head

Blokáda dýchacích ciest u detí - Čo robiť, keď sa dieťa dusí?

Čo robiť, keď sa dieťa dusí?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Zdravý životný štýl

Deti veľmi často dávajú do úst rôzne predmety, hlavne tie vo veku od jedného do piatich rokov. Je to súčasť objavovania sveta detským spôsobom. Avšak niekoľko predmetov má akurátnu veľkosť na to, aby sa dostali nepozornosťou do dýchacích ciest dieťaťa a spôsobili blokádu dýchacích ciest. Takými môžu byť: korále, gombíky, lego kocky, semená, časti hračiek.

 

Najlepším spôsobom, ako predísť blokáde dýchacích ciest, je tieto drobné predmety nenechať voľne ležať. Pokiaľ však zistíme, že dieťa, ktorého zvykom je brať drobné predmety do úst, začalo náhle kašľať, ale choré nie je, je pravdepodobné, že prehltlo niečo, čo spôsobilo dusenie. Žiaľ toto môže spôsobiť aj väčší kus zle rozžutého jedla.

Tipy na odstránenie dusenia

Pokiaľ v ústach dieťaťa vidíme prehltnutý predmet, pokúsme sa ho odstrániť. Pokiaľ predmet začneme zatláčať, či iným spôsobom “babrať” prstami, len sťažujeme situáciu, lebo sa predmet môže ešte viac zakliesniť, preto to nerobme nikdy. Pokiaľ dieťa nahlas kašle, nabádajme ho ďalej na vykašliavanie, prehltnutý predmet sa môže uvoľniť z dýchacich ciest aj takto. Pokiaľ vidíme, že vykašliavanie nepomáha, dieťa sotva dýcha, presvedčme sa, či je pri vedomí. Ak sa nám zdá, že nie, okamžite volajme pomoc! Pokiaľ je ale pri vedomí, ale kašeľ naďalej nepomáha odstrániť prehltnutý predmet, alebo väčší kus jedla, nižšie uvedené techniky nám môžu priniesť úspech.

Prvá pomoc pri deťoch

Oprime si predlaktie o stehno, položme naň dieťa bruškom, hlavou mierne dole. Pokiaľ to váha dieťaťa dovolí, najúčinnejšie je položiť ho na ruku tak, aby spodná časť našej dlane bola na úrovni medzi hrotom hrudnej kosti a vrchnej časti brušnej dutiny. Následne nasaďme päť ráznych, ale nie veľmi silných úderov medzi lopatky dieťaťa. U menších deti je možné použiť iný spôsob: dieťa položíme na stehná tak, aby oblasť jeho hrudnej kosti a vrchnej časti brucha nám ležala na stehnách, a takto vykonajme už spomínaných päť úderov.

Prvá pomoc pri dojčatách

Dojča položme na naše predlaktie, podopreté stehnom, kolenom tak, aby bolo tvárou dolu s mierne ovísajúcou hlavičkou. K vykonaniu úderov smerujúcich medzi lopatky v tomto prípade nie je nutné použiť celú dlaň, stačí použiť zovreté prsty. Pokiaľ bude tento spôsob neúspešný, položme dieťa na chrbát a použime tlaky na hrudník. Túto techniku, pripomínajúcu stláčanie hrudníka, len v pomalšom tempe, vykonajme najviac päťkrát. Pokiaľ ani po tomto nenastanú zmeny, okamžite zavolajme pomoc!

Heimlichov manéver

Názory na to, od koľkých rokov je možné použiť Heimlichov manéver (prudké stlačenie brucha), sa rôznia. Pokiaľ sa rozhodneme, že ho použijeme opatrne, s ohľadom na telesné proporcie dieťaťa, úmernou silou a mierou, tak áno, manéver je možné použiť aj u malých detí, ale u mladšieho ako jeden rok v žiadnom prípade. Manéver je nutné vykonať nasledovne: zopnime ruky v oblasti pod rebrami, a náhlym stlačením smerom nahor vyvíjame tlak na pľúca. Tento úkon vykonávame dovtedy, kým sa cudzí predmet neodstráni z dýchacích ciest, najviac však päťkrát.

 

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu