Podľa výsledkov jedného dlhodobého výskumu môže konzumácia sladených nápojov zvýšiť riziko vzniku rakoviny - uvádza informačný portál BBC.
Aj vy obľubujete sladené nápoje až príliš? V tom prípade bude najlepšie, keď sa dozviete, čo všetko sa vám dostane do organizmu jediným pohárom!
Pri zmienke slova sladený osviežujúci nápoj, väčšinu ľudí napadne chutný sýtený nápoj, ktorý prináša okamžité osvieženie. Hoci prechodne pôsobia naozaj osviežujúco, pokiaľ sa ne pozrieme celkom zblízka, okamžite vyjde najavo smutná pravda. Kyseliny, cukry, sladidlá, syntetické arómy a farbivá, nachádzajúce sa v týchto nápojoch, môžu byť vo väčšom množstve nebezpečné, preto je lepšie si viackrát premyslieť, aký nápoj si zoberieme z poličiek supermarketov.
Hoci výrobcovia používajú čoraz častejšie radšej umelé sladidlá, konzumácia sýtených osviežujúcich nápojov - nie celkom bez kalórií - môže viesť k nárastu hmotnosti. V jednom pohári nápoja od firmy produkujúcej najpopulárnejší a najúspešnejší nápoj, sa nachádza takmer 40 gramov cukru, čo zodpovedá 10 kockám cukru. Navyknúť si na cukor je veľmi ľahké, pretože stimuluje produkciu dopamínu a serotonínu v mozgu, jeho konzumácia preto prináša prechodný pocit šťastia. Príjmom prázdnych kalórií prostredníctvom nadmernej konzumácie cukru sa dopracujeme k nadváhe, infekciám spôsobenými hubami, k narušeniu acidobázickej rovnováhy organizmu, k problémom s chrupom, k vysokému krvnému tlaku, a práve vďaka týmto ťažkostiam sa osoby závislé na cukre cítia čoraz horšie.
Tieto nápoje, okrem toho, že spôsobujú nadúvanie, môžu narušiť prirodzené detoxikačné procesy organizmu. Natoľko zaťažujú totiž pečeň, že tá po určitom čase nie je schopná normálne fungovať. Podobne sa správajú aj obličky, pretože s množstvom kyselín (medzi nimi aj kyselina fosforečná), ktoré takýto nápoj obsahuje, sa po istom čase nedokážu popasovať. Sýtené nápoje narušia rovnováhu vody v tele, čím prispievajú ku vzniku celulitídy. Následkom kyselinového účinku pokožka stráca zo svojej pružnosti a predčasne starne.
Autori štúdie (vedci Univerzity v Sorbonne), publikovanej v najnovšom vydaní British Medical Journal, pozorovali viac ako 100 tisíc osôb po dobu piatich rokov. Za sladený nápoj považovali taký, ktorý obsahoval ako 5 percent cukru, takže sem zaradili aj ovocné šťavy (aj tie bez pridaného cukru), sýtené nápoje v plechovkách, sladené mliečne koktejly, energetické nápoje a čaje a kávy, do ktorých bol pridaný cukor. Preskúmali aj nápoje s umelými sladidlami, s tzv. nulovou kalorickou hodnotou, ale nenašli žiadnu súvislosť medzi konzumáciou nápojov a rizikom vzniku rakoviny. Výsledky ukázali, že denný príjem 100 ml sladeného nápoja - čo zahŕňa približne dve plechovky - zvyšuje riziko vzniku rakoviny o 18 percent.
Z celej skupiny sledovaných sa nádor vytvoril u 22 zúčastnených. Pokiaľ by vypili viac ako 100 ml denne, tak u 1000 zúčastnených by to bolo o štyri viac, takže podľa vedcov by bol počet osôb s rakovinou 26. Spomedzi zúčastnených sa nádor vytvoril dokopy u 2193 osôb, 693 trpelo rakovinou prsníka, 291 rakovinou prostaty a 166 rakovinou čreva.
Jedno je isté, u tých osobách, ktoré pili najviac sladených nápojov (celkovo približne 185 ml denne), bol výskyt rakovinového ochorenia vyšší, ako u tých, ktorí pili menšie množstvo takýchto nápojov (maximálne 30 ml denne)
Jedným z možných vysvetlení je, že tieto nápoje zvyšujú riziko vzniku rakoviny, ale možné je aj to, že konzumenti sladených nápojov majú aj iné nezdravé stravovacie návyky - napr. zvýšený príjem soli a kalórií. A možno práve toto zvyšuje nebezpečenstvo vzniku rakoviny a nie sladené nápoje.
Výskum nevysvetľuje, ako súvisí navzájom konzumácia sladených nápojov a vznik nádorov. Pre toto budú potrebné ďalšie výskumy.
Nadváha je rizikovým faktorom pri mnohých druhoch rakoviny, a zvýšený príjem cukru zase spôsobuje nadváhu.
“Nadváha z dôvodu konzumácie cukru môže zohrávať istú úlohu v tejto súvislosti, avšak ju nevysvetľuje” - uviedla jedna z účastníkov výskumu Mathilde Touvier.
Podľa vedcov univerzity v Sorbonne môže prichádzať do úvahy zvýšená hladina krvného cukru vplyvom nápojov, ale môžu byť zodpovedné aj niektoré chemické látky, ktoré napr. dodávajú nápoju príťažlivé sfarbenie.
“ Vieme, že konzumácia sladených nápojov zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, nadváhy, obezity a cukrovky. My sme vykázali, že ich konzumácia môže súvisieť so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny! - vysvetľuje Touvier.
Podľa British Soft Drinks Association táto štúdia “neposkytuje dôkaz na dôvody, čo priznali aj samotní vedci”.
Gavin Partington, generálny riaditeľ British Soft Drinks Association, dodal: “Osviežujúce nápoje sú v rámci vyváženej stravy bezpečné”, a poznamenal, že výrobcovia osviežujúcich nápojov berú na vedomie skutočnosť, že musia mať svoju úlohu v boji proti nadváhe, preto sa snažia o znižovanie kalórií a obsahu cukru vo svojich nápojoch.
Zdroje:
https://www.bbc.com/news/health-48939671
https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/4-dovody-preco-nepit-sladene-napoje