head

Proti ekzému, šetrné riešenia!

ekzém
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Na utlmenie mučivého svrbenia, ktoré je sprievodným znakom ekzému, sa mnohí utiekajú k steroidným krémom, ktoré majú vedľajšie účinky a to napriek tomu, že existujú také prírodné metódy, ktoré sú úspešné pri zápale kože.

Nie je nákazlivý!

Ľudia, trpiaci ekzémami presne vedia, ako rušivý vplyv majú sprievodcovia tejto kožnej chorobe vo forme pľuzgierov, mokvavých hrboľov, neustále svrbiaca zapálená koža, ktorá kvôli škrabaniu môže byť boľavá, plná chrást. Navyše sa mnohí od ľudí s ekzémami aj štítia, kedže si myslia, že šíria nejakú infekciu. Pritom tento tvrdohlavý zápal kože nespôsobujú rôzne patogény, ale jednotlivé kozmetické prípravky, chemikálie, jedlo, prípadne úzkosť, alebo depresia.

„Liečivé“ jedlá

Keďže sa ekzém môže prihlásiť aj kvôli alergii na jedlo, je dobré vedieť, ktoré jedlá treba dať na zakázanú listinu, a ktoré sú tie, ktoré utlmujú zápal kože. Kravské mlieko, vajíčko, ovos a arašidy môžu dokázateľne spôsobiť ekzém, ale vyvarovať sa treba aj užívania červeného mäsa, keďže v nich obsiahnuté mastné kyseliny živočíšneho pôvodu môžu zosilniť zápalové procesy. Ale sleď, losos alebo makrela vďaka obsahu kyseliny eikozapentaénovej (EPA) znižujú intenzitu ekzematických syndrómov, zápal a svrbenie. Jedzme čo najviac mrkvy, marhule, cukrového melónu, a tekvice na pečenie: v týchto obsiahnutý beta karotén pomáha účinnejšiemu vstrebávaniu vitamínu A. Nech náš jedálniček obsahuje potraviny obsahujúce zinok, keďže zinok je dobre použiteľný na liečenie ekzémov, a zabraňuje šíreniu zápalu.  Zink navyše posilňuje imunitu a napomáha liečeniu rán.

Vyberajme si z prírodnej lekárne

Sťažnosti súvisiace s ekzémom možno úspešne riešiť nechtíkovým krémom, ale účinné sú aj krémy s rumančekovým základom. Oplatí sa vyskúšať aj sladké drievko, ktoré je vhodné na liečbu ekzému kvôli svojím protizápalovým účinkom, ďalej v čínskej medicíne často užívaný vývar z  rehmánie lepkavej (Rehmannia glutinosa), prípadne pivóniu bielokvetú (Paeonia lactiflora) Pri ich užívaní však buďme opatrní, keďže dlhšie užívanie sladkého drievka a rehmánie môže vyvolať hnačky, vo väčšej miere aj otravy.

Pomoc z kuchyne

Jablčný ocot s antibakteriálnymi a fungicídnymi účinkami, zmiešaný s vodou v pomere 1:1, užitý na ekzematickú pokožku odstraňuje svrbenie a vyživuje vysušenú plochu pokožky. Vnútorne užívaný je účinný proti zápalom. 

Extra panenský olivový olej pôsobí tiež silno protizápalovo, okrem toho aj vyživuje suchú pokožku a znižuje jej začervenanie. Kúsok vaty necháme presiaknuť olivovým olejom, potom takto opatrne, viackrát denne vmasírujeme do chorej pokožky. Zápal kože je vynikajúco liečiteľný aj sódou bikarbónou.  Pripravme si príjemný kúpeľ a vlejme doň šálku sódy bikarbóny. Po 20 minútach sa utíši svrbenie, ale sóda bikarbóna je aj tak účinná, keď ju použijeme ako zábal.

Zdroj:

https://www.leaf.tv/articles/olive-oil-eczema-treatment/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu