head

Čo môžeme urobiť proti mastným vlasom?

Proti mastným vlasom: zavolajme si na pomoc prírodu
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Nadmerné mastenie sa vlasov robí nekonečné starosti mnohým z nás. Darmo sa snažíme, nevieme sa tohto problému zbaviť. Avšak proti mastným vlasom existujú fungujúce triky. Základom je to, aby sme si našli tú metódu, ktorá bude úspešná pre nás, ktorá zaberie.
 

Pravidelne si vlasy umývate, používate balzamy, kondicionéry, a Vaše vlasy sú napriek tomu stále mastné? Je možné, že jednoducho používate nevhodné kozmetické prípravky, ale napríklad aj nevhodná strava môže byť na vine mastných vlasov. Preto je potrebné hľadať príčinu, aby sme proti mastným vlasom mohli zakročiť čo najúčinnejšie.

Príliš veľa mazu a lupiny

Matné vlasy sú v skutočnosti výsledkom nadmernej tvorby mazu. Samotný maz je z hľadiska vlasov (a vlasovej pokožky) mimoriadne dôležitý: produkujú ho tukové žľazy preto, aby zabránil vysušeniu, zároveň poskytujú čiastočnú ochranu pred  škodlivým UV žiarením a proti niektorým baktériám.

Mastenie vlasov spôsobuje vtedy, ak je jeho nadprodukcia. V tomto prípade maz takmer úplne obalí vlasy, po čase upchá vlasové cibuľky, čo môže mať za následok aj vypadávanie vlasov. Následkom mastných vlasov môže byť tiež tvorba lupín. Lupiny sa vytvoria preto, lebo maz, ktorý sa nahromadí na vlasovej pokožke urýchľuje odumieranie buniek rohovej vrstvy.

Mastenie vlasov spôsobené nadmernou tvorbou mazu môže byť zapríčinené kozmetickými a čistiacimi prípravkami. Preto v prvom rade vymeňme produkty, ktoré používame. Potom sledujme, či sa naše ťažkosti zmiernia. Keď nie, v úzadí môže byť viac príčin:

  • Zlé trávenie, ktoré môžeme napraviť zmenou stravovacích návykov, tiež užívaním probiotík, vlákniny  a tráviacich enzýmov.

  • Nahromadenie toxínov a usadenín. Proti nim aplikujme detoxikačnú kúru, a tiež kúru na očistu čreva.

  • V prípade hormonálnych porúch alebo bakteriálnej infekcie sa riaďme pokynmi svojho lekára.

Príčinou mastnejších vlasov môže byť aj to, že sme často v strese. V prípade nadmerného potenia sa v prvom rade mastia vlasy v oblasti šije a spánkov.

Tipy na umývanie vlasov

Proti mastným vlasom môže pomôcť denné umývanie si vlasov. V tomto prípade je však veľmi dôležité, aby sme si vybrali vhodný šampón. Väčšinou sú takmer u každého účinné prípravky s kyslosťou pH5, ktoré netvoria penu. Dbajme pri tom na to, aby sme si počas umývania vlasov dôkladne premasírovali pokožku hlavy, lebo to prispieva k uvoľneniu nahromadeného, usadeného mazu. Po vysušení vlasov si už vlasovú pokožku nemasírujme, lebo tým znova podporíme tvorbu mazu. Vyhýbajme sa aj sušeniu vlasov teplým vzduchom, lebo teplo roztopí tuk, ktorý ostal na hlave a ten potom následne „natečie” na pramienky vlasov. Účinným však môže byť vlasový zábal s dezinfekčným účinkom, pomocou ktorého sa môžeme ľahšie zbaviť baktérií a húb, ktoré priamo prispievajú k intenzívnejšiemu masteniu vlasov.

Zmeňme si svoj jedálny lístok

Stravujme sa zdravo a aj naše vlasy sa odvďačia za zmenu jedálneho lístka. Znížme na minimum príjem alkoholu, silných, štipľavých jedál a potravín živočíšneho pôvodu. Vyhýbajme sa hotovým jedlám a polotovarom, ktoré obsahujú veľa umelých prísad, dokonca skúsme zo svojho jedálneho lístka vynechať aj biely cukor.

Jedzme čo najviac potravín s vysokým obsahom vlákniny, nízkotučné mliečne výrobky, surovú zeleninu a ovocie a denne vypime minimálne 2-2,5 litra čistej vody.

Jedlá sóda a citrón

Mesačne dvakrát, prípadne trikrát, použime suché umytie vlasov jedlou sódou Musíme urobiť iba toľko, že si na hlavu nasypeme práškovú jedlú sódu, potom po približne desiatich minútach vlasy prečešeme. Sóda bikarbóna odstráni maz, preto nám môže pomôcť v boji proti mastným vlasom a lupinám. Pred umytím si vlasov je dobré ošetriť si vlasy vodou, do ktorej vmiešame čerstvo lisovanú šťavu z dvoch – troch citrónov, lebo jej účinky prispievajú k odstráneniu mastenia vlasov.

Odvolávky:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002407/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4158629/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu