Vypadávanie vlasov na jar je prirodzený proces, i napriek tomu u mnohých vyvoláva strach. Vlasy sa musia zregenerovať po zime, doplnením zásob vitamínov v organizme bude naša koruna krásy opäť žiarivá.
Vypadávanie vlasov na jar je do istej miery normálny proces. Do príchodu jari sa úplne vyčerpajú zásoby vitamínov a živín z “našich skladov”, čo má samozrejme vplyv aj na stav vlasovej cibuľky.
Počas zimy si pravdepodobne každý natiahne čiapku, následkom čoho sa pokožka hlavy nevetrá. Toto vedie k vytvoreniu lupín, nadmernému masteniu a ku strate vlasov. Suchý vzduch - počas vykurovacieho obdobia - tiež poškodzuje vlasy: dehydratuje ich a po čase vypadajú. Vlasové cibuľky sú z dôvodu nedostatku živín ku koncu zimy veľmi citlivé, čo môže znásobovať aj prípadná jarná diéta. Rozmanitou stravou, doplnením stopových prvkov a vitamínov však tomuto stavu môžeme zabrániť.
Dopĺňajme antioxinačné vitamíny, dôležité pre vlasy, a nezabúdajme ani na príjem stopových prvkov. Konzumujme jedlá s vysokým obsahom vitamínov A-, B-, C- a E, zinku, jódu, medi, selénu, draslíka, horčíka, vápnika a železa, a svoju pozornosť upriamime aj na dostatočný pitný režim - vnútornú hydratáciu.
Najlepším zdrojom antioxidantov je čerstvá zelenolistá zelenina a červené ovocie, ako aj liečivé huby a riasy. Vitamín A obsahujú pečeň, vajíčko, mlieko, rybí a rastlinný olej. Biotín ( iným menom vitamín B7, alebo vitamín H) je nepostrádateľný pre zdravie vlasov a nechtov, jeho najlepšími zdrojmi sú: karfiol, sójová múka, paradajky, hrášok a banán. Jablko, paprika, paradajky a petržlen majú vysoký obsah vitamínu C. Výborným zdrojom zinku sú rôzne druhy mäsa, ktoré obsahujú železo, proteíny , ako aj vitamíny B6- a B12. Tieto sú dôležité aj pri vnútornom ošetrení vlasov. Pokiaľ preferujeme vegetariánsku, alebo vegánsku stravu, mäso môžeme nahradiť zelerom, špargľou, figami, zemiakmi a patizónom, Pre doplnenie železa zaraďme do jedálníčka mak, arašidy, mandle, orechy, kakao, špenát, hríby - hlavne hríb smrekový a žezlovka čínska, popri tom ešte aj šošovicu, brokolicu, hrášok a fazuľu, ďalej slivky a ríbezle. Z druhov mäsa je odporúčaná konzumácia hovädzej a teľacej pečene, baraniny a rýb.
Úloha pravidelného pohybu pre udržiavanie zdravia je nespochybniteľná. Následkom pravidelného pohybu sa zlepšuje zásobovanie pokožky hlavy kyslíkom, čo podporuje rast vlasov. V podstate o tom nik netuší, ale aj vlasové cibuľky potrebujú detoxikáciu. Nedostatočným prekrvením a okysličením cibuľky vlasov zapuzdrejú, a pomaly odumrú. V takomto prípade totiž nedokážu prijímať ani živiny potrebné pre rast. V prípade vypadávania vlasov na jar môže pomôcť okrem okrem doplnenia vitamínov aj ošetrenie zvonka - aplikácia vlasových vôd a olejov na to určených pomáha pri prekrvení vlasových folikulov.