head

Chia semienka a ich široké využitie

Jednou z vlastností chia semienok je, že po zmiešaní s tekutinou veľmi rýchlo zhustnú, dostávajú gélovú konzistenciu
Jednou z vlastností chia semienok je, že po zmiešaní s tekutinou veľmi rýchlo zhustnú, dostávajú gélovú konzistenciu
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Existuje málo takých potravín, ktoré dôkladne prečistia tráviacu sústavu, pritom sú chutné, výživné a dajú sa ľahko pripraviť. Chia semienka patria medzi ne, a zároveň sú jedným z najzdravších superpotravín.

Chia semienka sa stávajú čoraz populárnejšou potravinou, obľúbili si ich nielen nadšenci veganského životného štýlu, ale aj tými, ktorí si chcú spestriť svoj jedálniček. Tieto drobné semienka je schopné absorbovať desaťkrát toľko vody, ako ich vlastná hmotnosť, vďaka čomu nadobúdajú gélovú konzistenciu, takže sú vhodné na prípravu vynikajúcich pudingov, koktejlov, alebo iných sladkých pochúťok.

Drobné semienka, pripomínajúce mak,  sa zaraďujú medzi superpotraviny vďaka svojim fyziologickým účinkom. Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, spomaľuje premenu uhľohydrátov na cukor, čím znižuje riziko vzniku cukrovky - diabetes.

Čo obsahujú?

Majú vysoký obsah antioxidantov, vo veľkom množstve obsahujú vápnik, zinok, železo, bielkoviny, vitamíny A-, E-, C-, B1- a B2. Neobsahujú lepok, majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, čo napomáha aj pri ochrane zdravia nášho srdca. Vynikajúco pomáhajú pri stavbe svalovej hmoty, popritom účinne znižujú aj hladinu cholesterolu.

Na čo všetko sú dobré?

Chia semienka sú vynikajúcim detoxikantom. Vplyvom kvapaliny semienka nadobudnú huspeninovú konzistenciu, odplavia so sebou škodlivé látky a toxíny, ktoré sa následne vyprázdnia z tela prirodzenou cestou. Táto gélová látka, podobne ako pektín, chráni citlivé črevá, eliminuje zápchu, čím sa znižuje riziko rakoviny hrubého čreva.

V kombinácii s ovocím, bohatým na flavonoidy a antioxidanty, nasýti za krátky čas, zvyšuje výkonnosť a podporuje aj imunitný systém. Vzhľadom na to, že má nízky glykemický index, t.zn. že počas trávenia dochádza k uvoľneniu len malého množstva glukózy, chia semienka môžu konzumovať aj diabetici.

Čo a ako z nich pripraviť?

Použitie chia semienok je pestré a rôznorodé. Spolu s rastlinným mliekom sa sa z nich môže pripraviť shake s chia semienkami, smoothie, alebo energetický nápoj. Pokiaľ túžime po výdatných, ale zdravých raňajkách, môžeme ich pridať do ovsenej kaše, jogurtov, a podobne ako v prípade pektínu, lekvár nadobudne vďaka nim gélovú konzistenciu.

Pokiaľ radi pečieme doma, smelo ich primiešajme do cesta na pečivo, koláče a palacinky, a oplatí sa zadovážiť si mleté chia semienka, prípadne zomlieť ich doma pomocou mlynčeka na kávu.

Chia semienka môžeme použiť aj do avokádového, baklažánového krému, resp. dressingu na šalát, ale najlepšie je vytvoriť si vlastné recepty.

Bezlepkové chia semienka sú vhodné tiež ako náhrada vajec. V prípade cesta na palacinky nimi môžeme nahradiť vajíčka, alebo môžu byť použité aj pri obaľovaní v prípade vyprážania. K tomu je potrebné zmiešať 1 polievkovú lyžicu mletých chia semienok s trochou vody, nechať trochu odstáť a pracovať s nimi až potom, čo nadobudne masa konzistenciu podobnú vyšlahanému vajcu.

Chia semienka - nežiadúce účinky

Často je počuť, že chia semienka môžu aj škodiť. Podľa Európskeho orgánu pre bezpečnosť potravín môže konzumácia chia semienok nad 15 gramov denne spôsobiť problémy tráviaceho traktu, nadúvanie a zápchu u precitlivelých.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu