Zápal stredného ucha je omnoho ľahšie dostať ako by sme si mysleli, objavuje sa nielen v chladnom ročnom období, stačí aj letný pobyt na pláži. Keď zápal stredného ucha včas rozpoznáme, jeho liečba nemusí prebiehať iba za pomoci liekov, existuje veľké množstvo prírodných riešení, ktorými ho možno úspešne vyliečiť.
V súvislosti so zápalom stredného ucha ešte mnohí veria fáme, že sa objavuje najmä u detí, pritom, kto je náchylný, stačí, keď strávi trochu času v klimatizovanej miestnosti, prípadne sedí v aute a dostane prievan do uší. Aj dlhší čas strávený v studenej vode vytvára priaznivé podmienky pre vznik zápalu stredného ucha, preto sa môže objaviť čo len po pobyte na pláži, alebo čo je ešte horšie, keď zápal stredného ucha postihne človeka práve, keď je na dovolenke.
Zápal stredného ucha sprevádzajú zakaždým stupňujúce sa, väčšinou pulzujúce bolesti, ktoré sa tlakom môžu zvýšiť, ale bolesť je najhoršia v nočných hodinách. Zoznam príznakov je však omnoho dlhší, zápal stredného ucha je sprevádzaný celkove zlým cítením sa, nechutenstvom, bolesťami hlavy, zvýšenou teplotou, praskaním v ušiach, zhoršením sluchu, ale často sa objavuje aj výtok z uší. Pokiaľ ochorieme na zápal stredného ucha počas letnej dovolenky alebo víkendu, keď nemáme možnosť vyhľadať lekára, a aj lekárne sú zatvorené, neostáva nám nič iné, len prírodné metódy. Prírodné metódy v mnohých prípadoch nahradia antibiotiká a v stredomorských krajinách ich aplikujú už oddávna, a ingrediencie si zadovážime z obchodu.
Olivový olej je v stredomorských krajinách súčasťou denného jedálnička, ale nemajú ho radi iba kvôli jeho chuti, ale oddávna ho praktizujú aj na prevenciu a liečbu zápalov. Tajomstvo olív spočíva v tom, že disponujú výdatným obsahom oleokantalu, ktorý je jedným z najúčinnejších prírodných protizápalových prostriedkov, ale účinný je nielen zvnútra. Na liečbu zápalu ucha ho môžeme aplikovať aj zvnútra, na zohriatu lyžičku nakvapkáme 2-3 kvapky olivového oleja a pipetou ho vnesieme bezprostredne do ucha.
Olivový olej prispieva k zníženiu cholesterolu, uľahčuje činnosť srdca a disponuje aj účinkami na zníženie krvného tlaku. Priaznivo vplýva aj na organizmus chorého na cukrovku, a zmierňuje aj reumatické bolesti.
Cesnak je rovnako základom mediteránskej kuchyne, a liečba zápalu stredného ucha touto chutnou liečivou rastlinou je obzvlášť účinná. Keďže je cesnak vynikajúcim antibakteriálnym a dezinfekčným prostriedkom, aj za krátky čas zmierňuje príznaky zápalu stredného ucha. 2-3 strúčiky cesnaku zohrejeme s trochou vody v malej nádobke do varu, a keď zmäknú, roztlačíme ich vidličkou, a masu nanesieme na gázu, a priložíme na zapálené ucho/uši. Ani vodu, v ktorej sa strúčiky varili nevylejme, môžeme ju aplikovať ako ušné kvapky nakvapkané do zvukovodu.
Dávno známe je aj protiparazitárne pôsobenie cesnaku, ale pomáha aj pri nadúvaní a kŕčoch z nadmernej tvorby plynov.
Ľudia v stredomorí majú už dávne skúsenosti s paradajkami, že znižujú zápal v celom organizme, nie náhodne, veď sú bohaté na lykopén. Navyše varené paradajky obsahujú ešte viac lykopénu, ako surové, preto má priaznivé účinky aj paradajková omáčka ako prídavok k jedlu. Samozrejme, že si omáčku nemusíme natierať na uši, iba zjesť. Jej účinok zvýšime, keď ju prijmeme do organizmu spolu s olivovým olejom a cesnakom.
Rajčinu možno aplikovať aj proti zápche, keďže disponuje bohatým obsahom vlákniny a čistí črevá. Vďaka svojmu obsahu kyseliny podporuje trávenie.