head

Zdravie v starobe: stačí sa vhodne stravovať?

Zdravie v starobe
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Zdravie v starobe si želá jednoznačne každý z nás, preto sa často vyskytne otázka: aké činitele to ovplyvňujú? Naozaj záleží len na zdravej výžive, alebo je dôležité aj to, či je niekto vedľa nás, s kým sa vieme podeliť o každodenný život?
Môžeme smelo vyhlásiť, že  jedným zo základných pilierov zdravia v starobe je správna výživa. Nadmerný príjem soli a cukru vedie k nadváhe alebo aj k cukrovke a k vysokému krvnému tlaku, navyše zvýšený príjem kalórií prispieva k srdcovo-cievnym ochoreniam, zmenám pohybového ústrojenstva a ku vzniku rakoviny. Fatálne následky môže mať aj podvýživa, vtedy sa imunitný systém vie menej vysporiadať s rôznymi infekciami, a nedostatočný príjem antioxidantov,  vitamínov a stopových prvkov vedie k rôznym kožným chorobám, krvácaniu, ako aj k osteoporóze a k chudokrvnosti. Samozrejme, že to platí aj pre mladších, ale nad 60 rokov je organizmus oveľa bezbrannejší voči vonkajším vplyvom. 

Dôležité medziľudské vzťahy

Výskumy potvrdili, že zdravie v starobe významne ovplyvňujú medziľudské vzťahy. Starší ľudia, ktorí udržiavajú spoločenské vzťahy a udržujú vzťahy aj s manželským partnerom, priateľmi či príbuznými, mávajú menej telesných, alebo psychických problémov a trpia zriedkavejšie depresiou. Starí ľudia, ktorí nežijú sami, sa dostávajú do nemocnice v menšej miere, ako osamelí. Dokázalo sa, že pokiaľ ide o ľudí s vyšším dosiahnutým vzdelaním, skôr rozpoznajú chorobu, a majú lepšie zdravotné prognózy, a to aj vtedy, keď bola choroba diagnostikovaná neskôr. Naproti tomu osamelí ľudia často necítia potrebu uzdraviť sa, nemajú motiváciu a nemajú často ani takého človeka, ktorý by sa na nich občas pozrel, navyše na nich zabúda aj spoločnosť.  Bez členov rodiny, príbuzných či priateľov sa často delia o každodenný život s domácimi miláčikmi. Určite sa už každý stretol s takým starým človekom, ktorý síce sotva vládze chodiť, ale z posledných síl ešte chodí na prechádzku so psom, a štvornohé zviera mu ostane verným spoločníkom po celý zvyšok života. 

Bez pohybu to nejde

Ono je to klišé, ale pravdivé, že na dosiahnutie a udržanie zdravia v starobe nesmieme zabúdať na telesný pohyb.  Telesný pohyb priaznivo ovplyvňuje nielen procesy látkovej výmeny, ale zvyšuje aj kapacitu pľúc, predchádza vzniku vysokého krvného tlaku, navyše uvoľňuje v organizme endorfín. Pohyb je nepostrádateľný aj v záujme predchádzania osteoporóze, a môže zmierňovať aj príznaky mnohých chronických chorôb. Oplatí sa teda vyhradiť si denne 30 minút na nejaký pohyb: môže to byť telesné cvičenie, beh, ale aj plávanie, či intenzívna chôdza. Samozrejme, aj pohyb ide ľahšie, keď máme vedľa seba nadšene trénujúceho partnera, preto je dôležité o to, aby sme sa usilovali udržať si priateľské vzťahy, vlastne aby sme si vedeli aj v staršom veku vytvárať nové vzťahy.

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu