Čo sa týka výskytu baktérií v domácnostiach, medzi ich najväčších pôvodcov patria uteráky a kuchynské utierky. Mokré prostredie je ideálnou živnou pôdou pre rôzne baktérie a, navyše, uteráky používame v prostredí, ktoré sa baktériami len tak hemží.
Ako sa môžeme infikovať?
Ak si pravidelne nevymieňame svoj uterák, môže sa poľahky stať, že aj pri banálnom umytí rúk dôjde k prenosu nebezpečných baktérií. Aj keď si v danej chvíli myslíme, že naše ruky sú čisté, zdrojom nákazy sme sa práve stali my sami. Riešením nie je ani zdanlivo čistý uterák, pretože baktérie E. coli a salmonely sa dokážu prichytiť na tkanivách tak, že ich neodstráni ani pranie: vo vlhkom prostredí sa opäť aktivujú a stávajú sa opakovaným zdrojom infekcií.
Ako sa chrániť?
Nie je zanedbateľné, na akej teplote perieme svoje šatstvo. Väčšina baktérií totiž prežije aj pranie pri 30 stupňoch. Aj keď na trhu existuje viacero druhov pracích prostriedkov účinných už pri nízkych teplotách prania, uteráky a kuchynské utierky perte vždy pri teplotách vyšších ako 40 stupňov a pred praním ich na 1-2 minúty namáčajte vo vode s dezinfekčným prostriedkom.
Ďalším dôležitým kritériom je pravidelná výmena uterákov a ich sušenie. Dbajte aj na to, že pri chorobe je treba uteráky denne meniť, pretože sa môžete opakovane infikovať.