head

Peľová alergia: prevencia a liečba prírodnými metódami

Peľová alergia: prevencia a liečba prírodnými metódami
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Alergie

Konečne je leto, no pre mnohých to nie je len obdobie dovoleniek a užívania si slnečných lúčov, pretože leto pre nich znamená aj obdobie peľovej alergie. Avšak ani oni nemusia znášať nepríjemné príznaky, alebo sa nadopovať liekmi: existujú totiž prírodné riešenia liečby peľovej alergie, pomocou ktorých môžeme dokonca ťažkostiam aj predísť.

Peľová alergia strpčuje život mnohých od jari do jesene, svoj “vrchol” dosahuje v mesiacoch máj a júl, kedy sa do ovzdušia uvoľňuje obrovské  množstvo peľu z trávnatého porastu a obilnín zodpovedných za vznik alergií.
Alergické reakcie môžu pôsobiť aj trávy rastúce popri ceste, v parkoch, či dokonca vykukujúce aj z medzier asfaltu. Počet rastlín spôsobujúcich sennú nádchu je veľmi vysoký, pričom viac ako 3500 druhov spôsobuje vznik peľovej alergie, ktorá v celosvetovom meradle postihuje 15% populácie.

Peľová alergia: čo ju vyvoláva?

Je dobré vedieť, že sennú nádchu nespôsobuje iba peľ kvetov: rovnako ju môže vyvolať aj dlhotrvajúci stres,nadmerná spotreba alkoholu a kofeínu, ako aj zvieracia srsť, či prachové roztoče. Pokiaľ je hlavným “vinníkom” peľ, nežiadúce reakcie spúšťajú v skutočnosti bielkoviny obsiahnuté v ňom. Chrániť sa pred ním je takmer nemožné, pretože peľ sa priľne k mikroskopickým prachovým časticiam, ktoré sa vďaka vetru a dažďu dostanú kamkoľvek. Peľová alergia preto neminie ani obyvateľov žijúcich vo veľkomestách . Samozrejme pri výletoch do prírody sa príznaky peľovej alegie  značne zosilnia.

Aké sú najčastejšie príznaky?

Symptómy peľovej alergie, najmä pokiaľ sa objavia prvýkrát, sú často zamieňané s inými sezónnymi ochoreniami, ako je prechladnutie alebo nádcha.

Typické príznaky:

  • vodnaté hlieny, svrbiaci nos (alebo upchatý nos),
  • svrbenie, slzenie a začervenanie očí,
  • neustále slzenie očí

Môže dôjsť k výtoku z očí, ktoré sa objavuje najmä pri prebudení. Peľová alergia, ktorá vzniká predovšetkým vdychovaním alergénov nosom a ústami, spôsobuje častokrát  zápal horných dýchacích ciest - rinitídu, záchvaty kašľa a sucho v ústach. V závažných prípadoch môže viesť aj k astmatickým záchvatom. Síce zriedkavo, no stane sa, že peľová alergia môže napadnúť aj  ušný kanál, kedy sa objavujú podobné ťažkosti: silné svrbenie, nadmerný výtok z ucha.

Peľová alergia - ako proti nej bojovať?

Ako sme už spomínali, peľové zrniečka sa môžu dostať kamkoľvek a my sa predsa nemôžeme až do jesene izolovať od sveta. Zamerajme sa radšej čo najviac na našu osobnú hygienu:  po príchode domov z ulice, či z práce, si prezlečme odev a dôkladne sa osprchujme, umyme si aj vlasy, aby sme so seba zmyli peľové zrniečka. Použitý odev okamžite vyperme. V kritických mesiacoch vetrajme čo najmenej, používajme radšej klimatizáciu, ktorej filter je potrebné pravidelne čistiť. Na ulici môžeme použiť jednorazovú ochrannú masku - je dostupná v každej lekárni , vyhýbajme sa priamemu kontaktu s prírodou. Veľkou pomocou môže byť aj návšteva odborníka, prostredníctvom ktorého zistíme, ktoré rastlinné pele spôsobujú našu alergiu.

Sledujme peľový kalendár, môžeme sa tak v predstihu pripraviť na obdobie, kedy sa alergia a jej príznaky pravdepodobne vyskytnú.

A čo prevencia?

Peľová alergia, rovnako ako každý druh alergie, patrí do skupiny autoimunitných ochorení. V stručnosti to znamená, že náš organizmus ako reakciu na cudzie látky (peľové bielkoviny) začne vytvárať protilátky. V prípade nadmerného množstva protilátok sa môžu vyvinúť alergické príznaky, ktoré môžu ohroziť celkové  zdravie nášho organizmu.
Ako sa dá tomu vyhnúť? Najdôležitejšie je
správne fungovanie imunitného systému, zárukou čoho je rovnováha črevnej flóry, pretože asi 80% imunitných buniek sídli práve v hrubom čreve.
Zvýšením pomeru
probiotík v našej strave - pravidelnou konzumáciou kvasených uhoriek, kyslej kapusty a fermentovaných mliečnych výrobkov, ako aj užívaním vysoko kvalitných probiotických doplnkov stravy (obsahujúcich najmenej 10 živých kmeňov probiotických baktérií) sme už urobili veľa pre posilnenie nášho imunitného systému a prevenciu alergických ťažkostí.

Buďme predvídaví a začnime svoj organizmus "posilňovať" už niekoľko mesiacov pred začatím peľovej sezóny. Pokiaľ zistíme, že sme vhodný čas už prepásli, najskôr by sme mali absolvovať detoxikačnú kúru, kúru na očistu čriev, pretože tým sa látky posilňujúce imunitu, dodané organizmu, rýchlejšie a učinnejšie zúžitkujú.

Ako môže pomocť príroda?

Aj keď v súčasnej dobe dnes existuje množstvo farmaceutických prostriedkov, kombináciu alergia na peľ a lieky je vhodné využívať len krátkodobo. Stojí za to teda, po konzultácii s lekárom, vyskúšať aj prírodné metódy.
Priblížme si teraz v stručnosti, ktoré poklady prírody možno použiť na
liečbu peľovej alergie v domácom prostredí.

 - Hoci sladké drievko u mnohých nepatrí pre svoju silnú chuť a schopnosť sfarbiť zuby medzi obľúbené koreniny, táto liečivá rastlina výrazne znižuje hladinu histamínu a tým aj symptómy peľovej alergie.
- Zvýšme príjem
potravín bohatých na polyfenoly, akým je jablko, hroznové semienka, extrakt z pukov borovice, ktoré pomáhajú  eliminovať prebytočný výtok z nosa spôsobený sennou nádchou.
- Zaraďme do svojej stravy čo najviac
antioxidantov, vitamín C, jedzme kiwi, šípky, citrusové a lesné plody (pozor na jahody, ktoré samotné môžu spôsobiť alergie!). Osvedčilo sa aj maškrtenie čiernych ríbezlí niekoľkokrát denne.  
- Výborným riešením je aj konzumácia rastliny
perilla: znižuje príznaky podráždenia dýchacích ciest a astmy.
- Čoraz populárnejšie je exotické ovocie
noni (má silný detoxikačný účinok a zlepšuje funkciu pečene), no účinná je nielen ovocná šťava z neho. Odvar pripravený z jeho listov zmierňuje ťažkosti dýchacích ciest a urýchľuje proces liečenia rinitídy.
- Najdôležitejšou účinnou látkou zaujímavo pomenovanej boswelie ( strom indického kadidlovníka) je kyselina bosweliová. Táto kyselina zabráni tým chemickým reakciám, ktoré prispievajú ku vzniku zápalových procesov (napr. zápal spojiviek).

Zdroj:
https://www.healthline.com/health/allergies/pollen
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2643106/
https://acaai.org/allergies/types/pollen-allergy

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu