Podľa výskumu uverejneného v jednom odbornom časopise je možné znížiť riziko vzniku autizmu u tých detí, kde matka počas tehotenstva užíva multivitamíny.
Brian K. Lee, výskumník Drexelskej univerzity vo Philadelphii a jeho kolegovia tvrdia, že k tomu, aby sme mohli s istotou vyhlásiť, že multivitamíny môžu prispieť k zabráneniu vzniku autizmu, sú potrebné ďalšie výskumy, ale výsledky dávajú nádej.
Autizmus má mnoho takých príznakov, ktoré ovplyvňujú vývoj, schopnosť učiť sa, správanie a môžu spôsobiť problémy počas učenia sa sociálnych a komunikačných zručností. Veľa štúdií naznačuje, že strava matky počas tehotenstva môže ovplyvniť sklon nenarodeného dieťaťa ku vzniku. Jeden výskum z roku 2013 dospel k záveru, že tie ženy, u ktorých je hladina omega-3 a omega-6 mastných kyselín počas tehotenstva vyšší, sa znížili riziko autizmu na tretinu.
Podľa jednej štúdie skúmali vo Švédsku 300 000 matiek a ich detí. Matky počas štúdie rozdelili do 6 skupín podľa toho, či ich požiadali o príjem iba železa, alebo iba kyseliny listovej, alebo železa a kyseliny listovej, alebo iba multivitamínov, alebo železa a multivitamínov, či kyseliny listovej a multivitamínov.
Deti sa narodili medzi rokmi od 1996 do 2007 a sledovali ich do roku 2011, do ich veku 4 a 15 rokov. Vedci zistili, že tie deti, u ktorých počas tehotenstva aplikovali multivitamíny so železom a kyselinou listovou alebo bez nich – sa znížilo riziko vzniku autizmu oproti tým deťom, pri ktorých počas tehotenstva matky multivitamíny neužívali.
Výskumy pána Lee-ho a jeho skupiny sa zakladajú na týchto výsledkoch po tom, čo zistili, že užívanie multivitamínov počas tehotenstva môže znížiť riziko vzniku autizmu u ešte nenarodených detí. Síce podľa výskumov užívanie vitamínov prinieslo pozitívne výsledky, sú potrebné ďalšie prieskumy.