Dôležitosť bielkovín spočíva nielen v tom, že sú tvoriacou zložkou tkanív, a zohrávajú úlohu v procese tvorby hormónov a enzýmov, ale aj v tom, že podobne ako sacharidy nás aj napĺňajú energiou. A preto je nevyhnutné, aby náš každodenný jedálniček obsahoval potraviny bohaté na bielkoviny v adekvátnom pomere. Ale ako majú riešiť túto potrebu tí, ktorí sa rozhodli vzdať sa akéhokoľvek zdroju živočíšnych bielkovín? Je výhodné, pokiaľ človek konzumuje iba bielkoviny rastlinného pôvodu?
Ako deti sme často počuli, že máme jesť mäso, pretože potom narastieme a budeme silní. Vyzerá to tak, že táto teória je už dávno zašlá. Narastie aj ten, komu sa na tanieri neobjavuje jedlo živočíšneho pôvodu, pretože rastlinné bielkoviny dokážu vyživovať náš organizmus rovnako účinne, ak nie viac.
Rozlišujeme dvadsať druhov aminokyselín, tvoriacich proteíny, ale osem z nich - esenciálne aminokyseliny - náš organizmus nie je schopný syntetizovať. Preto je potrebné, aby naša strava obsahovala optimálne množstvo bielkovín, ktoré prispievajú aj k pocitu sýtosti. Čo sa oplatí konzumovať?
Bielkoviny sa nachádzajú predovšetkým v potrave živočíšneho pôvodu: v mäse, vajíčkach, mlieku, v rybách, syroch a jogurtoch, navyše ide o plnohodnotné bielkoviny obsahujúce všetky životne dôležité aminokyseliny. V protiklade so živočíšnymi produktami, z veľkej časti rastlín, predovšetkým z obilnín a strukovín chýba časť nepostrádateľných aminokyselín.
Naskýta sa tu teda otázka, ako si človek, preferujúci vegánsky životný štýl, môže zabezpečiť príjem dostatočného množstva kvalitných bielkovín?
Optimálny príjem bielkovín je možné si zadovážiť aj z rastlinných zdrojov, hoci je nespochybniteľné, že je to náročnejšie na čas. Dobrou správou však je, že vynaložiť energiu sa oplatí, pretože rastlinné bielkoviny sa oproti živočíšnym v organizme oveľa účinnejšie štiepia.
V rastlinách sa okrem bielkovín nachádzajú aj všetky fytonutrienty, to znamená, vlákniny, vitamíny, dôležité minerálne látky, enzýmy a črevné baktérie, ktoré sú potrebné pre efektívne trávenie. Colin T. Campbell, profesor Univerzity v Cornelle, vo svojej knihe „Čínska štúdia“ analyzuje úzku spojitosť medzi konzumáciou živočíšnych bielkovín a rakovinou, či kardiovaskulárnymi chorobami, cukrovkou a nadváhou. Vysvetlením je, že živočíšne bielkoviny, postrádajúce fytonutrienty, značne redukujú efektivitu ich trávenia. V dôsledku toho sa následne v organizme ukladajú odpadové látky, zníži sa efektivita vstrebávania živín, poškodzuje sa črevná flóra, čo má zasa za následok oslabenie imunitného systému.
Medzi kvalitnými zdrojmi raslinných bielkovín zastávajú významné miesto superpotraviny, najmä riasy. Po riasach spirulina a chlorella nasleduje konopné semeno, potom peľ (jeho obsah bielkovín sa približuje obsahu bielkovín v mäse), semienko chia, resp. koreň maca (žerucha peruánska). 60 % riasy chlorelly tvoria bielkoviny, čo je mimoriadne vysoká hodnota, a 100 gramov tejto riasy pokrýva celodennú potrebu bielkovín organizmu. Okrem toho obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny a ostatné aminokyseliny. Riasa spirulina rovnako skrýva v sebe všetky esenciálne aminokyseliny, ktorých výdatným prameňom je aj koreň maca. Konzumáciou konopného semena sa možno dostať k pätine dennej potreby bielkovín, spolu so všetkými aminokyselinami. Na rastlinné bielkoviny sú bohaté aj tekvicové jadierka, mandle, arašidy, hrach žltý, šošovica, cícer, sója, orechové plody, sezamové semienka, mak, a pistácie. Rastlinné bielkoviny sa nachádzajú aj v rastlinných mliekach, pripravených zo spomenutých semien.
Zdroj:
Dr. T. Colin Campbell - The China Study