I keď sa v záhradách paláca Versailles začali pestovať prvé šľachtené jahody – Ľudovít XIV. bol veľkým fanúšikom bielo-ružových kvetov a príjemnej chuti jahôd – ich predchodkyňa, divoko rastúca jahoda, patrila už celé stáročia k významným prvkom v ľudovom liečiteľstve.
Nie náhodou, pretože vysoká koncentrácia vitamínu C v jahodách posilňuje imunitný systém, okrem toho sú jahody bohaté na vitamíny E, B a vitamín K, ako aj železo, draslík, vápnik, fosfor, horčík a sodík. Obsahujú tiež málo známu - do skupiny trieslovín patriacu – kyselinu ellagovú, ktorá má vynikajúci preventívny protirakovinový účinok .
Jahody obsahujú kyselinu listovú, ktorá sa dostáva do mozgu prostredníctvom miechovej tekutiny; tá prispieva k zlepšeniu pamäti a udržuje jej kapacitu. Jahody majú aj veľmi vysoký obsah kyseliny šťaveľovej a kyseliny jablčnej.
Sú bohaté na antioxidanty, ktoré podporujú telo v boji proti voľným radikálom: bránia starnutiu kože a pomáhajú v prevencii rakoviny. V dôsledku konzumácie jahôd sa urýchľuje látková výmena, aktivuje sa prírodný proces detoxikácie organizmu, ktorý slúži na regeneráciu celého tela. Ich účinné látky stimulujú produkciu serotonínu a melanínu; serotonín zlepšuje náladu, zatiaľ čo väčšie množstvo melanínu podporuje získanie krásnej farby pri opaľovaní. Pri vonkajšom použití jahody zmierňujú nepríjemné svrbenie spôsobené bodnutím hmyzu a dezinfikujú pokožku.