Hoci sú omega-6 mastné kyseliny pre náš organizmus nepostrádateľné, buďme pri ich dávkovaní opatrní. Ich nedostatok môže spôsobiť aj ochorenia, preto je potrebné usilovať o zdravú rovnováhu.
Za normálnych okolností omega-6 mastné kyseliny významne zlepšujú celkový stav organizmu, prispievajú k predchádzaniu, resp. k liečbe rôznych ochorení. Problém nastáva vtedy, pokiaľ to preženieme ich príjmom.
Omega-6 mastné kyseliny okrem iného zmierňujú vredy, osteoporózu, zápaly kĺbov, psoriázu, vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia, príznaky psychických chorôb, ako sú apatia, alebo hyperaktivita, urýchľujú hojenie vyrážok a zápalov kože. Navyše pomáhajú aj v predchádzaní nádorových ochorení, ako rakovina prsníka, prostaty a hrubého čreva.
Pokiaľ však niekto bez konkrétneho dôvodu trpí bolesťami kĺbov, má neustále zlú náladu, depresiu, alebo ho často trápia opakované infekcie, možno predpokladať, že prijíma omega-6 mastné kyseliny v nadmernom množstve, čo môže spôsobiť aj vážne ťažkosti.
Nadbytok omega-6 mastných kyselín môže oslabiť imunitný systém, takže sme ľahšie vystavení rôznym infekciám, ľudia trpiaci bolesťami kĺbov pociťujú silnejšie bolesti, a tí, ktorí sú náchylnejší na zmeny nálad, sa môžu sťažovať na silnejúcu depresiu.
Mnohokrát je to práve nerovnováha mastných kyselín omega-3 a omega-6, ktorá spôsobuje nadváhu. V závažnejších prípadoch narastá riziko vzniku zápalových procesov, kardio - vaskulárnych ochorení, ako napríklad infarkt myokardu, mozgová porážka, kôrnatenie ciev, dokonca sa zvýši aj pravdepodobnosť vzniku nádorových ochorení.
Väčšie množstvo omega-6 mastných kyselín sa nachádza v superpotravinách, ako napríklad v konope, mandliach, ľanových semienkach, tekvicových jadierkach, v arašidoch a v ich olejoch, v olivách, olivovom oleji, kukurici, sóji, avokáde, ďalej vo vajíčku, olejnatých rybách, v maku a v slnečnici.
Odporúča sa maximalizovať dennú dávku omega-6 mastných kyselín na 3 gramy.