Semienko chia sa neteší svojej obľube medzi fanúšikmi rastlinnej výživy. Je nielen chutné, ale aj bohaté na obsah bielkovín a antioxidantov. Možno ho použiť namiesto vajíčka a múky, a keď ho využijeme na prípravu pleťovej masky, osvieži a omladí aj našu pokožku.
Chia je mimoriadne bohatá na vitamínu A-, E-, C-, B1- a B2, ako aj na kyselinu listovú. Je silne hydrofilné, je schopné absorbovať deväťnásobok tekutín vzhľadom k svojej váhe. Chia je vynikajúcim detoxikantom: v žalúdku sa pôsobením vody stáva gelovité, a nalepí na seba všetky balastné látky a toxíny, ktoré sa potom stolicou vyprázdnia z organizmu. Vďaka svojmu vysokému obsahu vlákniny spomaľuje vstrebávanie sacharidov a cukrov, jeho pôsobením sa organizmus plynule a rovnomerne dostáva k nim, a tým reguluje aj hladinu glukózy a cholesterolu v krvi. Chia je aj energickým nápojom, zvyšuje schopnosť výkonu, zabezpečuje organizmu príjem tekutín, a podporuje imunitný systém.
Vynikajúco nahrádza vajíčko a múku. Keď ho použijeme namiesto vajíčka, k polievkovej lyžičke práškového semienka chia pridajme tri polievkové lyžice vody, nechajme postáť, kým dosiahne gelovitý stav, a tak sa z neho už aj stala náhrada vajíčka. Rozdrvené semienko chia je dobré aj na obalenie zeleniny pred vyprážaním, okrem toho sa hodí na zahustenie polievok a prívarkov, resp. s nejakým prirodzeným sladidlom a ovocím ho môžeme jesť aj ako puding. Semienko chia môžeme primiešať do ovsenej kaše, do zákuskov, alebo do domácky pripravených kusov cereálií, alebo chlebu.
Možno z neho pripraviť aj pleťový zábal, jeho vitamíny a minerály, respektíve v ňom sa nachádzajúce omega-3 mastné kyseliny napínajú a vyživujú pokožku. Pomocou svojích antioxidantov zabraňuje starnutiu, a vďaka obsahu zinku pomáha aj aknóznej a zapálenej koži. Zábal z chia semiačka sa dá ľahko pripraviť. Do hrnčeka s vychladnutým zeleným čajom vložíme semiačka, počkáme, kým nasajú vlhkosť, a nanesieme na očistenú pokožku tváre, krku, zápästia, alebo na dekolt. Po 20 minútach pôsobenia omyjeme vlažnou vodou.