head

Príčiny priberania: na vine môžu byť aj črevné baktérie a niektoré zlozvyky

Stav črevnej flóry má tiež vplyv na pocit hladu
Stav črevnej flóry má tiež vplyv na pocit hladu
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
Téma: Zdravý životný štýl

Myšlienky vám neustále chodia po jedle, premýšľate, čo by ste mohli jesť? Skôr, než začnete so sebatrýznením, prehodnoťte svoj životný štýl, pretože sa ľahko môže stať, že príčina priberania má svoje korene tu! 

Myšlienka, že ochorenia, vrátane priberania, sú dôsledkom neriešených duševných a mentálnych problémov, sa čoraz viac spomína v dnešnej dobe. V niektorých prípadoch však zohrávajú svoju úlohu aj niekoľko našich zlozvykov, ako napríklad nedostatočný príjem tekutín. Pozrime sa zblízka na to, ktorých zlozvyky môžu ešte ukrývať príčiny priberania.

Nedostatok tekutín

Dopĺňanie tekutín má vplyv predovšetkým na našu vitalitu, výkon, trávenie, detoxikačné procesy a vznik pocitu hladu. Zjednodušene: častokrát, keď máme dojem, že sme hladní, v skutočnosti sa náš organizmus dožaduje tekutín. Práve preto, pokiaľ sme len pred malou chvíľou jedli, a predsa nás prepadne pocit hladu, vypime  1 – 2 poháre vody a pocit hladu s veľkou pravdepodobnosťou ustane!

 

 

Dbajme na to, aby sme vždy pili čistú tekutinu, bez umelých prídavných látok, pretože od sladených a sýtených nápojov budeme znova hladní, ba čo viac, môžu spôsobiť priberieme.
Samozrejme, môže sa stať, že nedokážeme vypiť potrebné množstvo iba z čistej vody, preto nám môžu poskytnúť riešenie nasledovné tri alternatívy.

Zelený čaj: Okrem toho, že má silné antioxidačné účinky, znižuje aj krvný tlak a udržuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi na stabilnej úrovni. Má pozitívny vplyv aj na mozog, pretože podporuje jeho časť, zodpovednú za pamäť. Konzumáciou zeleného čaju môžeme znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Kokosová voda: Tekutina bohatá na elektrolyty vynikajúco hydratuje, v horúcich letných mesiacoch poskytuje vynikajúcu alternatívu pre hydratáciu tela, namiesto vody. Aj po výdatnom tréningu môžeme pokojne siahnuť po kokosovej vode, ktorá je bohatá na sodík, draslík a horčík!

Limonáda: Jej verzia pripravená s citrónom a medom/xylitolom, je vyslovene zdravá, bohatá na vitamín C a jej príjemná chuť vyslovene podniecuje jej konzumáciu. Limonády rôzneho druhu zažívajú svoje renesančné obdobie, čo sa netreba diviť, veď kto by odolal dokonale schladenej limonáde v lete?

Nesprávne stravovanie

Poznáme to všetci: otvoríme si čokoládu s odhodlaním, že si dáme iba jeden štvorček, no o niekoľko minút si uvedomíme, že už sme pri treťom rade.

 

 

Nakoľko sa takto dostávame do bludného kruhu, je to nebezpečné z hľadiska prebytočných kilogramov aj priberania. Jedlá s vysokým obsahom cukru a bielej múky veľmi rýchlo zvýšia hladinu cukru v krvi, ktorá potom opäť veľmi rýchlo aj klesne a my budeme znova hladní. Riešením môže byť, pokiaľ sa budeme vyhýbať skrytým cukrom a bielej múke, takže sa budeme vyhýbať rôznym druhom salám, ovocným šťavám s označením „100% čisté“, ovocným jogurtom plným cukru a zálievkam na šaláty. Namiesto nich si zostavme jedálny lístok bohatý na vlákninu a prírodné vitalizátory.

Stres

Vplyvom stresujúceho životného štýlu sa hladina adrenalínu a kortizolu naruší, čo potom vplýva aj na to, akými jedlami sa chceme upokojiť.

 

 

Nakoľko náš organizmus vníma stres ako nebezpečenstvo, nebezpečnú situáciu, ku ktorej potrebuje podľa pravekej schémy zabezpečiť dostatok energie, automaticky zatúžime po jedle. Samozrejme, predmetom našej túžby nebudú zdravé pochutiny bez cukru a bez tuku, takže sa môžeme v tom momente veľmi ľahko vydať po hrboľatej ceste smerom k priberaniu. Situáciu si môžeme uľahčiť tak, že si osvojíme niekoľko techník na zvládanie stresu, môžeme vyskúšať jogu, v taške, alebo doma, budeme držať zdravé pochutiny, prírodné, olejnaté semienka.

Nedostatok spánku

Jednoznačný viditeľným znakom nedostatku spánku sú tmavé kruhy a vačky pod očami, unavená, sivastá pokožka, no podľa niektorých tvrdení spôsobuje nedostatok spánku nepriamo aj nadváhu. Spánok je rovnako, ako príjem dostatočného množstva tekutín, nevyhnutný pre správne fungovanie nášho organizmu, ale môže zohrávať významnú úlohou aj pri predchádzaní priberaniu. Zdravý, dospelý organizmus potrebuje v priemere denne 7-8 hodín spánku, preto pokiaľ chceme ušetriť čas práve na spánku, ľahko sa na nás môže nalepiť zopár neželaných nadbytočných kilogramov. Dôvodom je to, že pokiaľ trpíme neustálou únavou, organizmus vydá pokyn na doplnenie energie a podvedome začneme túžiť po mastných, ťažkých a sladkých jedlách, aby sme rýchlejšie zasýtili svoj hlad po doplnení energie. Sledujme signály svojho organizmu. Pokiaľ pociťujeme únavu, dokončime surfovanie na sociálnych sieťach, prekonajme túžbu po nových informáciách a doprajme si radšej výdatný spánok!

Črevné baktérie

Viacero výskumov potvrdilo, že látky signalizujúce sýtosť sa premnožia, pokiaľ dodržujeme stravu priaznivú pre črevné baktérie. “Priaznivé pre nich” znamená, že konzumujeme také potraviny, ktoré sa do hrubého čreva dostanú v nestrávenom stave, kde ich spotrebujú črevné baktérie. “Po ťažkom, výdatnom hamburgeri netúži mozog, ale istá frakcia baktérií, prežívajúca v črevách, ktorá “musela” držať diétu posledné tri dni. Navyše to robí tak milo, že jednoducho nedokážeme odolať prosbe” - vyjadrila sa vtipne Giulia Enders, autorka knihy Taktne o tráviacom trakte, ktorá zároveň doložila, že spomedzi rôznych chodov si vyberáme podľa pocitov a nálady, avšak črevné baktérie údajne disponujú prostriedkami, ktorými vedia ovplyvniť oboje. Pokiaľ počas stravovania nedohliadame na kvalitu jedál, nevyživujeme iba zlé baktérie. Produkujeme istý druh samopudného procesu: pod vplyvom týchto mikroorganizmov čoraz viac túžime po pekárenských výrobkoch a cukre. Čím viac rýchle vstrebávajúcich sa uhľohydrátov prijímame, o to viac sa rozmnožujú zlé baktérie, čo vedie k jednoznačnému narušeniu rovnováhy črevnej flóry.    

Zdroje: 
Giulia Enders: Taktne o tráviacom trakte - Prečo je dôležité mať zdravé črevá
http://www.webmd.com/diet/reasons-always-hungry#1
https://www.restartnisa.sk/priciny-priberania/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu