jar a s ňou zároveň bohužiaľ aj obdobie alergie na peľ. Do ovzdušia sa dostáva čoraz viac peľu z kvitnúcich rastlín, čo predstavuje veľkú záťaž pre mnohých. Ale ako konať proti alergii na peľ?
V týchto dňoch sa alergia na peľ, ktorú samozrejme možno liečiť, vyskytuje pomerne často. Teraz by sme však radi pomohli tým, ktorí preferujú prírodné metódy liečby. Preto sme zozbierali niekoľko možných protiliekov bez medikamentózneho základu.
Tento druh alergie znepríjemňuje život mnohým od jari do jesene, svoj vrchol dosahuje v mesiacoch máj a jún, pretože za príznaky je zodpovedný trávovinový porast (za čo vďačí alergia inému všeobecnému pomenovaniu - senná nádcha).
Alergickú reakciu môže vyvolať aj burina pozdĺž ciest a chodníkov, v parkoch, ale aj predierajúca sa z asfaltového povrchu. Alergiou na peľ trpí celosvetovo približne 15% populácie. Nezaškodí vedieť, že sennú nádchu môže vyvolať nielen kvetový peľ, ale aj dlhotrvajúce stresové situácie, nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínu, ako aj srsť zvierat a roztoče.
Smutnou správou je, že pred peľom sa prakticky skryť nedá, priľnutím na mikroskopické čiastočky prachu sa vplyvom vetra, či dažďov dostane všade. Čo ale môžeme urobiť, je to, že ešte pred sezónou vypuknutia alergie posilníme svoj imunitný systém.
Ani tu nemáme ľahkú úlohu, pretože príznaky takejto alergie sú ľahko zameniteľné s príznakmi iných sezónnych ochorení. Typické príznaky:
Môže sa stať, že spôsobuje zápaly horných dýchacích ciest, resp. môže dôjsť k prepuknutiu astmatických záchvatov. Peľová alergia môže v niektorých prípadoch napadnúť aj zvukovody, na čo nás upozorní silné svrbenie a zvýšená produkcia ušného mazu.
Ako sme už spomenuli “chápadlá” alergie na peľ sa dostanú takmer všade. Práve preto je potrebné dôkladné dodržiavanie osobnej hygieny: po príchode domov z práce, z ulice sa prezlečme a dôkladne sa osprchujme, vrátane vlasov, pretože čiastočky peľu priľnú všade. Oblečenie perme častejšie. V “nebezpečných” mesiacoch obmedzme vetranie, namiesto toho použime klimatizačné zariadenia, ktorých filter samozrejme čistime pravidelne. Na ulici môžeme používať jednorázové rúška, ktoré sú dostupné v každej lekárni, vyhnime sa priamemu kontaktu s prírodou.
Veľkou pomocou môže byť návšteva odborníka, ktorý nám presne vie určiť, ktorý druh peľu spôsobuje u nás alergiu. Rovnako dobre poslúži aj podrobný peľový kalendár, v ktorom si môžeme značiť, kedy a na ktorú rastlinu reagujeme citlivo.
Alergia na peľ patrí - rovnako ako ostatné alergie - do kategórie autoimunitných ochorení. To znamená, že organizmus sa chce vyhnúť vniknutiu cudzích látok, preto produkuje protilátky. Toto spôsobuje problémy v takom prípade, kedy je množstvo protilátok príliš veľké. Ako sa tomu môžeme vyhnúť? Tak, že budeme dohliadať na zdravie svojho imunitného systému. Jedným z najlepších spôsobov na to je udržiavanie krehkej rovnováhy našej črevnej flóry.
V záujme toho pokladáme za prioritu zdravú výživu, hlavne zvýšený príjem živín s obsahom antioxidantov. Nezabúdajme ani na probiotiká chrániace črevnú flóru a ich výživu - prebiotiká (potravinové vlákniny).
Najlepšou voľbou je užívanie symbiotík, pretože obsahuje vyvážené množstvo probiotických baktérií, ako aj prebiotiká.
I napriek tomu, že zdravý životný štýl a pravidelný pohyb je “polovina úspechu”, podľa možnosti s tým nezačnime v rýchlosti vtedy, keď nám život už znepríjemňuje alergia. Buďme predvídaví a už niekoľko mesiacov pred príchodom peľovej sezóny začnime a posilnením organizmu. Pokiaľ by sme sa náhodou neskoro spamätali, v prvom rade detoxikujme, vykonajme kúru na očistu čriev, následkom čoho sa prijaté hodnotné živiny rýchlejšie a účinnejšie zúžitkujú. Udržiavanie imunitného systému je teda veľmi dôležitý krok k tomu, aby bola domáca liečba nepríjemnej alergie úspešná.
I napriek tomu, že dnes už existuje mnoho druhov lekárenských chemikálií na liečbu príznakov peľovej alergie, ich užívanie sa doporučuje len na krátky čas. Preto sa oplatí, v rámci doplnkovej terapie, siahnuť po prírodných metódach, nakoľko lieky meniť týždenne nemôžeme. Pozrime sa na to zblízka, ktorými rastlinami môžeme svoj imunitný systém posilniť, a/alebo zmierniť, resp. odstrániť nepríjemné príznaky alergie.
Hoci sladké drievko neobľubuje každý, nakoľko má výraznú chuť a sfarbuje zuby, táto rastlina výrazne znižuje zvýšenú hladinu histamínu, čím zmierňuje príznaky alergie.
Zvýšme príjem potravín bohatých na polyfenoly - napríklad jablká, koncentrát z púčikov borovice - nakoľko ich pomocou je možné odstrániť zvýšenú produkciu hlienu v nose počas sennej nádchy.
Zaraďme do jedálnička viac antioxidantov, živiny s obsahom vitamínu C: kiwi, šípky, citrusové plody, lesné ovocie (pozor na jahody, ktoré samotné môžu spôsobiť alergiu!), “zobkanie” čiernych ríbezlí niekoľkokrát denne robí priam zázraky.
Dobrým riešením je aj konzumácia perilly, redukuje dráždenie dýchacích ciest, ako aj príznaky astmy.
Čoraz väčšej obľube sa teší noni (disponuje silným detoxikačným účinkom a upravuje funkciu pečene), avšak účinná nie je len šťava z tohto ovocia. Vývar z listov znižuje ťažkosti s dýchacími cestami, urýchľule liečbu rinitídy.
ajdôležitejšou účinnou látkou stromu so zaujímavým menom boswelia (kadidlovník) je kyselina boswellová. Táto kyselina zabraňuje tým chemickým reakciám, ktoré prispievajú ku vzniku zápalových procesov (napr. zápal spojiviek).
V súvislosti so serrapeptázou, ktorá zmierňuje zápal je tiež dokázané, že zmierňuje opuchy, úspešne ju možno aplikovať pri odstránení alergie, ktorej príznakmi sú zvýšená produkcia hlienu, upchatý nos. O serrapeptáze si môžete prečítať podrobnejšie informácie na stránke DrNaturaSupergreens.
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072672/
https://acaai.org/allergies/types/pollen-allergy
https://www.supergreens.sk/superpotraviny-blog/serapeptaza-enzym
https://www.supergreens.sk/
https://www.vitalitas-magazin.sk/vnutorne-lekarstvo/pelovy-kalendar-senna-nadcha-alergia