Mnohí starší ľudia nevenujú zvláštnu pozornosť zdravej výžive, obzvlášť sa to stáva tým, ktorí žijú sami, že berú stravovanie na ľahkú váhu. Sú takí, ktorí sotva dačo zjedia, kým iní jedia z nudy a osamelosti stále. Problém však nespočíva iba v množstve potravy, vypomstí sa aj nedostatok kvality.
Dôležitosť zdravej výživy sa často prízvukuje, ale často sa na ňu poukazuje iba v kruhu ľudí aktívneho veku, koľkým chorobám sa tak dá predísť, keď sa náležito starajú o svoj jedálniček. Pritom je príjem dostatočnej výživy dôležitý pre každú vekovú skupinu, pre tých starších obzvlášť. A zmeniť životný štýl nie je neskoro ani nad šesťdesiatkou, naopak, vyslovene sa odporúča.
Vhodným príjmom antioxidantov a vlákniny, sa dá predísť srdcovo-cievnym ako aj nádorovým ochoreniam, ale zdravou výživou možno ovplyvniť aj diabetes, zmeny v pohybovom a tráviacom ústrojenstve. Mnohých v starom veku sa týka osteoporóza, pričom by ich optimálny príjem vápnika a vitamínu D vo veľkej miere ochránila pred jej vznikom. Ich jedálniček často neobsahuje dostatočné množstvo bielkovín a kvalitných sacharidov, ako ani produkty so živou flórou, tie zohrávajú veľkú úlohu v zachovaní zdravia črevnej flóry. Poškodenie črevnej flóry sa dáva do súvisu s výskytom mnohých chorôb. Na jej účet sa pripisuje medzi inými aj diabetes mellitus 1.typu, chronická obezita, určité alergie, Crohnova choroba, celiakia ale aj zápal hrubého čreva. Narušenie rovnováhy črevnej flóry vedie k poruchám vstrebávania živín, a tak sa môžu dostaviť rôzne choroby z ich nedostatkov, napr. vypadávanie vlasov, zápal kože, chronická únava, poruchy spánku, nervové a gynekologické problémy, o rôznych infekciách ani nehovoriac.
Dietetici hovoria, že v starom veku je v každom prípade vhodné sa držať troch hlavných a dvoch menších jedál, aj vtedy, keď niekto žije osamelo. Z chleba sa oplatí kupovať celozrnný alebo hnedý, ten hnedý nemá byť samozrejme ošetrený do hneda potravinovými farbivami. Na raňajky sa odporúča za väčšiu hrsť celozrnného chleba, ten sa rýchlejšie vstrebe, pretože jeho množstvo kalórií a sacharidov je len nevýrazne menšie ako v bielom chlebe. Ako súčasť zdravej výživy nech sa na náš tanier dostane pravidelne nejaký šalát, surová zelenina obsahuje totiž najviac užitočných živín. V prvom rade sa odporúča konzum tmavozelenej, oranžovej, fialovej a červenej zeleniny. V starobe v rámci zdravej výživy zaveďme do jedálneho lístka ovsené otruby s vysokým obsahom vlákniny a ovsené vločky, tieto konzumujme s jogurtom, ovocím a kefírom. Spôsobujú pocit sýtosti, stabilizujú hladinu cukru v krvi, zabránia vzniku zápchy, a zabezpečujú normálnu činnosť čriev. Dbajme o to, aby sme pri varení polievky alebo prívarkov minimalizovali používanie múky a ryžu kombinujme so zeleninou. Z cestovín sa odporúča durum, ale k tým pridajme nejakú zeleninu s vysokým obsahom vlákniny.
Aj keď je konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia nepostrádateľná, práve živočíšna strava obsahuje esenciálne kyseliny, ktoré organizmus nevie vytvoriť. Pri hlavných jedlách stavme na chudé mäso, ale nezabúdajme ani na príjem mlieka a mliečnych výrobkov, ale v starom veku už nepime viac ako pol litra mlieka denne. Vynikajúcou náhradou je syr a tvaroh, ako aj zakysané výrobky so živou flórou. Keďže starí ľudia potrebujú viac kyselín omega-3, preto nech sa v ich jedálničku dva-tri krát týždenne nachádza morská ryba, ktorá je v mediteránskych krajinách súčasťou zdravej výživy.
Zdroj: