Upchatý, kvapkajúci nos, pocit slabosti: ide o najčastejšie príznaky nádchy, ktoré môžu znepríjemniť náš každodenný život. Našťastie máme k dispozícii veľa domácich metód, ktoré prispievajú k ich odstráneniu. Nezabudnime však, že je lepšie predchádzať problému, než ho liečiť, a v tom môže pomôcť posilnenie imunitného systému.
Nádcha väčšinu z nás zasiahne na jeseň. Keďže v súčasnosti neexistuje žiadne očkovanie proti nádche, zaberá len prevencia alebo symptomatická liečba. Zoznam príznakov je pomerne dlhý: pocit slabosti, strata chuti do jedla, bolesť hlavy, zvýšená teplota, horúčka, škrabanie v hrdle a kašeľ. Keď nemáme možnosť vyhladať lekára, a aj lekárne sú zavreté, zostávajú prírodné riešenia, ktoré môžu nahradiť hoci aj antibiotiká.
Na prekonanie nádchy použime štipľavé korenie, pretože dráždia sliznicu nosa, čo spôsobuje vylučovanie nosových sekrétov a preto v krátkom čase zanikne nádchou spôsobené upchanie nosa.
Môžeme si vybrať z niekoľkých korenín, najlepšia je štiplavá paprika a čierne korenie, ale aj zázvor môže byť efektívnym spojencom. Vynikajúcim na prečistenie nosa je aj cibuľa s prebiotickým účinkom, jej prchavé látky pomáhajú zbaviť sa nadbytku sekrétov. Vzhľadom k tomu, že škorica má účinný protizápalový efekt, môže tiež pomôcť zmierniť príznaky nádchy. K tomu potrebujeme hrnček vriacej vody, do ktorého pridáme 3 lyžičky mletej škorice a o niečo menej medu.
Rýchlo nás zbaví nádchy saturejka záhradná, ktorá má silný protizápalový účinok a čistí nos. Do pol hrčeka vriacej vody pridajme čajovú lyžicu sušenej saturejky, ktorú po vychladnutí použime na kloktanie. Môžete ju aj vypiť, avšak môže spôsobiť hnačku. Medovka lekárska spôsobuje potenie a detoxikuje, znižuje bolesť a horúčku. Do horúcej vody pridajme lyžičku medovky lekárskej, nechajme stáť 5 minút, preceďme a môžeme ju hneď piť.
Maškrtníci môžu smelo pridať med do čaju z medovky lekárskej, čím napomáhajú uzdraveniu. Šalvia horkastej chuti je tiež rastlina s vynikajúcim protizápalovým účinkom, takže odvar z nej môžete použiť v prípade boľavého hrdla, zápalu hrdla, alebo zápalu mandlí. 1 čajovú lyžičku šalvie zalejme hrnčekom vriacej vody a necháme stáť 10 minút.
Je ľahšie prekonať nádchu s koreňom maca, pretože obsahuje neuveriteľne veľa antioxidantov - vitamínu C. Keďže je bohatý na flavonoidy, môže pôsobiť proti škodlivým voľným radikálom, a tak chrániť pred zápalmi. Účinne posilňuje imunitný systém, bojuje proti choroboplodným zárodkom, čím sa stáva istým druhom prírodného antibiotika.
Ak sme sa nevyhli nádche, ale naopak, opakovane sa nám vráti počas jednej sezóny, môže nám pomôcť enzým serrappetáza. Ako prírodný uvoľňovač kataru je schopný vo veľkej miere zmierniť zápal nosových dutín a dutín tváre, čela, spojených so zvýšenou produkciou sekrétu, vyčistí dýchacie cesty a má analgetický účinok.