Obezita nadobúda v rozvinutých krajinách čoraz vážnejšie rozmery a výraznejšia nadváha prináša so sebou aj zvýšený výskyt ochorení. Na účet nadváhy a obezity možno pripísať mnoho závažných ochorení, medzi nimi srdcovo-cievne zmeny, ale aj s výskytom určitých nádorov a anomálií tráviaceho systému môže mať tiež istú súvislosť. Prečítajte si viac o nebezpečenstvách obezity a o tom, ako môže proti obezite pomôcť káva.
Vedeli ste, že najčastejším ochorením, vedúcim k infarktu a prípadnému skorému úmrtiu, je aj vznik ochorenia koronárnej cievy? Avšak na účet obezity možno pripísať aj vysoký krvný tlak, ktorý spôsobuje krvácanie do mozgu, zlyhanie činnosti srdca a obličiek, zhoršenie zraku a náchylnosť na iné poruchy funkcie srdca, ciev a krvného obehu. Ťažká nadváha znamená teda viac, ako estetický problém, môže mať aj smrteľné následky. Preto je potrebné držať sa zásad proti obezite.
Nadváha môže mať viacero dôvodov, genetickú predispozíciu, užívanie niektorých liekov, narušenie črevnej flóry, hormonálne poruchy, avšak najčastejšie ide o následky nezdravého životného štýlu. Tuk sa však ukladá u každého inak. Alebo sa ukladá pod epitel, alebo sa zhromažďuje v okolí vnútorných orgánov - vnútorností, čriev. Väčší rizikový faktor spôsobuje tuk nachádzajúci sa v spodnejších vrstvách, avšak treba vedieť, že tukové vankúšiky na bruchu sa bezprostredne spájajú s takými závažnými ochoreniami ako je cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, mozgová a cievna príhoda, vysoký krvný tlak, častá rakovina hrubého čreva, rakovina pečene, prsníka, prostaty, alebo depresia.
Najvýznamnejším faktorom pri prekonaní obezity je naďalej zdravá výživa, avšak nepostrádateľný je aj pravidelný pohyb. Okrem toho mnohé štúdie dokazujú, že niektoré črevné baktérie môžu mať vplyv na hmotnosť, a tým aj na reguláciu obezity. Telesnú hmotnosť ovplyvňuje totiž aj pomer bakteriálnych kmeňov bacteroidetes a firmicutes, črevná flóra obéznych ľudí obsahuje viac baktérií firmicutes a menej bacteroidetes. Naproti tomu majú zdraví ľudia s normálnou hmotnosťou zhruba rovnaké zastúpenie týchto dvoch bakteriálnych kmeňov. Zdá sa, že baktérie firmicutes stimulujú produkciu takých enzýmov, ktoré dokážu odbúrať aj inak nestráviteľné sacharidy a zvyšujú množstvo absorbovaných kalórií. Užívanie probiotík však napraví zdravie črevnej flóry, takže v kombinácii s diétou môžu pomôcť k úspešnému úbytku nadbytočných kilogramov.
Vedci univerzity v Nottinghame zistili, že káva je schopná stimulovať hnedé tukové tkanivá, zohrávajúce úlohu v spaľovaní energie, čo môže byť dôležité v boji proti cukrovke a obezite.
Hnedé tukové tkanivá sú jedny z dvoch typov, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele a v tele zvierat. Ich hlavnou je produkcia telesného tepla spaľovaním energie, na rozdiel od bielych tukových tkanív, ktoré uskladňujú nadbytočné kalórie. Osoby s nízkym indexom telesnej hmotnosti (BMI) majú preto omnoho viac hnedých tukových tkanív.
“Hnedé tukové tkanivá pracujú v organizme inak, ako biele. Spaľovaním cukru a tuku produkujú teplo, často ako odpoveď na chlad. Pokiaľ zvýšime ich aktivitu, môže sa upraviť hladina krvného cukru a krvného tuku, a pokiaľ spaľujeme extra kalórie, to pomáha pri chudnutí. Zatiaľ však nikto nenašiel prijateľný spôsob na to, ako stimulovať aktivitu hnedých tukových tkanív v ľudskom tele” - citoval spoluautora štúdie, profesora Michaela Symondsa, vedecko-vzdelávací portál Phys.org.
Toto je prvá štúdia, ktorej sa zúčastnili ľudia, a ktorá ukázala, že šálka kávy môže mať priamy účinok na funkcie hnedých tukových tkanív. Tieto výsledky môžu mať veľký význam, nakoľko obezita je závažný zdravotný problém populácie a zvyšuje sa aj počet pacientov trpiacich cukrovkou. Hnedé tukové tkanivo môže byť riešením - dodal profesor.
Skupina vedcov prvýkrát skúmala účinky kávy na hnedé tukové tkanivá pri pokusoch na kmeňových bunkách. Keď objavili tú správnu dávku, zapojili do štúdie aj ľudí, aby zistili, či dostanú rovnaké výsledky. Aplikáciou teplotnej mapy, ktorú vypracovali, zistili množstvo hnedých tukových tkanív v tele.
“ Z predchádzajúcich výskumov sme už vedeli, že hnedé tukové tkanivá sa nachádzajú hlavne v oblasti krku, preto sme dokázali vyšetriť niekoho, kto skonzumoval šálku kávy, aby sme videli, či sa hnedé tukové tkanivá zohriali” - vysvetľoval Symonds.
Výsledok bol prekvapivo pozitívny. Teraz je potrebné zistiť, či aktivitu hnedého tuku stimuluje jedna zo zložiek kávy - kofeín, alebo niektorá iná zložka. “Momentálne skúmame doplnky výživy s obsahom kofeínu, aby sme testovali, či majú podobný účinok” - uviedol profesor.
“Pokiaľ sa zistí, ktorá zo zložiek je zodpovedná za túto aktivitu, bude táto zaradená ako súčasť programu na kontrolu hmotnosti, alebo programu na reguláciu glukózy, v rámci prevencie cukrovky” - uviedol.
Podľa niektorých názorov je káva vyslovene zdravá, iní zase odporúčajú, aby sme sa jej radšej vyhýbali.
Vplyv kávy na zdravie sa od 90-tych rokov pravidelne skúma. Výskumy ukázali, že pokiaľ konzumujeme kávu s mierou, môže to mať priaznivý vplyv na prirodzenú flóru tráviaceho systému. Črevná flóra zohráva v našej výžive a udržaní zdravého trávenia dôležitú úlohu. Káva a z nej pripravené nápoje vo veľkej miere obsahujú jemné potravinové vlákniny, vo vode rozpustné vlákniny a také zlúčeniny, ktoré slúžia ako potravou pre probiotické baktérie, ktoré sa zúčastňujú v procese metabolizmu, čím podporujú trávenie a pomáhajú udržať zdravie tráviacej sústavy.
Káva, konzumovaná s mierou, môže mať mnohé blahodárne účinky na zdravie: môže znížiť riziko vzniku žlčníkových kameňov a a cukrovky 2. typu a môže pomôcť aj pri prevencii poškodenia pečene. Vďaka svojim čistiacim účinkom je káva užitočná aj počas detoxikácie predchádzajúcej ochoreniam, avšak nezabudnime na to, že tieto priaznivé účinky môže mať iba čistá káva: verziám typu 2 v 1, alebo 3 v 1, sa radšej zďaleka vyhýbajme!
Káva môže znížiť riziko vzniku rakoviny pažeráka, hltana a ústnej dutiny, pretože obsahuje vo veľkej miere aj fenoloidy s antioxidačným účinkom, ktoré sú schopné bojovať proti voľným radikálom, zodpovedným za vznik rakoviny.
Zdroje:
https://medicalxpress.com/news/2019-06-coffee-secret-obesity.html
http://protiobezite.sk/
https://www.detoxikacia-organizmu.com/rakovina-hrubeho-creva
https://www.detoxikacia-organizmu.com/detoxikacia