Nedostatok vitamínov spomaľujúci proces spaľovania tukov je menej známa téma, aj keď práve vitamíny môžu významne ovplyvniť úbytok hmotnosti. Preto, ak chcete dosiahnuť úspešnú diétu, v každom prípade sa uistite o vhodnom prísune vitamínov a ich správnej absorbcii.
Existuje niekoľko dôvodov, prečo vaša diéta nefunguje. Okrem obezity súvisiacej s chorobou je najpravdepodobnejšou príčinou nesprávne zvolená metóda chudnutia alebo nedodržanie jej pravidiel.
Nenechajte sa nachytať na najnovšie populárne bleskové diéty, môžu Vám totiž viac uškodiť ako pomôcť a ani ich výsledok nebude mať trvalý efekt. Hladovanie v priebehu diéty môže byť nebezpečné, poškodzuje črevnú flóru a celkovo oslabí organizmus. Počas hladovania sa výrazne zhoršuje naša fyzická a psychická výkonnosť. Jednou z najväčších nevýhod diét typu “urob si sám” je, že svoje telo zbavíme tých vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho organizmu. Väčšina ľudí vynechá zo svojej stravy potraviny považované za najviac výživné, no práve v prípade diéty by sa nemal narušiť správny podiel živín.
Rôzne druhy diét môžu byť neúspešné aj kvôli nedostatku vitamínov, ktorý spôsobuje spomalené spaľovanie tukov. Na príčine môže byť fakt, že dietetická strava obsahuje menej vitamínov než je potrebné (dobrým príkladom toho je nesprávne vykonaná očistná kúra alebo sa prijaté vitamíny nedokážu vstrebať. V prípade zlej absorbcie sa v našom tele pravidelne nahromadia toxíny a usadeniny, ktoré sa usadzujú najmä v črevnom systéme. Zatiaľ čo jedy môžu blokovať správnu činnosť orgánov zapojených do metabolických procesov, nahromadené usadeniny fyzicky blokujú vstrebávanie vitamínov. Preto sa pre odstránenie nedostatku vitamínov, spamaľujúce spaľovanie tukov odporúča dôkladná detoxikačná kúra a program na očistu čriev. Vďaka nej bude Vaša diéta účinnejšia a úspešnejšia.
Podľa analýzy výskumu vedcov z Univerzity v Minnesote bol v prípade osôb trpiacich obezitou preukázaný značný nedostatok vitamínu D.
Hoci sú dôvody zatiaľ ešte neobjasnené, faktom však zostáva, že zvýšený príjem vitamínu D môže prispieť k úspešnému chudnutiu.
Vitamín D stimuluje produkciu hormónu leptín, ktorý spôsobuje pocit plnosti a znižuje chuť do jedla. Nízka hladina vitamínu D v našom organizme má za následok nesprávny metabolizmus cukrov, dôsledkom čoho je hromadenie tuku, najmä na v oblasti brucha a pása, kde sa tak vytvorí typická “pneumatika”.
Vitamín D sa produkuje v pokožke vplyvom slnečného žiarenia, neznamená to však, že sa musíme nadmerne vystavovať slnku, aby sme si tento vitamín doplnili. V zime stačí , ak si vystavíte slnku tvár a ruky na 15 až 20 minút. V lete sa vyhýbajte priamemu slneniu medzi 11. a 15. hodinou, nezostávajte na slnku dlhší čas ani s vhodným opaľovacím krémom, pretože škodlivé UV žiarenie je v tomto čase obzvlášť nebezpečné.
Asi 20 percent vitamínu D môžeme získať potravou. Najvýznamnejší zdroj vitamínu D predstavujú potraviny živočíšneho pôvodu: vajcia, mliečne výrobky (najlepšie fermentované), ryby - hlavne sleď, mečúň, divý losos, ostriež a kaviár. Rastliny majú všeobecne nízky obsah vitamínu D. Vyznávači vegeteriánskej stravy si môžu zvoliť huby, sušené ovocie (pozor na ich vysoký obsah kalórií), čerstvú zelenú zeleninu a fazuľu.
Ďalším dôvodom spomaleného spaľovania tukov v dôsledku nedostatku vitamínov je nízky príjem vitamínov skupiny B (hlavne B1, B2, B3, B12 a kyseliny listovej) , ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri metabolizme. Tým, že premieňajú sacharidy a tuky na okamžitú energiu sú obzvlášť účinné pri prevencii ukladania brušného tuku.
Významný zdroj vitamínu B predstavujú strukoviny (fazuľa, šošovica, cícer), zemiaky, banán, kuracia pečeň, syry a biele mäso.
Hoci sú antioxidanty nevyhnutné pre zdravé fungovanie nášho organizmu, podľa šokujúceho výsledku nového výskumu, vplývajú aj na časť nášho mozgu, určujúceho pocit hladu a sýtosti. Výskum v Yale School of Medicine priniesol dôkaz, že zvýšený príjem antioxidantov môže významne znížiť úbytok hmotnosti a spôsobiť tak neúspešné chudnutie.
Pamätajte tiež, že silný antioxidant - Vitamín C z čerstvo odšťaveného citrónu užívaného nalačno môže zvýšiť chuť do jedla. Aby ste zabránili spomalenému spaľovaniu tukov spôsobeného nedostatkom vitamínov (v tomto prípade vitamínu C), je účinnejšie ak si ich zásoby doplníte konzumáciou iných potravín. Našťastie, príroda "vpašovala" pre organizmus nenahraditeľný vitamín C takmer do každého ovocia a každej zeleniny.
Na raňajky si môžeme do obilných vločiek pridať čerstvé jahody alebo iné lesné plody, na desiatu si vychutnať čerstvý paradajkový šalát a na obed dopriať niekoľko plátok dusených rýb, ku ktorým môžu byť lahodnou prílohou špenátové listy obarené vriacou vodou, alebo brokolica. V horúcich dňoch je výbornou voľbou chladená limonáda pripravená z čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy, samozrejme, prísne, až po jedle. Je nielen chutná a osviežujúca, ale môžeme ňou upraviť aj pomer nedostatku vitamínov, ktorý môže spomaliť odbúravanie tukov.
Vitamíny B1, B2, B5 a vitamín C sú citlivé na teplo, preto potraviny s ich obsahom, konzumujme predovšetkým surové, bez chladenia a tepelnej úpravy!
Zdroje:
http://sunlightenment.com/university-of-minnesota-vitamin-d-and-weight-loss/
https://www.sciencedaily.com/releases/2008/07/080730140720.htm