head

Chrípkové obdobie: Príznaky a liečivé rastliny na ich liečbu

Liečba chrípky
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Chrípková sezóna sa nebezpečne blíži, pripravte sa na ňu a obrňte sa proti nej, posilnite si imunitný systém ešte kým je čas!

Chrípková sezóna môže trvať od októbra až do mája, väčšinou však vrcholí medzi decembrom a februárom, kedy sa čakárne u lekárov naplnia ľuďmi, ktorých trápia horúčka a bolesti. Udržiavanie dobrej kondície tela, pravidelný pohyb, zdravá strava, taktiež detoxikácia, môžu pomôcť, aby sme mohli ostať zdraví aj v chrípkovom období!

Príznaky chrípky

Chrípka je infekčné ochorenie dýchacích ciest spôsobené vírusmi, ktorá nás môže zložiť do postele aj na niekoľko týždňov. Nakoľko sa nakaziť môžeme už zo vzdialenosti niekoľkých metrov, s veľkou pravdepodobnosťou ochorieme aj my, keď sa budeme zdržiavať v jednom priestore s kolegom, rodinným príslušníkom, ktorý je nakazený, ale choroba sa veľmi rýchlo šíri aj v hromadnej doprave a nákupných strediskách. Práve preto, keď si na sebe všimneme príznaky chrípky, vo svojom, ale aj v záujme svojho okolia, čo najskôr navštívme lekára a do vyliečenia sa vyhýbajme spoločnosti!

Príznaky chrípky sa zväčša objavia náhle a okamžite nás zdolajú a pošlú do postele. Vysoká teplota, bolesť svalov, triaška, kašeľ, skleslosť patria medzi typické príznaky chrípky, ale aj vracanie a hnačka  môžu byť varovným signálom.

Liečba chrípky

Prvé a najdôležitejšie je, aby sme vyhľadali lekára a ostaňme doma ako náhle si na sebe všimneme príznaky chrípky! Oddychujme, pime veľa tekutín, urobme si bylinkové čaje, vylisujme si šťavu z pomarančov a grapefruitu, jedzme veľa polievky, aby mohol náš organizmus čo najskôr zvíťaziť nad chorobou!

Je dobré, keď si popri liekoch, ktoré podporujú vykašliavanie, zavoláme na pomoc aj prírodu a budeme piť čaje a naparovať sa odvarmi z tymiánu  (materina dúška) a šalvie! K inhalácii môžete použiť aj odvar z kamiliek, mentolový alebo eukalyptový olej, ktoré uľahčia dýchanie a uvoľnia dýchacie cesty.

Dôležité je aj pravidelné zvlhčovanie ovzdušia, nakoľko suchý vzduch nerobí pri nádche a boľavom hrdle dobre. Môžete použiť zvlhčovač vzduchu, ale pokojne môžete aj na radiátor položiť vodu s levanduľou s dezinfekčným a upokojujúcim účinkom. Pre urýchlenie procesu liečenia môže účinne pomôcť sprej do nosa s obsahom morskej soli, ale aj zdravá strava bohatá na vitamín C

Zdroj:

http://www.webmd.com/cold-and-flu/flu-guide/flu-symptoms-types

http://www.webmd.com/cold-and-flu/features/treating-flu-at-home#1

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu