Poškodenie srdcového svalu (kardiomyopatia) je väčšinou spôsobená zápalom infekčného pôvodu, autoimunitnými ochoreniami, metabolickými a hormonálnymi poruchami, no rovnako ho môže vyvolať aj alkohol. Mnoho výskumov zameraných na ochorenie srdca naznačuje, že takmer polovica prípadov poškodenia srdcového svalu je spôsobená konzumáciou alkoholických nápojov.
Často čítame a počujeme, že pohárik-dva dobrého vína na konci dňa pôsobí blahodárne na srdce a krvný obeh. Bolo by fatálne na základe toho dospieť k názoru, že alkohol má zdraviu prospešné vlastnosti. Nie je to domáci liek, o to viac látka, ktorá spôsobuje závislosť, zvyšuje riziko poškodenia srdcového svalu, srdcovej arytmie a poškodenie iných orgánov.
Mnoho výskumov súvisiacich s ochorením srdca dokazuje, že asi štyridsať percent poškodenia srdcového svalu je spôsobené alkoholom - píše o tom Johannes Hinrich von Borstel vo svojej knihe Srdcové záležitosti. Autor, ktorý je súčasne aj záchranárom, opisuje aj zaujímavý experiment, v ktorom vedci z Chicaga dokázali, že osoby konzumujúce nadmerné množstvo alkoholu nepociťujú žiadny úžitok na zlepšenie krvného obehu, ktorý alkohol spôsobuje, ba práve naopak. Pokusu sa zúčastnili muži vo veku od 18 do 25 rokov, z ktorých niektorí nikdy, zatiaľ čo iní užívali alkohol pravidelne. Týmto mužom dali vypiť v priebehu dvoch hodín 4- 5 štandardných nápojov, z ktorých každý obsahoval 13 gramov alkoholu a následne im odmerali arteriálny priemer paže. U tých jedincov, ktorí alkohol nikdy neužívajú sa zistilo, že ich cievy sa rozšíria podaním liekov rovnako ako aj bez medikamentov. V prípade tých, ktorí tvrdili, že sa v priebehu predchádzajúceho roka opili asi šesťkrát mesačne, bola miera rozšírenia ciev omnoho menšia.
Alkohol spôsobuje aj poškodenie pečene, ktoré negatívne vplýva aj na cievny systém. Okrem toho zvyšuje riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny, môže spôsobiť vredy žalúdka a dvanástnika a zničiť črevnú flóru. Poškodené sú tkanivá srdca a alkoholici majú oslabený aj imunitný systém. Sú tak vystavení väčšiemu nebezpečenstvu vzniku infekcií, ktoré sa môžu rozšíriť do srdca. Nadmernou konzumáciou alkoholu trpí aj náš tráviaci systém. Silní alkoholici často jedia márne, pretože ich organizmus už potravu nedokáže prijať. Pre zdravé srdce je potrebná zdravá výživa pozostávajúca nielen zo sladu, chmeľu a jačmeňa. Poškodenie srdcového svalu môže spôsobiť náhly srdcový infarkt, nakoľko srdcový sval stráca svoju silu a tak nedokáže pumpovať , resp. cirkulovať dostatok krvi v tele.
V záujme zachovania zdravého srdca je potrebné prijímať čo najviac antioxidačných flavonoidov. Posilňujú imunitný systém, chránia kardiovaskulárny systém, zamedzujú oxidácii mastných kyselín, znižujú hladinu cholesterolu a zabraňujú ateroskleróze. Zdrojom flavonoidov je zelená listová zelenina, cvikla, bobuľové ovocie (napr. Acai bobuľe) a vo významnom množstve ich obsahujú aj šípky a sója.